Nejhezčí turistické výlety v Beskydech

Moravskoslezské Beskydy máme prochozené i projezděné křížem krážem a už v nich není moc míst, kam bychom se nepodívali. Ideální příležitost vybrat nejhezčí výlety a místa v české části Beskyd, kam se vyplatí kouknout. Nemusíte se bát, že byste museli mít nachozeny tisíce kilometrů, z následujících tipů si budou moci vybrat ošlehaní turisté i rodiče s kočárky.

Nejhezčí výhledy v Beskydech jsou na Lysé hoře

Někteří sice budou brblat, že jsou v Beskydech hezčí výhledy, ale Lysá hora skutečně nabídne nádherný rozhled do všech světových stran. Za dobrého počasí lze spatřit vrcholky slovenských Tater a Malé i Velké Fatry i oblé vrcholy Jeseníků. Samozřejmostí je výhled na většinu vrcholů Beskyd. I proto nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd láká doslova davy turistů v jakoukoli denní dobu. Někteří by opět mohli tvrdit, že podstatná část turistů tu není kvůli výhledu a krásám přírody, ale kvůli pivu a zelňačce v některém z podniků, které se na vrcholu nacházejí. Na Lysou horu se lze dostat z každé světové strany, nejvíce frekventovaná bývá červená turistická značka vedoucí z Ostravice, nejméně pak žlutá vedoucí od přehrady Šance. Na Lysou horu je ideální se vypravit v zimě, protože to má svoje neopakovatelné kouzlo a na trase nepotkáte tolik lidí.

Výstup na Lysou horu může mít několik variant, můžete zkusit třeba trochu náročnější Klasický beskydský okruh z Ostravice na Lysou horu a Smrk nebo se vydat Sněhovým královstvím na Lysou horu, královnu Moravskoslezských Beskyd. V příspěvcích najdete trasu, fotky i povídání.

Beskydy jako na dlani z rozhledny na Velkém Javorníku

Dřevěná rozhledna na Velkém Javorníku nabízí nádherný výhled na okolní beskydské vrcholy. Na Velký Javorník vede pěšina lesem a pozvolná asfaltová cesta, takže není problém se na vrchol vypravit i s kočárkem nebo na kole. Ti zdatnější budou při cestě z Veřovic u rozhledny stát zhruba za půl hodiny.

Rozhledna se zároveň nachází na trase mého nejoblíbenějšího pěšího beskydského výletu, který vede z Veřovic do Kunčič pod Ondřejníkem přes Velký Javorník, Radhošť a Čertův mlýn. Do Veřovic a Kunčic jezdí každou chvíli vlak, takže není problém se tam dostat. Na trase zároveň navštívíte Radhošť a Čertův mlýn, šestou, respektive čtvrtou nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd. Výlet je to poměrně dlouhý, ale stojí za to. V úseku mezi Radhoštěm a Pustevnami se zvláště o prázdninových víkendech připravte na nechutné množství lidí. Od naší poslední návštěvy vyrostla za Pustevnami atrakce Stezka Valašska, ale dá se jí vyhnout. Záleží, co na horách vyhledáváte. Trasu, fotky a povídání z výletu najdete na: Jarní výlet přes Velký Javorník, Radhošť a Čertův mlýn.

Trocha samoty na hraniční hřebenovce

Pokud hledáte v Beskydech výlety, kde na nikoho nenarazíte, musím Vás zklamat. Takových míst už moc není, ale hraniční hřeben oddělující Česko a Slovensko, po kterém se vine červená turistická značka, je v některých svých částech docela opuštěný. My jsme jednu zimní sobotu zvolili trasu z Mostů u Jablunkova, kam jsme se vypravili vlakem, a šli jsme, kam až nás nohy zanesly. Nakonec jsme skončili promrzlí na Visalajích a naše boty připomínaly dvě sněhové koule. Některá místa opravdu nebyla zadarmo, ale většinu času jsme se brodili sněhem úplně sami. Při bohaté sněhové nadílce se zřejmě vyplatí vzít sněžnice. Tato trasa není ani v létě k zahození a nabídne trochu samoty mezi Velkým a Malým Polomem i trochu výhledů (na Malou Fatru), zvláště pak v okolí Bílého Kříže (na Lysou horu, ostatní vrcholy Beskyd i Javorníky). Pokud máte rádi vícedenní treky, můžete po červené turistické značce pokračovat až na hřebeny Javorníků a dál …

Trasu, fotky a povídání z výletu najdete na: Beskydskou hraniční hřebenovkou po kolena ve sněhu na Bílý Kříž. Nebo můžete zkusit výlet Z Bílé za trochou sněhu na beskydskou hraniční hřebenovku.

Javorníky jsou přece menší Beskydy

Osobně pořád počítám Javorníky mezi Beskydy, i když je mi jasné, že se jedná o samostatné pohoří. Plynule ale na Beskydy navazují, takže proč se po parádním výletu nepoohlédnout i tady. Javorníky nabízejí hlavně dvě nádherné hřebenovky, které se táhnou po loukách a lesích jejich nejvyšších vrcholů. První hřebenovka vede po československé hranici a najdete na ní i nejvyšší vrchol Javorníků, Velký Javorník, druhá s ní vede skoro rovnoběžně a podíváte se na ní třeba na Vysokou nebo na Soláň. Ideální je projít si obě hřebenovky najednou, ale k tomu budete potřebovat více dní. Trasu výletu, fotky a povídání najdete v příspěvku Podzimní putování se stanem po hřebenech Javorníků a Vsetínských vrchů.

V rámci jednodenního výletu však můžete navštívit každou hřebenovku zvlášť a naplánovat si okruh podle Vašich představ. Pokud máte jenom jeden den, doporučoval bych výstup na Velký Javorník z Velkých Karlovic, který jsme popsali v příspěvku Za krásami Valašska po hřebenech Javorníků. Za pěkného počasí Vás čekají nádherné výhledy do valašské krajiny i na vrcholky Malé Fatry. A nebo se vypravte v zimě Přes zasněžené kopce Valašska ke Třem křížům na Stracenci.

Tip na závěr

Vzhledem k tomu, že se turistika v Beskydech těší velké popularitě, na mnohých místech opravdu nebudete sami, zvláště o víkendu na Lysé hoře a Pustevnách/Radhošti. Větší koncentrace lidí zákonitě vede i k větší pravděpodobnosti setkání s debilem. A to nikdo nechce. Pokud proto máte možnost vyrazit ve všední dny, určitě tak učiňte. Lépe si užijete nádherná místa a úchvatnou přírodu Beskyd.

Další výlety v Beskydech?

Pokud Vám to přijde málo, nebo jste na všech výše zmíněných výletech byli, servírujeme níže další výlety v Beskydech, které se do výběru nevešly.

# Za nejprudším stoupáním v Beskydech na Smrk a přes Podolánky na Čertův Mlýn

Za rozhlednami Súkenická a Miloňová ve Vsetínských Beskydech 

# Za borůvkami a výhledy na Ropici, Kozí hřbet a Travný

# Lysá hora a Travný aneb beskydský okruh z Krásné na dopoledne

# Hřebenem Veřovických vrchů ze západu na východ

# Mrazivými Beskydy na Prašivou přes Ropičku a Kotař

# Zapomenutým hřebenem Těšínských Beskyd přes Velkou Čantoryji

# Zimní beskydská hřebenovka aneb z Ropičky na Javorový

# Přes Pulčínské skály a Makytu za panoramatickou krajinou Valašska

Beskydský výlet se stanem po známých i neznámých stezkách a vrcholech

# Jarní valašské Beskydy se stanem

# Po dvou hřebenech Těšínských Beskyd přes Loučku, Filipku, Stožek a Sošov

# Novoroční výšlap na Radhošť v Beskydech a vzpomínky na 2020

Hledání jara a stezky na Nořičí hoře a Čertově mlýnu v Beskydech

Jarní výlet po kopcích Vsetínských vrchů s výhledy na Beskydy

# Objevování neznačených beskydských vrcholů Slavíč, Kozí hřbety a Nad Kršlí

Komentáře

 1. Alena
  14.9.2022

  Dobrý den, náhodou jsem objevila Vaše stránky a jsem nadšená z množství úžasných fotek i komentářů. Hory miluji pěšky i na kole, především Beskydy a Tatry a už delší dobu hledám fotky k vytištění na plátno. Bohužel, nemám tak kvalitní foťák, abych si mohla fotky pořídit sama. Prodáváte své fotografie, nebo je pouze prezentujete?

  Děkuji Vám
  Alena

 2. Adam (horama.cz)
  25.9.2022

  Dobrý den, fotky pošleme na e-mail. Vaše kontaktní údaje jsem z Vašeho komentáře smazal.

Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.