Klasický beskydský okruh z Ostravice na Lysou horu a Smrk

Lysá hora a Smrk, dva nejvyšší vrcholy Moravskoslezských Beskyd a taky ideální okruh s pořádnou dávkou nastoupaných metrů. Vzhledem k tomu, že v sobotu odpoledne hrozí bouřky a nepřízeň počasí, je třeba nařídit budík na dřívější hodinu. Dvacet minut před pátou se ten hajzl ozývá. Ninu, zdá se, nebudí, ale to po promnutí očí napravuji škodolibým šťouchnutím. Jak jsem se později dozvěděl, budík jí vzbudil, ale dělala, že spí a čekala s nadějí, že si brzký odjezd rozmyslím. Vždyť už je venku světlo, není si co rozmýšlet. Chystáme snídani a za pár okamžiků už míříme na Ostravici. Brzké vstávání má každopádně jeden příjemný přínos spočívající v tom, že alespoň zpočátku nepotkáme mnoho dalších turistů. Parkoviště před nádražím zeje skoro prázdnotou, což mi přijde divné. Úplně zapomínám, že u transformátoru je ještě jedno, které, jak se záhy ukáže, už je docela nacpané.

Cesta nahoru ubíhá svižně, slunce se dere nad obzor a začíná docela dost hřát. Dneska asi moc zima nebude. Červená turistická značka nás zavede pozvolným stoupáním až na vrchol Lysé hory. Úsek po asfaltu na Butořanku nepatří mezi mé oblíbené, ještě že je hned na začátku trasy. Už je to pár let, co jsem naposled šel touto trasou z Ostravice na Lysou, ale zdá se mi, jako by se cesta k rozcestí na Lukšinec značně rozšířila. Asi tu chodí hodně lidí. Za Lukšincem pokračujeme ve stoupání a po chvíli se mezi stromy před námi objeví ikonický vysílač. Za pár minut už překonáváme dvě krátké vracečky pod vrcholem a stojíme před Bezručovou chatou. Na okamžik se skočíme podívat na vrchol a pak už máme připravenou malou svačinku.

Výhled není ideální, na obzoru lze jen stěží rozeznat vrcholy Malé Fatry (povídání z výletu po hřebeni Malé Fatry v příspěvku). Fotím pár fotek a po krátké pauze vyrážíme po žluté turistické značce dolů. Na jejím začátku se nám otevře jeden z nejhezčích výhledů v Beskydech. Všechny ty kopečky jsou pod námi jako na dlani. Po kamenité stezce, která je neoficiálním nejlepším sjezdem na kole v Beskydech (povídání v jiném příspěvku), míříme do údolí pod námi, kde se leskne vodní hladina nádrže Šance. Dlouhý skoro sedmi kilometrový sestup z Lysé hory zakončujeme na hrázi Šance, která byla otevřena v závěru minulého roku po tříleté rekonstrukci. Otevřená hráz nám usnadní dnešní trasu o nějaký ten kilometr, jinak bychom se museli vracet zpátky na Ostravici.

U přehrady už je skutečně horko, navíc před námi je krátký úsek po hlavní cestě podél přehrady. Asfaltobetonové peklo ale končí poměrně záhy a my se noříme do lesa na svazích Smrku, našeho dnešního druhého vrcholu. Po osvěžení v potoce nás čeká docela prudký úsek, který končí na lesní cestě. Další asfalt, naštěstí jen na deset minut. Pak už po úbočí Malého Smrku stoupáme vzhůru do sedla pod Smrkem. Naposledy spatříme hladinu Šance pod námi, která se údolím vine jako had. Síly i kvůli vedru docházejí, ale už je to jen kousek. Hřmění v dáli nám připomene, že bychom si mohli trochu pohnout. Přichází závěrečný úsek ze sedla, na kterém najdeme spoustu kořenů, posledních 100 výškových metrů a taky památník Johna Lennona.

Na vrcholu Smrku už je docela zamračeno, bouřka je cítit ve vzduchu. Zdržíme se pouze chvíli a míříme zase zpátky dolů po červené značce, cestou dolů si jednu z vraceček zkracujeme prudkým sešupem, což nám ušetří pár minut. Na Ostravici se musíme stavit do Beskydského pivovárku, bohužel pouze pro pivo do PETek na doma. Cesta vlakem by měla svoje výhody. Výlet zakončujeme v restauraci Sklep u Hastrmana v Nové Vsi u Frýdlantu, kde mají skutečně famózní pstruhy. Takže závěr výletu, jak má být.

Praktické informace

Vzdálenost a časová náročnost:

Popisovaný okruh z Ostravice na Lysou horu a Smrk měří zhruba 27 kilometrů, nastoupáte na něm okolo 1700 výškových metrů a pohodovým tempem Vám zabere okolo 7 hodin i s pauzami (náš čas pohybu 6:02).

Proč jít:

  • dva nejvyšší vrcholy v Beskydech
  • parádní výhledy z Lysé hory
  • možnost stavit se na jedno orosené v Beskydském pivovárku
  • super výlet na protažení noh

Doporučení:

  • pokud neholdujete davům turistů, zkuste vyrazit časně z rána a jděte nejprve na Lysou horu
  • pokud hledáte fajn místo na oběd a máte rádi ryby, zkuste Sklep u Hastrmana v Nové Vsi u Frýdlantu

Stáhnout GPX trasy – odkaz na Mapy.cz

Okružní trasa z Ostravice přes Lysou horu a Smrk v Beskydech
Okružní trasa z Ostravice přes Lysou horu a Smrk v Beskydech (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Turistické výlety v Beskydech

# Jarní výlet přes Velký Javorník, Radhošť a Čertův mlýn 

# Za nejprudším stoupáním v Beskydech na Smrk a přes Podolánky na Čertův Mlýn

Za rozhlednami Súkenická a Miloňová ve Vsetínských Beskydech 

# Sněhovým královstvím na Lysou horu, královnu Moravskoslezských Beskyd

# Za krásami Valašska po hřebenech Javorníků

# Za borůvkami a výhledy na Ropici, Kozí hřbet a Travný

# Lysá hora a Travný aneb beskydský okruh z Krásné na dopoledne

# Hřebenem Veřovických vrchů ze západu na východ

# Klasický beskydský okruh z Ostravice na Lysou horu a Smrk

# Beskydskou hraniční hřebenovkou po kolena ve sněhu na Bílý Kříž

# Podzimní putování se stanem po hřebenech Javorníků a Vsetínských vrchů

# Mrazivými Beskydy na Prašivou přes Ropičku a Kotař

# Zapomenutým hřebenem Těšínských Beskyd přes Velkou Čantoryji

# Zimní beskydská hřebenovka aneb z Ropičky na Javorový

# Přes Pulčínské skály a Makytu za panoramatickou krajinou Valašska

Beskydský výlet se stanem po známých i neznámých stezkách a vrcholech

# Jarní valašské Beskydy se stanem

# Po dvou hřebenech Těšínských Beskyd přes Loučku, Filipku, Stožek a Sošov

# Z Bílé za trochou sněhu na beskydskou hraniční hřebenovku

# Novoroční výšlap na Radhošť v Beskydech a vzpomínky na 2020

# Přes zasněžené kopce Valašska ke Třem křížům na Stracenci

Hledání jara a stezky na Nořičí hoře a Čertově mlýnu v Beskydech

Jarní výlet po kopcích Vsetínských vrchů s výhledy na Beskydy

# Objevování neznačených beskydských vrcholů Slavíč, Kozí hřbety a Nad Kršlí

Komentáře

  1. Martin
    9.6.2020

    Zdravím vás. Je to opravdu pěkná trasa a dá se jít v každém ročním období. Lysosmrk jsem šel letos 12. května , přes noc nasněžilo a na Lysé bylo téměř 6 stupňů pod nulou. Koukněte na fotky zde: https://martin8888.rajce.idnes.cz/Lysa_hora_-_Smrk%2C_12.5.2020/

  2. Adam (horama.cz)
    24.6.2020

    Také zdravíme a souhlasíme, že se jedná o parádní výlet skoro v každém počasí 🙂

  3. Pavla
    28.8.2023

    Pohodovým tempem 7 hodin, vč hodinové přestávky (celkem)? Větší nesmysl jsem nečetla. Vychází to na průměr 5km v hodině, což určitě není pohodové tempo 😅

  4. Adam (horama.cz)
    28.8.2023

    Rychlost chůze a “pohodové” tempo je samozřejmě subjektivní. Proto je u výletu uveden i počet kilometrů a převýšení. Podle toho by měl každý posoudit, za jak dlouho to zvládne. Náš údaj o délce výletu je pak pro dokreslení, protože ve “větších” horách vzdálenost klame. Pokud trochu chodíte po horách, tak mi to přijde jako v pohodě. Za “nesmysl” bych to nepovažoval.

Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.