Jak na půjčení auta v zahraničí a na co si dát pozor

Na všech našich dosavadních zahraničních výpravách jsme si půjčovali auto. Ušetřilo nám to spoustu času, nemuseli jsme se spoléhat na někoho jiného, dostali jsme se přesně tam, kam jsme potřebovali, a když bylo špatné počasí, jeli jsme prostě jinam na jiný výlet. Flexibilita a svoboda, kterou půjčením auta získáme, je při našem stylu výprav prioritou. Navíc někdy přijde půjčení auta a související náklady daleko levněji než cestování hromadnou dopravou. Nemluvě o tom, že cestovat v některých destinacích veřejnou dopravou musí být skutečně opruz a kdo ví, jestli na místa, kam se chcete podívat, vůbec něco jezdí. Navíc, pokud jedete ve skupině více lidí a máte větší množství zavazadel, je půjčení auta/dodávky prakticky nutností.

V následujících řádcích se pokusím shrnout naše praktické postřehy při půjčování auta v autopůjčovnách v zahraničí. Zkušenosti máme z Madeiry (půjčovna Guerin), Nového Zélandu (půjčovna EZI), Skotska (půjčovna Enterprise), Kanady (půjčovna Alamo), Mallorky (půjčovna Goldcar), Španělska (půjčovna Firefly) a Itálie (půjčovna Europcar). V půjčených autech jsme najezdili v řádech deseti tisíců kilometrů na levé i pravé straně silnice. Z výčtu zemí je zřejmé, že se jedná o rozvinuté země s kvalitní dopravní infrastrukturou. Naše zkušenosti proto nemusí být nutně aplikovatelné na všechny kouty světa. Situace a hlavně kvalita silnic v zapadlých částech Asie nebo v některých zemích Jižní Ameriky pak srovnatelná určitě nebude, i když bych nerad podceňoval dopravní peklo jižní Itálie. V článku se samozřejmě pokusím přiblížit obecné informace o půjčení auta, což můžete najít na spoustě dalších webů, ale hlavním smyslem je zahrnout do článku naše postřehy, které jsme na našich cestách načerpali, a poskytnout náhled na to, jak si auto půjčujeme my a co při tom zvažujeme. Takže, můžeme?

Jak vybrat autopůjčovnu?

Naštěstí při výběru auta není nutné projíždět weby všech autopůjčoven a porovnávat jejich nabídky. Stačí použít srovnávače (zprostředkovatele). Navíc ve většině případů je cena půjčovného přes srovnávač daleko levnější než na webu autopůjčovny. Následující srovnávače jsou ověřené a lepší cenu většinou neseženete:

  • Rentalcars.com – nejoblíbenější a přehledný srovnávač, stránky jsou v češtině,
  • Discovercars.com – podobné rozhraní jako Rentalcars, mnohde lepší ceny
  • Autoeurope.com – přehledné srovnání, v některých destinacích nabídne levnější ceny než Rentalcars.com,
  • Billiger-Mietwagen.de – německý srovnávač s dobrými cenami.

Cenu za půjčení auta zaplatíte platební kartou při rezervaci přímo na srovnávači. Zrušení rezervace je většinou zdarma do 48 hodin před začátkem pronájmu auta, peníze jsou s menší prodlevou vráceny na účet (záleží na podmínkách zprostředkovatele/srovnávače; rezervace jsou placeny většinou v cizí měně, takže je dobré platit z cizoměnového účtu (například elektronická peněženka Revolut), abyste nepřišli o kurzový rozdíl. Výhoda srovnávačů spočívá ve většinou výhodnější ceně oproti rezervaci přímo u autopůjčovny, v možnosti srovnání cen jednotlivých autopůjčoven a k lepšímu vyfiltrování podmínek pronájmu nebo parametrů vozidel. Srovnávače Vám zároveň nabídnou vlastní pojištění vozidla, které bývá cenově výhodnější, než nabídka konkrétní autopůjčovny (dále o pojištění, spoluúčasti a depozitech níže). Na srovnávači je vhodné se registrovat a mít tak přehled o rezervaci. Po zaplacení rezervace Vám přijde potvrzení, které pak ukážete na místě v autopůjčovně (stačí sdělit/ukázat číslo rezervace, není to nezbytně nutné, pracovník autopůjčovny Vás vyhledá podle jména).

Někdy se vyplatí podívat i na nabídky na webu jednotlivých autopůjčoven. Například v Kanadě bylo půjčení přes web autopůjčovny (Alamo) levnější než přes srovnávače. Záleží však na destinaci a místě vyzvednutí auta.

Některé, zejména nízkonákladové, aerolinky Vám při koupi letenky nabídnou také možnost půjčení auta u některé z autopůjčoven. Ačkoliv jsem byl vůči tomu skeptický, ze zvědavosti jsem se na nabídku podíval a v obou případech (letecká společnost Jet2 – autopůjčovna Enterprise – Glasgow a letecká společnost easyJet – autopůjčovna Goldcar – Neapol) vyšlo půjčovné výrazně levněji než přes srovnávače nebo web autopůjčovny.

Podle mého názoru je v zásadě jedno, u jaké autopůjčovny si auto půjčíte. Všechny mají většinou na Googlu nebo jiných hodnotících stránkách mizerné hodnocení, které jsou většinou jak přes kopírák. Naúčtování dodatečných poplatků, nevrácení zálohy za auto na kreditní kartu, apod. Daleko důležitější podle mě je, na jaké pracovníky autopůjčovny narazíte. Někteří se Vás totiž budou snažit vyloženě odrbat a dotlačit k nákupu pojištění nebo dalších blbostí, někteří budou řešit škrábance, které jsou jenom šmouhami a podobně. Jiným pracovníkům je to úplně jedno, vrácení auta proběhne i s kontrolou za méně než minutu a ještě stihneme prohodit, kam jsme cestovali a odkud jsme. Záleží prostě na konkrétních lidech než na samotné autopůjčovně. Naše zkušenosti jsou veskrze pozitivní i u low costových/nejlevnějších autopůjčoven, které mívají hodnocení většinou nejhorší. Pokud si přece jenom chcete přečíst nějaké recenze (a přesvědčit se, že si raději auto půjčovat nebudete), koukněte na Googlu na recenze konkrétní pobočky v dané destinaci. V rámci tohoto článku jsem se snažil zjistit, jaké autopůjčovny jsou hodnoceny nejhůře, ale vyšly mi z toho skoro všechny stejně hrozně (nejlépe hodnocená je Enterprise, což z vlastní zkušenosti ze Skotska mohu potvrdit).

V případě, že půjdete po ceně a zvolíte low costovou autopůjčovnu, připravte se, že si u přepážky autopůjčovny na letišti počkáte delší dobu, protože tam bude prostě stát více lidí, zatímco ostatní kiosky dražších autopůjčoven (Avis, Alamo, Hertz, Enterprise, Sixt) budou bez zákazníků.

Autopůjčovny mají pobočky na letišti, v blízkosti letiště a v centrech měst. Při rezervaci auta se Vám zobrazí, kde se autopůjčovna nachází. Ceny za půjčení se pak mohou i výrazně lišit od toho, kde si auto půjčujete. Vždy si dopředu ověřte, kde se daná autopůjčovna nachází. Nejlepší samozřejmě je, když je přepážka autopůjčovny přímo na letišti a parkoviště hned u terminálu. Není však výjimkou, že přepážka je sice na letišti, ale v jiném terminálu, takže Vám potrvá třeba půl hodiny, než se tam dostanete. Obdobně přepážka může být opět na letišti, ale na parkoviště Vás zaveze dodávka (jezdící kyvadlově, shuttle), takže musíte počítat s delší časovou prodlevou.

Podmínky půjčení a jak vybrat auto?

Typ auta

Srovnávače stejně jako autopůjčovny pracují s třídami nebo kategoriemi aut. Typicky rozlišují malá, střední, velká, SUV, dodávky, prémiová/luxusní. Při výběru si volíte třídu auta, tedy nikoliv konkrétní auto nebo model. Až pracovník autopůjčovny Vám při vyzvednutí přidělí konkrétní vůz a předá klíče. Z parametrů auta je dobré koukat na to, zda má auto automatickou nebo manuální převodovku (automatická se hodí, pokud cestujete do zemí, kde se jezdí vlevo), zda má klimatizaci (to snad už mají doufám všechny), zda je omezen nájezd kilometrů po dobu půjčení a jaká je palivová politika (viz níže).

Volba auta záleží na Vašich preferencích a finančních možnostech. Předpokládám ale, že každý chce ušetřit. My taky, takže většinou vybíráme malá až střední auta, která jsou logicky nejlevnější. Vždyť jsme stejně jenom dva. Většinou se vyvarujeme úplně těm nejmenším a nejlevnějším, kam spadá třeba Fiat 500, Smart, apod., protože bych v nich měl obavy o svoji bezpečnost. Cena pronájmu za den samozřejmě není ve všech zemích stejná, například ve Španělsku jsme v září za Seat Leon platili 70 Kč na den, na Novém Zélandu v březnu za Toyotu Corollu okolo 1.000 Kč na den. Ceny za půjčení se pohybují v závislosti na typu a pořizovací ceně auta, na ročním období, na turistické sezoně a na umístění autopůjčovny. Obecně platí, že čím delší je doba pronájmu, tím nižší bude částka půjčovného na den.

Kdy rezervovat auto?

Auto je vhodné rezervovat s předstihem. Když si to rozmyslíte, můžete rezervaci většinou bez poplatku zrušit, jak jsem zmiňoval výše. Je pravdou, že někdy cena ještě zlevní a například týden před plánovaným termínem bude i o polovinu levnější, ale právě proto vždy rezervujte možnost s bezplatným zrušením, abyste si auto mohli “přerezervovat”. Někdy se tedy vyplatí cenu před odjezdem zkontrolovat, protože tím můžete výrazně ušetřit. Rezervujte si auto přes internet, i když fyzicky stojíte před autopůjčovnou, je to výrazně levnější, než když přijdete do autopůjčovny osobně.

Čas vyzvednutí a vrácení auta budete zřejmě volit podle toho, kdy Vám letí letadlo. Cena půjčovného se počítá za každých započatých 24 hodin (pokud si tedy půjčíte auto v sobotu v 9:00 a vrátíte ho v neděli v 9:00 nebo dříve bude Vám účtována částka za 1 den, pokud auto vrátíte v 9:30, bude Vám účtována částka za 2 dny).

Pojištění auta, spoluúčast na škodě a záloha neboli deposit

V ceně pronájmu auta je zpravidla základní pojištění karosérie auta (Collision Damage Waiver, CDW). Toto pojištění se vztahuje výlučně na poškození karoserie vozu, tedy nikoliv na skla, kola, střechu, interiér, apod. Na případné škodě se podílíte maximálně do předem stanovené částky (spoluúčast, excess). Výše spoluúčasti se odvíjí od destinace a od ceny půjčeného vozu, u malých a středních aut se pohybuje v rámci Evropy okolo 1.000 eur. Pokud tedy auto odřete a budete mít základní pojištění CDW, zaplatíte maximálně částku spoluúčasti, pokud bude škoda vyšší, hradí se z pojištění.

V ceně pronájmu je obvykle také pojištění proti krádeži (Theft Protection, TF). Opět má i toto pojištění svou spoluúčast, která se odvíjí od ceny půjčeného vozu a její výše bývá zpravidla totožná jako základní pojištění CDW. Pokud Vám auto ukradnou, zaplatíte maximálně částku spoluúčasti.

Autopůjčovny i třetí strany včetně srovnávačů nabízí další varianty pojištění, které spočívají v nulové spoluúčasti (Full Damage Waiver, FDW) nebo její částku snižují (Loss Damage Waiver, LDW) a vztahují se i na další části auta, než jen na karosérii. Částka za pojištění bez spoluúčasti běžně převyšuje cenu za půjčení vozu. Máte ale jistotu, že pokud se s autem cokoliv stane, uhradí to za Vás pojišťovna. Pojištění nabízí přímo autopůjčovny nebo některé srovnávače (např. Rentalcars.com). Pojištění u autopůjčoven je dražší než přes srovnávače, ale má tu výhodu, že v případě poškození auta vyřešíte záležitost jednoduše s autopůjčovnou, která v daných případech nedělá problémy. Pokud máte pojištění od srovnávače/třetí strany, autopůjčovna Vám naúčtuje způsobenou škodu a strhne jí z kreditní karty, a následně musíte uplatnit škodu u srovnávače/třetí strany. U pojištění doporučuji přečíst smluvní podmínky, i když se pojištění tváří jako plné (tedy že kryje vše), může být z něho vyloučeno, například poškození interiéru.

Při vypůjčení auta po Vás bude autopůjčovna vyžadovat kreditní kartu, na které zablokuje vratnou zálohu za auto (security deposit). Výše zálohy většinou odpovídá výši spoluúčasti, ale může být vyšší i nižší, záleží na konkrétní autopůjčovně. Pokud si u autopůjčovny zaplatíte plné pojištění s nulovou spoluúčastí (FDW), je možné, že po Vás autopůjčovna kreditní kartu a složení zálohy chtít nebude, případně si vystačíte jen s debetní kartou. Pokud máte plné pojištění sjednané přes třetí stranu, bude po Vás kreditní karta i záloha požadována a nevyhnete se nabídce pojištění ze strany autopůjčovny. Ujistěte se, že na kartě máte dostatečný limit převyšující zálohu. Po vrácení auta Vám autopůjčovna zálohu vrátí. Z vlastní zkušenosti netrvalo vrácení nikdy déle než 3 dny. V některých výjimečných případech se autopůjčovna spokojí pouze s debetní kartou, ale určitě si to zjistěte dopředu.

Zda a jakou formu pojištění zvolíte, záleží na Vás. Je třeba vzít v úvahu, že pojištění s nulovou spoluúčastí výrazně zvýší náklady na půjčení auta. Na druhou stranu se nemusíte bát, že Vám někdo auto na parkovišti odře, někdo Vás nabourá nebo Vám auto ukradnou.

K tomuto tématu dodám, že jsme si ani jednou žádné další pojištění nad rámec CDW a TF nekupovali s vědomím potenciálních rizik. Největší riziko je samozřejmě, když by nás někdo odřel a odjel nebo nám auto ukradl (kdo by ale kradl auto s nálepkami autopůjčovny?). V případě, že bychom byli viníky nehody nebo poškození, můžeme si za to sami a prostě to zaplatíme. V případě, že by byl viníkem někdo jiný, museli bychom vymáhat škodu na něm a pojištění není třeba. Navíc je otázka, na kolik by byla vyčíslena škoda za nějaké škrábance a jak by na tom byla v porovnání s cenou za pojištění. Naštěstí jsme toto nikdy řešit nemuseli. Doplnění: V dubnu 2023 jsme vyrazili na Sardinii (cestopis Naše sardinská zkušenost), kde jsme si půjčili klasiku, Fiata Pandu, a vzhledem k tomu, že prakticky plné pojištění přes srovnávač vyšlo na týden na něco málo přes tisícovku českých korun, tak jsme to teda vzali. Naštěstí jsme ho využít nemuseli, ale spalo se mi o trochu lépe.

Každý si musí rizika zvážit sám a zda mu za to ten potenciální stres stojí. Pokud se pro pojištění rozhodnete, zvolte spíše pojištění nabízené srovnávačem nebo třetí stranou (pojištění škod na půjčeném autě nabízejí i některé české/zahraniční pojišťovny), které bývá výrazně levnější.

Palivová politika

Při rezervaci se podívejte, jaká je palivová politika. Nejběžnější a taky i nejlepší je vyzvednutí s plnou nádrží a vrácení auta s plnou nádrží (Full to Full). Pokud můžete, zvolte tuto variantu. Benzín nebo naftu naberete před vrácením na některé z benzínek u letiště a zaplatíte jen benzín, který skutečně projedete. Setkali jsme se s případem, kdy autopůjčovna vyžadovala, abyste jí při vrácení doložili účtenku z posledního tankování, přičemž benzínka musela být vzdálena maximálně do 10 kilometrů od letiště (v případě nedoložení si účtovala poplatek, na což si spousta lidí stěžovala, Firefly – Barcelona). Zároveň jsme se setkali i s tím, že autopůjčovna vyžadovala zálohu na kreditní kartě za benzín, který byl v autě natankován, která byla dvojnásobná než reálná cena benzínu v autě (Goldcar – Mallorca).

Další možností je vyzvednutí s plnou nádrží a vrácení s libovolným množstvím paliva v nádrži (Full to Empty nebo Prepaid Fuel). V takovém případě však musíte nad rámec půjčovného uhradit plnou nádrž za cenu, kterou určí autopůjčovna. O tom, že bude o dost vyšší než na nejbližší benzínce nemusíte pochybovat. Zároveň určitě na letiště nedojedete přesně s prázdnou nádrží, takže necháváte Vámi zaplacený benzín autopůjčovně.

Omezení nájezdu kilometrů a územní omezení

Při rezervaci se koukněte, zda je u vybraného auta omezení nájezdu kilometrů. Buď může být nájezd po dobu půjčení auta neomezený (Unlimited) nebo bude omezený určitým počtem kilometrů. V případě, že limit překročíte, Vám autopůjčovna naúčtuje za každý kilometr navíc stanovený poplatek (vychází obvykle okolo 10 Kč/km, záleží na autopůjčovně). Osobně vždy vybíráme auta, která mají nájezd neomezený. Dávejte si pozor na to, zda je omezení v mílích nebo kilometrech (platí zejména pro anglosaské země).

Překročení hranic s půjčeným autem smluvní podmínky autopůjčoven buď zakazují, nebo Vám to umožní za poplatek. Pokud se i přesto rozhodnete za hranice vyjet, berte na vědomí, že pokud se autu něco stane, neplatí na tyto škody pojištění a škodu po Vás bude chtít autopůjčovna uhradit celou spolu s dalšími poplatky.

Některé autopůjčovny také vylučují použití trajektu, což je třeba v Norsku nebo na Novém Zélandu docela problém. V řadě případů se také setkáte v podmínkách s tím, že auto nemůžete používat na nezpevněných nebo šotolinových cestách.

Počet řidičů a věk řidiče

Auto může řídit pouze nájemce. Za poplatek, případně někdy i zdarma, můžete doplnit další řidiče, kteří auto mohou řídit. Pokud auto bude řídit jiná osoba, opět pamatujete na to, že v případě způsobení škody, po Vás bude autopůjčovna požadovat její plné uhrazení, i když máte sjednáno pojištění.

Pokud je Vám méně než 25 let nebo více než 65 let, budete většinou muset uhradit speciální poplatek za mladého/starého řidiče (záleží na podmínkách autopůjčovny a destinaci).

Pokuty, dálniční poplatky a mýtné

Případné pokuty za parkování nebo za rychlou jízdu jdou na Váš vrub a měli byste je uhradit. Jelikož jsou autopůjčovny vlastníky/provozovateli auta, pokuta přijde jim a obvykle řeší to dvěma způsoby. Buď autopůjčovna sama pokutu zaplatí a Vám zpětně strhne částku za pokutu z kreditní karty spolu s případným vlastním poplatkem podle ceníku, anebo častěji příslušnému úřadu za poplatek, který si strhnou z Vaši kreditní karty (běžně i po půl roce od spáchání přestupku), řeknou, kdo měl v dané době auto půjčené a ten následně pošle výzvu k uhrazení pokuty přímo Vám. Naše praktická zkušenost z Itálie je, že při překročení rychlosti si autopůjčovna strhla poplatek za součinnost s místními orgány přímo z karty zhruba po 3 měsících od našeho odjezdu (v okamžiku, kdy byla vyzvána k poskytnutí informace, kdo měl auto půjčené). Samotná výzva k zaplacení pokuty od italských orgánů však nepřišla ani po roce, takže bychom měli být v pohodě.

Dálniční poplatky a poplatky za průjezd zpoplatněnými úseky (například tunely) rovněž hradíte Vy.

Mezinárodní řidičský průkaz

Mezinárodní řidičský průkaz budete potřebovat v následujících zemích: Albánie, Alžírsko, Andorra, Argentina, Arménie, Austrálie, Ázerbájdžán, Bahamy, Bahrajn, Bangladéš, Barbados, Belize, Bělorusko, Benin, Bosna a Hercegovina, Botswana, Brazílie, Burkina Faso, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Dominikánská republika, Ekvádor, Egypt, Fidži, Filipíny, Ghana, Gruzie, Guatemala, Guyana, Haiti, Chile, Indie, Írán, Island, Izrael, Jamajka, Japonsko, Jihoafrická republika, Jordánsko, Kambodža, Kanada, Katar, Kazachstán, Keňa, Kongo, Kuba, Kuvajt, Kyrgyzstán, Laos, Libanon, Libérie, Lesotho, Madagaskar, Makedonie, Malawi, Malajsie, Mali, Maroko, Moldávie, Monako, Mongolsko, Namibie, Niger, Nigérie, Nový Zéland, Omán, Pákistán, Papua-Nová Guinea, Paraguay, Peru, Pobřeží slonoviny, Korea, Rusko, Rwanda, San Marino, Saúdská Arábie, Senegal, Seychely, Srbsko, Sierra Leone, Singapur, Spojené arabské emiráty, Spojené státy americké, Srí Lanka, Středoafrická republika, Sýrie, Tádžikistán, Thajsko, Togo, Trinidad a Tobago, Tunisko, Turecko, Turkmenistán, Uganda, Ukrajina, Uruguay, Uzbekistán, Venezuela, Vietnam, Zimbabwe. Mezinárodní řidičský průkaz se vydává na 1 nebo 3 roky podle toho, do jaké země jedete. Může se Vám stát, že autopůjčovna ani příslušné orgány ho fakticky nebudou v daných zemích vyžadovat, jelikož záleží na konkrétním policistovi nebo zaměstnanci autopůjčovny, ale důrazně doporučuji nejezdit do daných zemích bez něj. Prostě si ho vyřiďte.

Mezinárodní řidičský průkaz naopak nebudete potřebovat v zemích Evropské unie, Švýcarsku, Lichtenštejnsku a Norsku.

Mezinárodní řidičský průkaz vyřídíte na úřadu obce s rozšířenou působností. Více informací se dozvíte na webu Ministerstva dopravy.

Smluvní podmínky

Před půjčením auta si zkuste přečíst smluvní podmínky. Vím, že je to opruz, ale vyhnete se mnohým překvapením a nedorozuměním. Pokud něčemu nerozumíte, zkuste si to vyhledat na Googlu nebo zkuste přidat dotaz pod článek nebo v cestovatelských skupinách na Facebooku.

Půjčení auta v jednom místě, vrácení někde jinde

Většina globálních autopůjčoven nabízí možnost vyzvednutí auta v jednom místě a vrácení v jiném. Hodí se to zejména, když plánujete cestovat z jednoho konce dané země na druhý, například když jedete napříč přes USA nebo přes Nový Zéland. Možnost vrácení v jiné destinaci je obvykle o dost dražší, takže si pořádně prostudujte poplatky s tím spojené.

Co budete potřebovat na místě a jak bude půjčení auta typicky probíhat?

Pro půjčení auta budete potřebovat:

  • pas nebo identifikační průkaz (občanku)
  • řidičský průkaz
  • kreditní kartu na jméno řidiče s dostatečným limitem na zablokování zálohy (výjimečně se některé autopůjčovny spokojí s embosovanou debetní kartou, zvláště když si u autopůjčovny zaplatíte plné pojištění bez spoluúčasti)
  • mezinárodní řidičský průkaz pro půjčení auta v zemích, kde je vyžadován
  • potvrzení o rezervaci (není nezbytně nutné)

Vyzvednutí auta

Po vystoupení z letadla budete muset nalézt přepážku Vaší autopůjčovny. Jak jsem již výše zmiňoval, buď se přepážka nachází přímo na letištním terminálu a dovedou Vás k ní letištní cedule (Car rental nebo značka auta s klíčem), nebo budete muset využít kyvadlové dopravy, která Vás zaveze k autopůjčovně (většinou se jedná o budovu na parkovišti, kde sídlí více autopůjčoven). Jakmile najdete přepážku, zjistěte, zda je tu stanovené pořadí a případně si na terminálu u přepážky vytiskněte lísteček, který Vám přidělí číslo jako na úřadě. Někdy se čekání u přepážky dost protáhne, někdy jste na řadě první. Jakmile na Vás dojde řada, předložte všechny doklady a rovnou můžete zmínit, že nechcete další pojištění (čímž si ušetříte spoustu času) a že jste srozuměni s tím, že Vám bude na kreditní kartě zablokována záloha. Připravte se na kyselý obličej a přemlouvání. Autopůjčovny žijí především z pojištění. Na platebním terminálu potvrďte zablokování zálohy na kreditní kartě a podepište předloženou smlouvu. V některých případech dostanete rovnou klíče, nezbytné dokumenty k autu a instrukce, jak se dostat na parkoviště. Někdy dostanete jenom smlouvu a budete odkázáni na samostatnou přepážku na parkovišti, kde Vám vydají klíče a další dokumenty.

Mezi dokumenty většinou najdete i šablonu s nákresem auta, na které bude zaznačeno případné poškození auta (škrábance). Po obdržení klíčů se vydejte k autu a pořádně ho zkontrolujte. Dávejte si pozor hlavně na nárazníky, a to i zespodu, na skla, na disky kol a na interiér. Zvláště pozorní buďte, pokud nemáte plné pojištění. Pokud najdete další škrábance nebo poškození, zajděte za pracovníky autopůjčovny a požadujte jejich zaznačení v nákresu auta. Přístup pracovníků se dost liší, někteří Vám dají tužku a řeknou Vám, ať si to domalujete sami a oni to podepíší, aniž by auto viděli, někteří se s Vámi půjdou na auto podívat. Do šablony se nezakreslují všechny škrábance, jen ty, které přesáhnou určitou délku nebo hloubku. Nechte si zakreslit pro jistotu vše. Některé autopůjčovny (například Goldcar) přešly na elektronické zaznamenávání poškození, což znamená, že musíte pracovníkovi škrábance ukázat a on je na tabletu vyznačí nebo vyfotí. Některé autopůjčovny (například Europcar) mají škrábance napsané rovnou ve smlouvě, což je trochu problematické, když chcete nějaké další dopsat.

Auto si ještě předtím, než s ním vyjedete z parkoviště autopůjčovny, vyfoťte nebo i natočte, zejména oblasti, kde se nacházejí škrábance a poškození. Usnadní to Vaši pozici při vrácení auta v případech, kdy bude autopůjčovna tvrdit, že jste auto poškodili. Pokud máte plné pojištění s nulovou spoluúčastí, tyto problémy pro Vás nejsou relevantní.

Zkontrolujte, zda máte plnou nádrž, nastavte si sedadlo a zrcátka a můžete vyrazit. Pozor dávejte hlavně při výjezdu z letiště a jeďte raději obezřetně.

Vrácení auta

Někdy je trochu problém správně trefit na parkoviště autopůjčovny, zvláště na větších letištích. Na letišti se neřiďte primárně podle navigace, ale spíše podle cedulí, které by Vás měly navést na parkoviště autopůjčoven (na cedulích hledejte Car rental return nebo značku auta s klíčem). Někdy se hodí dopředu kouknout na StreetView na Google Maps.

Vrácení auta je záležitostí na pár minut. Auto zaparkujete na místech autopůjčovny vyhrazených pro vracení aut. Pak existují dvě možnosti. První spočívá v tom, že v některých autopůjčovnách auta a klíče od nich přebírají pracovníci a rovnou je kontrolují na případné poškození nebo výrazné znečištění. Druhou variantou je, že si od Vás auto nikdo nepřebere, necháte ho stát na parkovišti a klíče vhodíte do označené schránky/boxu. Na e-mail Vám pak většinou přijde potvrzení o vrácení auta a o vrácení zálohy. Druhé variantě se nevyhnete, pokud budete vracet auto mimo provozní dobu autopůjčovny. V případě, že byl s vráceným autem nějaký problém, poznáte to jednoduše tak, že Vám není vrácena celá záloha na kreditní kartu, nebo Vám bude dodatečně naúčtována další částka, a to i za pár týdnů od vrácení auta.

Důležité poznámky na závěr

  • Auto si rezervujte dopředu přes internet.
  • Zkontrolujte, kde se nachází přepážka autopůjčovny.
  • Pro půjčení auta budete potřebovat kreditní kartu, zkontrolujte si, že na ní máte dostatečný limit.
  • Zvažte pojištění s nulovou spoluúčastí a přečtěte si jeho podmínky.
  • Prostudujte si dopředu smluvní podmínky a pokud něčemu nerozumíte, zkuste si to vyhledat/něco o tom přečíst.
  • Volte neomezený počet kilometrů a vrácení s plnou nádrží.
  • Zkontrolujte si, zda nepotřebujete do dané destinace mezinárodní řidičský průkaz.

Z prvního půjčení auta na Madeiře jsem byl docela ve stresu, protože jsem nevěděl, jak to přesně funguje. Pamatuju si přesně ty otázky, co když nám autopůjčovna nevrátí zálohu nebo jestli si raději nemáme koupit to pojištění. I při posledním půjčení auta v Itálii jsem nebyl zrovna v pohodě, ale aspoň už jsem věděl, co a jak. A teď to snad víte i Vy.

Komentáře

  1. Aleš
    24.8.2020

    Půjčení auta.
    Velmi dobře popsáno.
    Srpen 2020, Letiště Zadar, Chorvatsko, U okénka ACTIVE rent car venku ke 40 C, 3,5 let vnučka se mnou. Přes billiger-mietwagen.de ( byli vždy seriózní a přehledný web, , často o 20% levnější než jiní) . Zajištěna Fabie a maximum možného pojištění ( CDW, TP, i odření plechů a podvozku apod.).
    Stejně jsem se nechal napálit ! Řekli: “Fabii pro Vás nemáme, dáme Vám Volkswagen Golf. Proto musíte logicky podepsat jiné papíry.” Dále mi , jako všichni, nabízeli další pojištění. Sdělil jsem jim, že pojištění mám dobré od billiger-mietwagen.de. A pak unavený v tom velkém teple jsem s malou vnučkou odjel.
    ALE, když jsem za týden auto v pořádku vrátil (vše bylo OK), tak při čekání na letadlo jsem prohlížel podrobněji všechny papíry, které mi dali zpět a zjistil jsem, že mi ti Chorvati vyškrtli Super CDW a Personal Accident , které jsem zaplatil ( u Fabie a podobná třída) . Mohu si za to sám, že jsem jezdil “bez pojištění” ! . Jsou to vesměs podvodníci, i u ubytování mi chtěli účtovat poplatky 2x , o jiných věcech ani nemluvím. Už nikdy Chorvatsko ! A to jsem navštívil zatím jen asi 60 zemí ( všechny kontinenty)

  2. Adam (horama.cz)
    24.8.2020

    Díky za komentář a zkušenost. Velmi dobře známe z Neapole ten pocit, kdy bylo horko, v kiosku autopůjčovny nejela klima a na řadu jsme přišli zhruba po hodině. Pak se nás pán za okénkem pokoušel přesvědčit napůl italsky a napůl anglicky k nějakým pojištěním. Naší standardní odpovědí je, že nic nechceme, takže tyhle praktiky neřešíme. Souhlasím, že autopůjčovny se většinou lidi snaží natlačit do vlastního pojištění, protože z něho mají žijí.

  3. Lenka cestou necestou
    27.12.2021

    Diky za pěkné shrnutí. Já půjčuju auto jen když jedu na dovolenou s někým, komu nevadí řídit auto v zahraničí, takže ne vždycky a mám pořád k půjčování aut docela respekt a raději volím vždy plné pojištění. Zrovna letos při poslední návštěvě Madeiry kámoška vybrala Goldcar, za mě snad nejhorší autopůjčovna a zrovna nám vlítl kamínek do předního skla, takže plný pojištění se hodilo a naštěstí to neřešili. Kreditky nemám ráda, ale třeba na Madeiře máme rádi Funchal Easy, kde při plným pojištění není třeba kreditka, ani deposit a cena je pořád slušná (29 EUR -37 EUR/den v plné sezone). Co se týče klimatizace, tak jsem si taky myslela, že tu už mají všichni a právě proto mě to jaksi nenapadlo nikdy kontrolovat a jaké bylo mé překvapení letos v září v Portugalsku v Algarve, když u auta nejnižší kategorie (říkala jsem si, že tady ok, když nás nečekají kopce) klimatizace nebyla, to mě dost překvapilo :p Takže už taky kontroluju. Taky mě ve Faro překvapilo, že klíčky se nevracely do boxu (vraceli jsme ráno mimo otevírací hodiny), ale nechávaly se v autě nahoře na stínítku, takže se auto nechávalo otevřené.

  4. Adam (horama.cz)
    4.2.2022

    Díky za zkušenosti. Pokud jste rádi v klidu, pojištění je jasná volba. Pro klid duše je to prostě lepší. U výběru auta je dobré se raději dvakrát podívat na parametry, než se odklikne rezervace.

  5. Ivana
    24.9.2022

    Zjistěte si, jaká je otevírací doba půjčovny. Zarezervovala jsem auto na letišti na 23:30,letadlo ale mělo zpoždění, šli jsme pro auto po půlnoci a už bylo zavřeno, takže smůla. Nikdo nic nevrátí, nevím jak se to řeší, asi nijak. Byl to SIXT.
    Taky zkušenost. Museli jsme jet taxíkem. Prostě smůla.

  6. Adam (horama.cz)
    25.9.2022

    Díky za tip. Naštěstí jsme toto nikdy řešit nemuseli, respektive u nočních/ranních příletů jsem zjišťoval, jaká je otvírací doba a vždycky nám to vyšlo.

  7. Pavel Ř.
    7.10.2023

    Nejprve díky za skvělé stránky!
    Letos jsme v červnu byli v Pyrenejích, kam jsme jeli autem z půjčovny z Barcelony Rezervovali jsme ho v lednu asi za 9 tis Kč. na týden. Pak jsme se podívali na cenu asi dva týdny před odletem – a zázrak! Vozidlo z té samé kategore (kvůli bezpečnosti si najímáme velká auta) stálo i s pojištěním 4 tis. Kč na tu samou dobu. Snad jim zbývalo víc aut a taky bylo více autopůjčoven, které vůbec vystavily nabídku.
    Takže doporučení rezervovat dopředu je fajn, nicméně předtím, než se to stane závazné (což bývá třeba i jen pár dnů předem), tak je výhodné zkontrolovat aktuální ceny.

    Taky jsme si všimli, že k některým půjčovnám nabízel rentalcars pojištění, ale k některým nikoli. Je fakt znatelně levnější ho koupit od rentalcars, tak jsme ty úplně nejlevnějí nabídky na auta s pojištěním jen od autopůjčovny přeskočili

  8. Petr
    30.11.2023

    Souhlasím se vším, co tu ostatní píší. Sám mám tristní zkušenost – po vrácení auta a odletu ze země mi autopůjčovna strhla z karty dodatečné peníze – údajně za náhradu nefunkčních fyzických zámků od dveří řidiče. Ty jsem ale klíčem samozřejmě ani jednou neodemykal, protože jsem používal ovladač. Peníze mi už nevrátili. … ech … při googlení jsem objevil toto: https://www.defend-online.eu/cs/produkty/pujceni-vozu

    Zatím mám jednu zkušenost, resp. nic se naštěstí nestalo a ani půjčovna nic nevymýšlela, takže jsem nemusel použít. Příště pořídím zase a pokud by se něco přihodilo, přidám zkušenost.

Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.