Direct Alpine Mountainer Tech: odolné kalhoty na výlety nejen po horách

Vybírání turistických kalhot byl pro mě trochu oříšek. Většinou jsem na výlety do hor vyrážel v kraťasech, v zimě pak v zateplených sofshellkách. S vyšší nadmořskou výškou a s obtížnějším terénem plných ostrých kamenů a skal jsem oblékal bezejmenný model kalhot od Hannahu, ale nebylo to ono, jelikož mi příliš neseděly, dost jsem se v nich potil a zároveň při silnějším větru profoukly. Začal jsem se proto pokukovat po kalhotách, ve kterých se ve vyšších horách neusmažím ve vlastní šťávě, neprofouknou a budou dostatečně odolné. Po vyzkoušení několika značek a přečtení řady recenzí jsem nakonec zvolil kalhoty od české značky Direct Alpine s názvem Mountainer Tech, které na první pohled padly do oka i na mě. Upřímně jsem nečekal, že bych mohl být nadšený z kalhot, ale oproti jiným modelům mě velmi příjemně překvapily.

Vlastnosti

Liberecký výrobce Direct Alpine má v nabídce celou řadu zajímavých outdoorových kalhot. Jedním z dlouhodobě nejprodávanějších modelů jsou kalhoty Mountainer, které se dnes vyrábějí už ve 4. generaci. Tyto kalhoty jsou velmi dobře hodnocené, ať už zákazníky nebo odbornými recenzenty, kdy je vyzdvihována zejména jejich odolnost. V roce 2018 Direct Alpine kalhoty vylepšil o pár vychytávek a lehce odlehčil a vydal verzi s názvem Mountainer Tech.

Kalhoty jsou ušity z pružné látky (85 % Nylon-Polyamide + 15 % Spandex), přičemž na kolenou, vnitřní straně nohavic a na zadku jsou vyztuženy oděru odolnou tkaninou Sorona od společnosti DuPont. Díky kombinaci látek a vyztužení jen na určitých nejčastěji namáhaných místech, by měly být kalhoty lépe prodyšné, což se v praxi docela potvrzuje. Kalhoty mají voděodpudivou úpravu (DWR, Durable Water Repellancy), se kterou na pár minut obstojíte v lehkém deštíku, ale v silnějším dešti budete muset natáhnout nepromokavé kalhoty, pokud nebudete chtít chodit v mokrých kalhotách. Kalhoty jsou větruodolné a skutečně neprofouknou ani při silném větru.

Kalhoty jsou vybaveny páskem s praktickou sponou, kterou zaháknete do druhého konce pásku a utáhnete. Pokud používáte kšandy, nezoufejte, kalhoty mají vepředu a vzadu poutka pro jejich připnutí. Na kalhotách najdete celkem 3 kapsy, 2 u pasu a 1 na stehně. Všechny kapsy jsou opatřeny zipem. Na spodním okraji nohavic najdete 3 cvočky, které umožňují užší stažení nohavic.

Direct Alpine uvádí, že kalhoty v pánské velikosti L váží 470 gramů, avšak naše váha ukázala u této velikosti 510 gramů (možná to bude tím bahnem na nohavicích). Kalhoty proto na papíře nepatří k nejlehčím, ale pořád jsou výrazně lehčí než klasické Mountainery od Direct Alpine (640 gramů). Pokud hledáte vyloženě ultralight kalhoty na horské výstupy nebo na delší treky, budete se zřejmě muset poohlédnout jinde. Na druhou stranu je třeba mít na paměti, zda na úkor nižší váhy, nebude snížena jejich odolnost.

Kalhoty se vyrábějí v různých barevných kombinacích a pořídíte je za cenu okolo 3.000 Kč.

Praktické zkušenosti s kalhotami Direct Alpine Mountainer Tech?

Kalhoty jsem využil při trekování v Norsku (náš cestopis), Pyrenejích (náš cestopis) a Apeninách (náš cestopis). Zároveň je využívám na výletech po českých kopcích, když se trochu ochladí, anebo při výstupech na alpské vrcholky. I když jsem je pral zatím jenom jednou (haha), vypadají, až na to bahno na nohavicích, jako nové a opravdu nemám obavy o jejich výdrž. Jsou totiž skutečně robustní a už od pohledu je zřejmé, že něco vydrží. V praxi nezaznamenaly žádnou újmu, ani když jsem se drápal nahoru po skále nebo prodíral v ostružinách. Je pravda, že jsem se těch ostružin trochu bál, ale vydržely to bez jediné záděry. Odolnost je jedna z hlavních předností těchto kalhot, i když je vykoupena jejich relativně vyšší hmotností.

Kalhoty jsem si vybral i díky tomu, že mi skvěle padly. Jsem trochu štíhlejší a zároveň vysoký, takže v zásadě vždycky musím u kalhot trochu stahovat opasek a ani Mountainery v tomto nejsou výjimkou. U některých značek/modelů kalhot, ale musím stáhnout opasek trochu víc, což má za následek, že nemám přezku pásku na kalhotách, ale spíše na břiše. U Mountaineru však spona při stažení drží stále na kalhotách.

Je třeba zmínit, že na těle působí velmi příjemně a při jejich nošení mě nikde nic neškrábalo. Kalhoty mají anatomicky tvarovaná kolena a poskytují dostatek prostoru, i když si dřepnete nebo kleknete. Nikde mě nic netahalo.

Komfortní teplotní určení kalhot bych odhadoval od 0 °C do 15 °C. Je ale třeba mít na paměti, že chlad nebo teplo vnímá každý jinak. V kalhotách jsem byl na celodenních zimních výletech i v teplotách pod nulou a stále jsem necítil potřebu natahovat pod ně podvlíkačky. Oproti tomu, pokud půjdete do kopce na slunci a bude nad 15 °C, budete se na nohách docela potit, o čemž jsem se přesvědčil ve španělských Pyrenejích. Kalhoty jsou sice docela prodyšné, ale zvláště v létě bych v nižších polohách (na všech českých horách) zvážil raději kraťasy.

Kalhoty zvládnou mrholení a snad i krátký slabý déšť. Díky DWR úpravě malé kapky stékají a nevsakují se do tkaniny. Při vydatnějším dešti kalhoty rychle promoknou, ale na druhou stranu velmi rychle uschnou. V Norsku mi při jednom z výletů promokly, ale než jsme za další hodinu sešli k autu, byly relativně suché, respektive jsem neměl potřebu si je převléct.

Stažení nohavic se občas hodí, zvláště když střídáte vysoké pohorky a trekové tenisky. U tenisek se hodí přecvaknout na užší cvoček, aby konce nohavic neplandaly okolo.

Co se mi líbí

  • univerzálnost – kalhoty je možné bez ostychu použít na většinu outdoorových aktivit
  • robustnost a mechanická odolnost – kalhoty vypadají a reálně i jsou hodně bytelné
  • příjemné na těle při nošení

Co by mohlo být lepší

  • hmotnost – bylo by fajn, kdyby byly kalhoty ještě o trochu lehčí, ale uvědomuji si, že by pak nemusely být tak bytelné

Shrnutí

Direct Alpine Mountainer Tech jsou odolné kalhoty, ve kterých se nebojím vyrazit za horskými dobrodružstvími v kterémkoli ročním období a věřím, že mi budou pár let velmi dobře sloužit. Jejich střih mi sedí, takže proč bych je vlastně měnil za jiné?

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.