Jarní výlet po kopcích Vsetínských vrchů s výhledy na Beskydy

Zdá se, že tento rok bude zima a sníh odcházet velice pomalu. Obzvlášť z vyšších kopců. Vzhledem k tomu, že se nám nechce opět brodit rozbředlým sněhem, vyrážíme do Vsetínských vrchů, kde už by snad moc sněhu být nemělo. Čekají na nás převážně lesní cesty překonávající jeden vrcholek za druhým. Chvíli nahoru a chvíli zase dolů. Jako startovní bod volíme Valašskou Bystřici, odkud se vydáme na okružní trasu po okolních kopcích. Nejvyšším z nich bude Tanečnice s 912 metry, která se nachází na hřebenu oddělujícím údolí Rožnovské a Vsetínské Bečvy. Už samotná cesta do Valašské Bystřice po klikatících se silnicích je hezká sama o sobě. Pravidelní čtenáři vědí, že tyhle vesničky a kopečky Valašska patří k mým oblíbeným místům.

V úvodu výletu nás přivítá pořádně prudké stoupání vedoucí prakticky podél místní sjezdovky na svazích kopce Búřov. Nevyjdeme až přímo na něj, ale držíme se červené turistické značky, která nás postupně zavede na hlavní hřeben Vsetínských vrchů a která nás bude doprovázet až na Tanečnici. Po rozbahněné lesní cestě poznamenané všudypřítomnou těžbou se dostáváme na Ptáčnici, kde na nás čekají zbytky sněhu a pořádný bordel okolo turistického přístřešku. Tohle prostě nepochopím. Proč je tu vůbec pytel na odpadky? Snad platí, že to co si přinesu, si zase odnesu. Proč má někdo vůbec potřebu odhazovat na vrcholu kopce plechovky od piva nebo dokonce skleněné lahve, a to i přesto, že tu ten koš z nějakého zvláštního důvodu je? Na druhou stranu, když už tu ten pytel na odpadky je, proč ho nikdo neodnese? Třeba neměli přes zimu čas. Fakt nevím. Docela mě to sere, ale co mám proti tomuhle dělat. U přístřešku pod Lušovkou se po pár kilometrech opakuje to samé. Podlaha malé boudy je pokryta odpadky. Plastové láhve, plechovky od piva a igelitové tašky. Že má skutečně někdo zapotřebí to vyhazovat právě tady. Je mi docela líto někoho, kdo jde třeba na vícedenní vandr a počítá s tím, že v jednom z těchto přístřešku přespí. To musí být skvělý zážitek.

Rozladěni pokračujeme v našem výletu přes bezejmenné kopce na hřebenu. Občas se nám naskytnou výhledy na hřeben Javorníků, který se táhne paralelně s tím naším. Na jedné z mýtin se zastavujeme, sedáme si na pařez a vytahujeme oběd. Před námi se táhne hřeben Veřovických vrchů a hřeben Radhoště. Máme štěstí, protože slunce zrovna na chvíli vyšlo z mraků a poprvé nám je dneska i docela teplo. Na následujícím úseku na nás čeká občas ještě trocha sněhu, ale jinak je cesta příjemná a kilometry ubíhají velmi rychle. Ani se nenadějeme a stojíme pod vrcholem Tanečnice, jejímž svahům se bohužel nevyhnula masivní těžba. Sice máme pěkný výhled na hlavní hřeben Beskyd, ale ty holé pláně nejsou to pravé ořechové.

Z Tanečnice pokračujeme po modré turistické značce, které se budeme držet až k hospodě na Hážovických dílech nad Valašskou Bystřicí. Před námi máme celý dlouhý hřeben Radhoště, který přechází v Čertův mlýn, za kterým vykukuje vrchol Kněhyně. Jde vidět, že sněhu je pořád dostatek a od našeho minulého výletu to asi moc neroztálo (Hledání jara a stezky na Nořičí hoře a Čertově mlýnu v Beskydech). Na chvíli spatříme za masivem Smrku i vysílač na Lysé hoře, ale ten se nám s klesáním ztrácí z dohledu. Noříme zpátky do lesa, který záhy střídají rozsáhlé pastviny s typickými valašskými samotami. Sedáme si na chvíli u kříže a dáváme si svačinu. Vychutnáváme si trochu klidu, který už brzy vystřídá mumraj u hospody na Hážovických dílech. Koncentrace elektrocyklistů a svátečních turistů je vyšší, než naše tolerance a chuť na Kofolu, takže necháváme hospodu rychle za sebou a míříme do posledního stoupání vedoucího po silnici. Asfaltovou cestu naštěstí střídá pěšina na louce a následně lesní cesta, která nás zavede zpátky k autu. Teď už nezbývá nic jiného než se při zpáteční cestě stavit na frgály a korbáčiky na Dolní Bečvě a přát si, ať už je konečně trochu tepleji.

Praktické informace

Vzdálenost a časová náročnost:

Popisovaný výlet z Valašské Bystřice po kopcích Vsetínských vrchů měří zhruba 22 kilometrů, nastoupáte na něm okolo 800 výškových metrů a zabere Vám přibližně 6 hodin (náš souhrnný čas pohybu 4:24).

Proč jít:

  • minimum turistů
  • nenáročná procházka po lesích a kopečkách Valašska

Doporučení:

  • trasa vede po lesních cestách, takže si klidně vystačíte s lehkými teniskami
  • naše kompletní výbava na jednodenní i vícedenní výlety – Naše turistická výbava pro rok 2020/2021 (gear list)
  • pokud máte rádi frgály, zastavte se na začátku Dolní Bečvy v obchůdku Valašské dobroty (49.4576158N, 18.1879161E), dělají je tam opravdu výborné

Stáhnout GPX trasy – odkaz na Mapy.cz

Mapa výletu z Valašské Bystřice po Vsetínských vrších
Mapa výletu z Valašské Bystřice po Vsetínských vrších (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Turistické výlety v Beskydech

# Jarní výlet přes Velký Javorník, Radhošť a Čertův mlýn 

# Za nejprudším stoupáním v Beskydech na Smrk a přes Podolánky na Čertův Mlýn

Za rozhlednami Súkenická a Miloňová ve Vsetínských Beskydech 

# Sněhovým královstvím na Lysou horu, královnu Moravskoslezských Beskyd

# Za krásami Valašska po hřebenech Javorníků

# Za borůvkami a výhledy na Ropici, Kozí hřbet a Travný

# Lysá hora a Travný aneb beskydský okruh z Krásné na dopoledne

# Hřebenem Veřovických vrchů ze západu na východ

# Klasický beskydský okruh z Ostravice na Lysou horu a Smrk

# Beskydskou hraniční hřebenovkou po kolena ve sněhu na Bílý Kříž

# Podzimní putování se stanem po hřebenech Javorníků a Vsetínských vrchů

# Mrazivými Beskydy na Prašivou přes Ropičku a Kotař

# Zapomenutým hřebenem Těšínských Beskyd přes Velkou Čantoryji

# Zimní beskydská hřebenovka aneb z Ropičky na Javorový

# Přes Pulčínské skály a Makytu za panoramatickou krajinou Valašska

Beskydský výlet se stanem po známých i neznámých stezkách a vrcholech

# Jarní valašské Beskydy se stanem

# Po dvou hřebenech Těšínských Beskyd přes Loučku, Filipku, Stožek a Sošov

# Z Bílé za trochou sněhu na beskydskou hraniční hřebenovku

# Novoroční výšlap na Radhošť v Beskydech a vzpomínky na 2020

# Přes zasněžené kopce Valašska ke Třem křížům na Stracenci

Hledání jara a stezky na Nořičí hoře a Čertově mlýnu v Beskydech

Jarní výlet po kopcích Vsetínských vrchů s výhledy na Beskydy

# Objevování neznačených beskydských vrcholů Slavíč, Kozí hřbety a Nad Kršlí

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.