Za rozhlednami Súkenická a Miloňová ve Vsetínských Beskydech

Přichází víkend a já přemýšlím, kam vyrazíme tentokrát. Tolik tras, tolik možností! Nakonec vyhrává výlet na československém pomezí na rozhraní Vsetínských Beskyd a Javorníků. Jako výchozí bod volíme bývalý hraniční přechod na Bumbálce. Počasí má být dneska ideální. Po týdnu dešťů, které už byly v Beskydech potřeba, nás čeká polojasný den. Auto necháváme na parkovišti na Bumbálce a vyrážíme na naši okružní trasu. Nejprve vyjdeme k rozhledně na Čartáku, označované také jako Súkenická, dále budeme pokračovat přes Vysokou, nejvyšší vrchol vsetínského hřebene Beskyd, a přes další rozhlednu na vrchu Miloňová. Následně máme v plánu sejít do vesničky Leskové, odkud se vydrápeme po sjezdovce na protější hřeben a následně přes Lemešnou a Makovský průsmyk dojdeme zpátky na Bumbálku. Celkem příjemných 21 kilometrů, až na ty sjezdovky. Ještěže jich více budeme scházet než vycházet. Dnešek je zároveň i testem mých nových bot, takže doufám, že nebudu mít puchýře.

Je ráno, takže moc turistů směrem k Čartáku nepotkáváme. Kdybych šli odpoledne, tak věřím, že jich tu bude daleko více. Přeci jen z parkoviště je to k rozhledně opravdu kousek. Na prvním vrcholu Trojačce stojíme za pár minut, poté odbočujeme doprava a pokračujeme po lesní pěšině vedoucí po československé hranici. Pod námi pramení Vsetínská Bečva, pramen té Rožnovské najdeme za pár minut na severním svahu Vysoké. Před rozhlednou chvíli váháme, zda je otevřená, ale nikdo nám ve vstupu nebrání, takže stoupáme po kovových schodech nahoru. Tatry sice dneska vidět nejdou, ale jinak máme z rozhledny nádherný výhled na všechny okolní české i slovenské vrcholy.

Od Čartáku scházíme naší první dnešní sjezdovku na Třeštíku a po červené turistické značce se vydáváme na hřeben Vsetínských Beskyd. Od Třeštíku je to na Vysokou asi kilometr, takže po krátkém stoupání stojíme na jejím zalesněném vrcholu. Následuje krátká občerstvovací a převlíkací pauza a pokračujeme dále po hřebeni, ze kterého se však poměrně záhy odpojíme.

Naše další kroky vedou na nedávno postavenou rozhlednu na Miloňové. U kaple pod vrcholem je čas na svačinu. Sedáme na lavičku před kapličkou a díváme se do údolí na typické kopečky valašských Beskyd a Javorníků. Tady můžu jezdit pořád a stejně se to neomrzí.

Z rozhledny na Miloňové sice není kvůli okolním vyšším vrcholům tak daleký výhled jako ze Súkenické, ale pořad to stojí za to. Na jižní straně se před námi táhne hraniční hřeben Javorníků (povídání z našeho výletu po hřebeni Javorníků) a my můžeme pozorovat, kudy naše dnešní trasa ještě povede. „Po tamté sjezdovce vyjdeme nahoru,“ říkám Nině, která se na nápad v podobě zkrácení trasy moc netváří.

Mně se ale nechce jít po asfaltu nebo cyklostezce, a proto po sejití krátké sjezdovky do Leskové pokračujeme hned po té protější sjezdovce nahoru na hřeben. Pod vlekem nás na následujících 800 metrech čeká zhruba 200 výškových metrů. Aspoň to budeme mít rychle za sebou. Skutečně, za chvíli stojíme nahoře. Sice udýchaní, ale zas tolik to nebolelo. Napojujeme se na modrou turistickou značku, která nás zavede přes Bařinku na vrchol Lemešné, na které se znovu dostaneme na československou hranici.

Cesta po hranici k Makovskému průsmyku ubíhá svižným tempem, jelikož volíme trasu po turistické značce a nikoliv přes vrcholy hraničního hřebene, Oselnou a Dupačku, na které si ale můžete v případě zájmu po lesních cestách vystoupit. Neuvidíte z nich však o moc více, takže nám to jen za ten pocit dneska nestojí. Po chvíli brození v bahnitých lesních cestách rozježděných od lesníků, stojíme u sochy partyzána v Makovském průsmysku. Odtud už nás jen čeká poslední dnešní stoupání zpátky na Trojačku, náš první dnešní vrchol. Z louky nad Makovským průsmykem vidíme v dáli v mlze vrcholky kriváňské části Malé Fatry, kterou jsme navštívili před třemi týdny.

Při pohledu na oblohu to vypadá, že bude brzo pršet a taky, že jo. Kroupy s deštěm nás zastihnou v okamžiku, kdy přicházíme zpátky na Bumbálku. Je to ale jenom krátká přeháňka, takže sotva přezuju boty, pršet přestává. Dnešní výlet byl poměrně nenáročný, až na sjezdovku na Razule, ale ta se když tak dá obejít po cyklostezce.  Pokud hledáte nenáročnou okružní trasu na půl dne s nádhernými výhledy do okolí, Vsetínské Beskydy/Javorníky jsou tou správnou volbou.

Praktické informace

Vzdálenost:

Popisovaná trasa z Bumbálky přes Vysokou, Miloňovou, Leskové, Lemešnou a Makovský průsmyk měří zhruba 21 kilometrů, na kterých nastoupáte okolo 1.000 výškových metrů.

Časová náročnost:

Trasu jsme absolvovali zhruba za 5 hodin s pauzami na výhledy, svačinu a focení.

Proč jít:

  • hezké výhledy z rozhleden Súkenická na hlavní hřeben Beskyd i z Miloňové na Javorníky
  • poměrně nenáročná trasa (až na sjezdovku Razula, pokud se po ní vydáte), na které nepotkáte davy turistů

Doporučení:

  • trasa se dá hezky prodloužit po hřebeni Vsetínských Beskyd, kdy následně sejdete do Velkých Karlovic a vyjdete na hraniční hřeben Javorníků a pokračujete směrem k Makovksému průsmyku (v takovém případě však počítejte s celodenním výletem a skoro dvojnásobnou dávkou kilometrů)
  • v létě mohou být sjezdovky v některých obdobích neposekané
  • v létě se určitě zastavte na borůvkové knedlíky na Masarykově chatě kousek od Bumbálky (jsou luxusní a zadarmo budete mít nádherný výhled na Lysou horu)

Stáhnout GPX trasy – odkaz na Mapy.cz

Popisovaná trasa přes rozhledny Vsetínských Beskyd a hřebeni Javorníků
Popisovaná trasa přes rozhledny Vsetínských Beskyd a hřebeni Javorníků (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Turistické výlety v Beskydech

# Jarní výlet přes Velký Javorník, Radhošť a Čertův mlýn 

# Za nejprudším stoupáním v Beskydech na Smrk a přes Podolánky na Čertův Mlýn

Za rozhlednami Súkenická a Miloňová ve Vsetínských Beskydech 

# Sněhovým královstvím na Lysou horu, královnu Moravskoslezských Beskyd

# Za krásami Valašska po hřebenech Javorníků

# Za borůvkami a výhledy na Ropici, Kozí hřbet a Travný

# Lysá hora a Travný aneb beskydský okruh z Krásné na dopoledne

# Hřebenem Veřovických vrchů ze západu na východ

# Klasický beskydský okruh z Ostravice na Lysou horu a Smrk

# Beskydskou hraniční hřebenovkou po kolena ve sněhu na Bílý Kříž

# Podzimní putování se stanem po hřebenech Javorníků a Vsetínských vrchů

# Mrazivými Beskydy na Prašivou přes Ropičku a Kotař

# Zapomenutým hřebenem Těšínských Beskyd přes Velkou Čantoryji

# Zimní beskydská hřebenovka aneb z Ropičky na Javorový

# Přes Pulčínské skály a Makytu za panoramatickou krajinou Valašska

Beskydský výlet se stanem po známých i neznámých stezkách a vrcholech

# Jarní valašské Beskydy se stanem

# Po dvou hřebenech Těšínských Beskyd přes Loučku, Filipku, Stožek a Sošov

# Z Bílé za trochou sněhu na beskydskou hraniční hřebenovku

# Novoroční výšlap na Radhošť v Beskydech a vzpomínky na 2020

# Přes zasněžené kopce Valašska ke Třem křížům na Stracenci

Hledání jara a stezky na Nořičí hoře a Čertově mlýnu v Beskydech

Jarní výlet po kopcích Vsetínských vrchů s výhledy na Beskydy

# Objevování neznačených beskydských vrcholů Slavíč, Kozí hřbety a Nad Kršlí

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.