Zbídačenými lesy Hostýnských vrchů na Kelčský Javorník a Hostýn

Ranní mrazíky už jsou každodenní samozřejmostí a přes den už to rozhodně není na opalování. Podzim se nenávratně zabydlel v naší kotlině a vršky nejvyšších beskydských vrcholů jsou pokryty sněhem, který na nich už pravděpodobně vydrží až do jara. Nastává období mezi podzimem a zimou, které moc rád nemám. Není ani teplo, ani mráz, všude je bahno, fouká vítr, docela dost prší a odpoledne už je tma. I v tomto období se však objeví pár slunečných dní a byl by hřích toho nevyužít. A i když se neobjeví, pořád je někdy lepší vyrazit ven, i když je hnusně, než sedět doma.

Je sobota a v Beskydech moc pěkně nebude, ale o kousek dál v Hostýnských vrších by mohlo slunce trochu vysvitnout. Sedáme do auta a tentokrát ve čtyřech míříme na Hostýn a následně i na Kelčský Javorník, který je nejvyšším vrcholem Hostýnských vrchů a před pár lety na něm vyrostla rozhledna, ze které je hezký výhled do kraje. Zamračená obloha se postupně vyjasňuje a zdá se, že pro dnešek byly Hostýnské vrchy dobrou volbou. Auto necháváme ve Chvalčově a vydáváme se do mrazivého rána. Naštěstí naše kroky vedou hned ze začátku do poměrně prudkého kopce, takže nebude dlouho trvat, než se zahřejeme. Procházíme chatovou osadou plné roztodivné architektury, kde o zdvižená obočí není nouze, zvláště o podivného stavení, které vypadá jako UFO na kuří noze.

Původně jsme chtěli obejít po hřebenu více zdejších kopců, ale bylo by to hodně přes 20 kilometrů, takže se s naším doprovodem domlouváme, že vystoupáme na Hostýn, sejdeme z něj a údolím budeme pokračovat pod Kelčský Javorník a následně po lesních cestách na něj vyjdeme. To by mělo dát něco okolo 15 kilometrů. Výškových metrů ale nastoupáme zhruba stejně. Na Hostýn to je coby kamenem dohodil, takže netrvá dlouho a už stoupáme po schodech k bazilice Nanebevzetí Panny Marie, která je zdejší dominantou. Zastavíme se u jednoho z otevřených okének na horkou medovinu a na schodech dáme první svačinu. Na chvíli koukneme dovnitř kostela a pak už míříme po křížové cestě k vrcholu Hostýnu, na kterém se nachází rozhledna a z nějakého zvláštního důvodu větrná elektrárna.

Po červené turistické značce míříme do údolí řeky Bystřičky a čeká nás kličkování mezi pokácenými stromy. Dříve tu bývaly nádherné lesy, ale kvůli kůrovcové kalamitě je vystřídaly holiny a hluboké rýhy od lesní techniky. Bohužel to není jediné místo, kde nás tento smutný pohled dneska čeká. Z Beskyd už jsme na to ale trochu zvyklí. Přecházíme most přes Bystřičku a odpojujeme se z turistické značky. Dále pokračujeme po asfaltové cestě táhlým údolím, které nás zavede pod svahy Kelčského Javorníku a Čerňavy. Doufám, že v mapě zaznačené lesní cesty tu skutečně budou a nebudeme se muset prodírat lesem nebo po jeho pozůstatcích. Nebylo by to poprvé. Naštěstí mapa odpovídá realitě, je to sice pořádně do kopce po klouzavém listí, ale někdy tu zřejmě cesta bývala. Mladým bukovým lesem stoupáme vzhůru a po chvíli se napojíme na asfaltku, která nás zavede zpátky na žlutou turistickou značku.

Kelčský Javorník už máme na dosah, stejně jako značné množství turistů, které po cestě potkáváme. Evidentně je právě rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku hlavním turistickým cílem v okolí. Z rozhledny se nám naskytne nerušený výhled na okolní kopečky Hostýnských vrchů a na druhé straně na placku jménem Haná. Docela fouká, takže se rozhledna lehce kýve, což nedělá dobře některým stoupajícím turistům.

Necháváme rozhlednu za sebou a míříme z kopce dolů do Chvalčova. Teplota povážlivě klesá a je třeba nasadit rukavice. Jsem rád, že jsme nešli původní delší trasu, protože bychom zpátky k autu přišli určitě za tmy. Od auta nás dělí ještě pár holých svahů, na kterých už se ale zelenají nové stromky, a několik širokých a hlubokých kolejí tam, kde bývala úzká lesní pěšinka. Za pár let snad bude lépe.

Praktické informace

Vzdálenost a časová náročnost:

Popisovaný výlet na Hostýn a Kelčský Javorník měří zhruba 15 kilometrů, nastoupáte na něm okolo 900 výškových metrů a zabere Vám přibližně 5 hodin (náš souhrnný čas pohybu 4:01).

Proč jít:

  • hezké výhledy na Hostýnské vrchy
  • poměrně nenáročný výlet

Doporučení:

  • výlet si můžete o pár kilometrů prodloužit a udělat z něj pěknou hřebenovku, když se z Hostýnu vydáte po modré a následně po zelené turistické značce na turistickou chatu Tesák (přes kopce Skalný, U Tří kamenů a Kyčera) a poté budete pokračovat po žluté turistické značce přes Čerňavu na Kelčský Javorník
  • kvůli kůrovci se v Hostýnských vrších stále těží, takže počítejte, že některé úseky mohou být hůře průchodné

Stáhnout GPX trasy – odkaz na Mapy.cz

Mapa výletu na Hostýn a Kelčský Javorník
Mapa výletu na Hostýn a Kelčský Javorník (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.