Tři vrcholy Stawamus Chief nad zamračeným zálivem u Squamishe

Cestovní stres necháváme za sebou ve Vancouveru, nabíráme kurz na sever a míříme vstříc k našemu prvnímu kanadskému výletu. Vzhledem ke sněhovým podmínkám na vrcholcích v severním Vancouveru a nedaleko Lions Bay volíme tři skalnaté vrcholky Stawamus Chief, které se tyči nad městečkem Squamish.

Dálnice nám rychle ubíhá pod koly půjčeného vozidla, zatím neprší a dokonce jde vidět i na vrcholky okolních hor, což je oproti jiným našim výpravám docela pozitivní změna. Skoro za každou zatáčkou se tak ozývá “wow” od mých spolucestovatelů, což dokonale vystihuje okolní panoramata, kterým vévodí záliv oceánu, zelené ostrovy a zasněžené hory.

Naše dnešní cesta začíná u Shannon Falls, ke kterým se dostáváme po pár krocích od parkoviště. Počet turistů je dnes snesitelný (dokonce u vyhlídky na vodopád potkáváme skupinku Čechů), fotíme pár fotek a pokračujeme k začátku stezky, která nás zavede na tři vrchoky Stawamus Chief. Na začátku nás čeká poměrně příkrý stoupák kolem hučící říčky Olesen Creek, který je proložen úseky s dřevěnými schody. Po včerejší celodenní cestě letadlem to není zrovna příjemný začátek. Je ale třeba se kousnout a jít.

 

Po chvíli stoupání přicházíme na rozcestí, kdy volíme odbočku doleva, která nás zavede na první vrchol. Pravá odbočka vede na druhý a třetí vrchol, takže si ji necháme na potom. Na první vrchol to není daleko, čeká nás pár schodů, řetěz, stupačky a poté stoupání po skalnaté plotně až na vrchol. Už před vrcholem máme možnost na zastrčené vyhlídce kouknout na parádní výhled na konec zálivu a část Squamishe pod námi. Na vrcholu máme trochu větrno, ale výhled stojí za to. Ideální místo na svačinu. Okolní částečně zasněžené hory mi ale dávají tušit, že bude možná třeba přehodnotit výlety na následující dny.

Před námi máme výhled na druhý a třetí vrcholek Stawamus Chief. Snažím se najít údajnou zkratku mezi prvním a druhým vrcholem, abychom nemuseli scházet až k rozcestí a ušetřili si pár výškových metrů, ale shora se zkratka dost těžko hledá a při pohledu za skalní hranu si říkám, že to raději obejdeme.

Na druhý vrchol musíme překonat krátký úsek zajištěný řetězy, následně se protáhnout úzkou průrvou a vylézt po žebříku. Ještěže jsme před námi nepotkali někoho objemnějšího, protože i já mám problém se s batohem průrvou protáhnout. Překážky však byly úspěšně překonány a po krátkém prudkém stoupání po skále stojíme na druhém vrcholu, kde nás přivítá několik chipmunků, kteří jsou asi zvědaví, jestli jim dáme nějaké jídlo.

Příliš se nezdržujeme a pokračujeme na třetí a trochu vzdálenější vrchol Stawamus Chief. Cesta na něj je o poznání méně udržovaná, o to je však hezčí. Zdejší les se vzrostlými sekvojemi je atrakcí sám o sobě. Ačkoliv na některých webech psali, že na třetí vrchol nemá smysl chodit, protože z něj není nic moc výhled, nám se zdál naopak nejlepší.

Zase svačíme, fotíme pár fotek a po chvíli se vydáme zase zpět po strmé skále dolů. Teď už zbývá jen nakoupit zásoby na další cestu a pokračovat do Whistleru.

Praktické informace

Vzdálenost:

Popisovaná trasa přes Shannon Falls na tři vrcholy Stawamus Chief u Squamishe v Kanadě měří zhruba 10 kilometrů, na kterých počítejte zhruba s 1.000 metrovým převýšením.

Časová náročnost:

Trasu jsme absolvovali zhruba za 3 a půl hodiny.

Další (užitečné) informace:

  • jedná se o jeden z nejpopulárnějších výletů v oblasti Squamishe a Vancouveru, proto zvláště o víkendech počítejte s větším množstvím turistů
  • výlet je na některých webech označován jako obtížný, ale není se čeho bát, stoupání je sice prudké, ale poměrně krátké, takže jste brzo nahoře, navíc výhledy stojí za to
  • z prvního vrcholu lze přejít na druhý vrchol kratší cestou, než je popisována v příspěvku a naznačena v mapě, nicméně se jedná spíše o “horolezeckou” trasu s několika nezajištěnými úseky, jejíž absolvování doporučujeme dostatečně zvážit
  • lepší je jít v teniskách, které dobře drží, než v pohorkách
  • pokud bude skála mokrá, bude asi pekelně klouzat (zvlášť bude problém u prvního vrcholu u krátkého úseku zajištěného řetězy)

Stáhnout GPX trasy – odkaz na Mapy.cz

Popisovaná trasa na tři vrcholy Stawamus Chief u Squamishe v Kanadě
Popisovaná trasa na tři vrcholy Stawamus Chief u Squamishe v Kanadě (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Naše výlety v Kanadě (Britské Kolumbii a Albertě)

#1: Tři vrcholy Stawamus Chief nad zamračeným zálivem u Squamishe

#2: Kolem magických Joffre Lakes pod horské štíty a ledovce

#3: Pokus o Rainbow Lake a relax ve Whistleru

#4: Po sněhu i ledu k zamrzlému Garibaldi Lake

#5: Zastávka nad Kamloops Lake a západ slunce nad Arrow Lake

#6: Mezi ledovci na slunečný i sněhový Abbott Ridge

#7: Po pláni šesti ledovců za padajícími lavinami v národním parku Banff

#8: S dešťovým mrakem na Paget Lookout, Emerald a Sherbrooke Lake a Wapta Falls

#9: Kolem Moraine Lake v Údolí deseti vrcholů na Sentinel Pass a Eiffel Lake

#10: Po koule ve sněhu k Helen Lake a procházka kolem Bow Lake

#11: Ha Ling Peak aneb parádní výhled na Rockies skoro bez námahy

#12: Hřebenovka nad Bow Valley přes Heart Mountain a Grant MacEwan Peak

#13: Pár metrů od ledovců nad Yoho Valley na Iceline trailu

#14: Grizzly Peak a Kananskis Lakes naštěstí bez grizzlyho

#15: Mount Sparrowhawk aneb kanadské Rocky Mountains jako na dlani

#16: Vzhůru do Jasperu přes Peyto Lake, Parker Ridge a Athabasca Glacier

#17: Okružní trasa po Bald Hills s výhledem na Maligne Lake

#18: Cesta domů aneb vždy jeden den ve Vancouveru, Montrealu a Paříži

#19: Naše kanadská zkušenost

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.