Déšť, který se nám doposud až na drobné výjimky vyhýbal, nás měl dneska konečně dostihnout. Ráno drobně mrholí z mraku, který sedí nízko nad jezerem Te Anau. Balíme si věci a chystáme se na přejezd do Queenstownu. V plánu nic není, protože v tomhle počasí nemá moc cenu nikam chodit. Cestou déšť ještě zesiluje a vypadá to, že dnešní den bude odpočinkový.
Při příjezdu k jezeru Wakatipu se však mraky roztrhávají a v Queenstownu i sem tam vysvitne slunce. Vytahuji proto záložní trasu v podobě výletu v údolí pod Mt Crichton, což je nenáročná trasa s výhledy na jezero Wakatipu a Dispute Lake. Autem zastavujeme na kraji cesty u začátku okružní trasy pár kilometrů za Queenstownem a vydáváme se štěrkovou pěšinou vedoucí lesem vzhůru do kopce.
Po absolvování mírného stoupání nás čekají hezké výhledy na okolní horské vrcholy v čele s Mt Crichton. Po dalším kilometru pak máme z malé vyhlídky hezký výhled na část jezera Wakatipu a kousek dále také na Lake Dispute.
Cesta následně klesá lesem až k malé říčce a k jednoduché chatrči Sama Summerse, který zde po druhé světové válce žil odkázán jen sám na sebe. Podél říčky pak pokračujeme hlubokým údolím zpátky k výchozímu bodu.
Po večeři studuji předpověď počasí a skutečně to vypadá, že už asi bude pršet, takže zítřejší den bude skutečně odpočinkový. Jít na Ben Lomond nad Queenstownem nebo projet se do Remarkables a vylézt na jednu vyhlídku Shadow Basin u Double Cone by v takovém počasí bylo asi zbytečné, čumět z metru do mraku a zároveň moknout zrovna netoužíme. Říkám si proto, že využijeme ještě kousek dobrého počasí a s plnými žaludky vyrážíme na Queenstown Hill nad městem.
Výstup po štěrkové cestě není příliš náročný, ale s plným břichem to není zrovna ideální. Cesta nám rychle ubíhá a za zhruba tři čtvrtě hodiny stojíme na vrcholu kopcovitého hřebene, který se táhne dále na severovýchod.
Sedáme si na kámen a pozorujeme jezero Wakatipu i letadla přistávající na nedalekém letišti pod námi. Pár minut máme ještě relativně hezký výhled, ale po chvíli se mraky začínají stále více stahovat nad jezero a zahalovat okolní hory. První dešťové kapky jsou pro nás signálem, že bychom měli jít zase zpátky. Následující den prší od rána do večera, takže jej využíváme k procházce po Queenstownu a k nákupu pohledů a dalších blbin, co pak budeme brát domů.
Praktické informace
Vzdálenost:
Okružní trasa v údolí pod Mt. Crichnton je dlouhá zhruba 6 a půl kilometrů.
Cesta z Queenstownu na Queenstown Hill a zpátky měří přibližně 8 kilometrů (záleží odkud vycházíte).
Doporučení:
- popisované výlety jsme absolvovali kvůli ne ideálnímu počasí, v okolí Queenstownu jsou daleko hezčí výlety, které jsme měli v plánu například výstup na Ben Lomond, výstup na vyhídku Shadow Basin v Remarkables, nebo část Routeburn tracku u městečka Glenorchy
Stáhnout GPX k okružní trase v údolí pod Mt. Crichnton – odkaz na Mapy.cz
Stáhnout GPX k výletu na Queenstown Hill – odkaz na Mapy.cz
Naše výlety na Novém Zélandu
#1: Z Jistebníku na Nový Zéland
#2: Aklimatizace výstupem na Stony Bay Peak a cestou kolem Pigeon Bay
#3: Do srdce Jižních Alp za jezery a ledovci
#4: Hřebenovkou nad pláněmi z Pána Prstenu k Ben Ohau
#5: Z Jižních Alp po východním pobřeží do Dunedinu
#6: Za lachtany a tučňáky do Catlins
#7: Plavba po Milford Sound a výstup do Gertrude Saddle
#8: Napříč pabukovým pralesem na Eldrig Peak v národním parku Fiordland
#9: Procházka pod Mt. Crichton a na skok na Queenstown Hill
#10: Vzhůru do Wanaky na Mount Iron a Rocky Mountain
#11: S východem slunce za parádními výhledy na Roys Peak
#12: Pralesem Jižních Alp pod ledovec Rob Roy a Mount Aspiring
#13: Po západním pobřeží k ledovcům Fox a Franz Josef
#14: Avalanche Peak aneb kde “prudký výstup” nabírá jiný význam
#15: Procházka k vodopádům Devils Punchbowl a údolím řeky Otira
#16: Po plážích a zátokách poloostrova Coromandel
#17: Rotorua aneb vodopády, jezera a smrad síry
#18: K jezeru Taupo přes Rainbow Mountain, Huka Falls a zřídla v Tokaanu
Komentáře
Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.