Po plážích a zátokách poloostrova Coromandel

Přelet do Aucklandu máme úspěšně za sebou a zbývá nám týden na severním ostrově Nového Zélandu. Stejně jako v případě jižního ostrova jsme se museli rozhodnout, jaká místa navštívíme, protože za týden prostě všechno nestihnete. Až na výstup na sopku Tongariro a Taranaki (ten jsme nakonec kvůli špatnému počasí neabsolvovali) jsme měli v plánu pojmout zbytek našeho pobytu na Zélandu spíše odpočinkově a navštívit poloostrov Coromandel se svými nádhernými plážemi, město Rotorua a okolní jezera, a okolí největšího novozélandského jezera Taupo.

Na letišti v Aucklandu si vyzvedáváme auto (místo objednané Toyoty Yaris dostáváme Toyotu Corollu) a po návštěvě supermarketu míříme na poloostrov Coromandel do malého přímořského městečka Tairua. Na našem ubytování si půjčujeme lopaty, abychom si na Hot Water Beach mohli vykopat svoji jámu. Pod pláží u stejnojmenné vesnice totiž vyvěrají horké prameny a s lopatou nebo i rukama si můžete při odlivu vykopat svoji díru, která se vám podle vzdálenosti od pramene zaplní teplou, horkou, anebo vařící vodou. Nakonec se ukazuje, že malé rýče ani nepotřebujeme. Na malém kousku pláže se tísní odhadem na 200 lidí a není nouze o dříve vykopané jámy, takže jenom zdokonalujeme, co tu někdo před námi zanechal.

S přicházejícím přílivem se začínají první minibazénky zase ztrácet a pro nás je to signál, že se vydáme po pláži zase k autu. Při vylézání to beru přes jámu, která je zřejmě přímo nad pramenem a přesvědčuji se, že voda, respektive písek tu může být skutečně vařící.

Následující den máme v plánu navštívit zátoku Cathedral Cove, Gemstone Bay a Stingray Bay u městečka Hahei. Vzhledem k tomu, že je odliv, buď v 6 hodin ráno nebo v 6 hodin večer, a včerejší večerní návštěva Hot Water Beach nás přesvědčila, že tu večer asi bude více lidí, vybíráme si ráno. Vstáváme proto dost brzo, abychom při procházce stihli východ slunce. Ranní návštěva byla dobrou volbou, po celé cestě i v zátokách potkáváme okolo dvaceti lidí.

Z městečka Hahei míříme ještě pobřežní cestou do Cooks Beach, kde nejprve stoupáme na vyhlídku na útesu, ze které máme nádherný rozhled na okolní členité pobřeží a následně scházíme do zátoky Lonely Bay, ve které skutečně nikdo není.

Odpoledne máme v plánu už jen válení na pláži v městečku Tairua. Ještě předtím se však vyškrábeme na atol Paku nedaleko pláže, ze kterého máme opět super výhled na zátoku pod námi na jedné straně a oceán na straně druhé. Při výstupu se mi bohužel rozlepují moje super nazouváky za pade (myslel jsem, že půjdeme jenom na pláž), ale aspoň se mi při sestupu po malých skalkách a kamenech připomenou školní léta, kdy jsem s rozlepenou podrážkou vydržel chodit po schodech celý rok.

Dole na pláži už nezbývá nic jiného, než praktikovat oblíbenou činnost – boj s vlnami.

Praktické informace

Doporučení:

  • objet všechny popisovaná místa se dá zvládnout během jednoho dne, vždycky si ale zjistěte, kdy je příliv a odliv, abyste nebyli překvapeni, že se například do Cathedral Cove nedostanete nebo že prameny na Hot Water Beach budou zaplaveny přílivem
  • nezapomeňte si opalovací krém a sluneční brýle
  • cesty na poloostrově Coromandel mi přišly dost zatáčkovité, takže i 20 kilometrový přesun se může docela dost protáhnout
Popisovaná trasa po poloostrově Coromandel na Novém Zélandu
Popisovaná trasa po poloostrově Coromandel na Novém Zélandu (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Naše výlety na Novém Zélandu

#1: Z Jistebníku na Nový Zéland

#2: Aklimatizace výstupem na Stony Bay Peak a cestou kolem Pigeon Bay

#3: Do srdce Jižních Alp za jezery a ledovci

#4: Hřebenovkou nad pláněmi z Pána Prstenu k Ben Ohau

#5: Z Jižních Alp po východním pobřeží do Dunedinu

#6: Za lachtany a tučňáky do Catlins

#7: Plavba po Milford Sound a výstup do Gertrude Saddle

#8: Napříč pabukovým pralesem na Eldrig Peak v národním parku Fiordland

#9: Procházka pod Mt. Crichton a na skok na Queenstown Hill

#10: Vzhůru do Wanaky na Mount Iron a Rocky Mountain

#11: S východem slunce za parádními výhledy na Roys Peak

#12: Pralesem Jižních Alp pod ledovec Rob Roy a Mount Aspiring

#13: Po západním pobřeží k ledovcům Fox a Franz Josef

#14: Avalanche Peak aneb kde “prudký výstup” nabírá jiný význam

#15: Procházka k vodopádům Devils Punchbowl a údolím řeky Otira

#16: Po plážích a zátokách poloostrova Coromandel

#17: Rotorua aneb vodopády, jezera a smrad síry

#18: K jezeru Taupo přes Rainbow Mountain, Huka Falls a zřídla v Tokaanu

#19: V srdci Mordoru aneb výstup na Mount Tongariro

#20: Naše novozéladská zkušenost

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.