Aklimatizace výstupem na Stony Bay Peak a cestou kolem Pigeon Bay

Po celkem náročné cestě se budíme relativně brzo, v 10 dopoledne. V plánu bylo využít dnešní den jako aklimatizační, protože jsem předpokládal, že 12 hodinový posun v čase na nás zanechá nějaké následky. Nadšení, že jsme zdárně docestovali, však jakoukoli únavu odsunuje na vedlejší kolej a zatímco si dávám snídani plánuji do detailů dnešní výlet. O půl hodiny na to sedáme do auta a míříme vstříc poloostrovu Banks, který i při vzdálenějším pohledu na mapu jižního ostrova díky atypickému tvaru (sopečný původ) nelze přehlédnout. Stěrače místo blinkrů zapínám při cestě z Christchurch už jenom třikrát, takže oproti cestě z letiště je to mírný posun.

Původním plánem bylo projít se kolem zátoky u přístavního městečka Akaroa, ale když už jsme tady, proč si vlastně nevyjít jeden z kopců nad městem, Stony Bay Peak. Z hlavní cesty vinoucí se mnoha zatáčkami poloostrovem proto odbočujeme před Akaroou doleva, kde po pár kilometrech sjedeme na štěrkovou cestu. První test našeho offroadu jménem Toyota Yaris. Za pár minut parkujeme na malém travnatém parkovišti vedle cesty s vrcholem přímo před námi.

Vydáváme se na náš první výstup na Zélandu. Následujeme vyšlapanou travnatou stezku, abychom se po pár minutách ocitli v sedle, ze kterého máme super výhled na Akarou a úzkou mořskou zátoku pod námi. Naše cesta však pokračujeme vzhůru vstříc skalnatému vrcholu.

Díky strmé stezce vinoucí se mezi křovím získáváme s každým krokem lepší výhled nejen na zátoku pod námi, ale také na druhou, východní, stranu, kde poloostrov končí a následuje už jen nekonečný oceán.

Překonáváme nejprudší části výstupu a ocitáme se na krátkém hřebeni, po kterém pokračujeme už téměř po rovině na vrchol. Po pár minutách zdoláváme náš první vrchol tyčící se 806 metrů nad mořskou hladinou pod námi.

Z vrcholu máme krásný výhled na podstatnou část poloostrova. Dáváme svačinu, fotíme a vychutnáváme si výhled. Tomu říkám aklimatizace.

Po sestupu po stejné trase se přesouváme do další zátoky, Pigeon Bay, která se nachází na severní straně poloostrova. Tentokrát nejedeme po hlavní cestě, ale volíme severnější, vyhlídkou, která je plná zatáček. Je to sice delší a horší cesta, ale výhledy z auta rozhodně stojí za to. Několikrát zastavujeme jen tak u cesty, abychom se rozhlédli po okolí a vyfotili pár fotek na památku.

Zhruba po hodině stojíme na mole v malé rybářské vesničce na konci zátoky Pigeon Bay a vydáváme se po jejím pravém břehu po úzké pěšině na její konec. Po kilometru se pěšina napojuje na štěrkovou cestu, která vede až na výběžek, na který směřujeme.

Cestou nás nejprve doprovází krávy, které posléze vystřídají stovky ovcí roztroušených všude kolem nás. Soudě podle jejich zděšených výrazů tudy moc turistů, a vůbec lidí, neprojde. Trasa je navíc od půlky července do konce listopadu uzavřena z důvodů narozených jehňat.

Některé ovce jsou natolik hloupé, že před námi prchají po štěrkové cestě namísto toho, aby z cesty sešly doleva nebo doprava. Malé stádo o zhruba 10 kusech proto před sebou ženeme zhruba 3 kilometry, než jim dojde, že lepší bude, když z cesty sejdou.

Trasa podél Pigeon Bay má jedním směrem zhruba 8 kilometrů. Původně sice nebylo v plánu dojít až na konec, ale když už jsme tady, tak musíme. Cesta utíká poměrně svižně a po několika zatáčkách scházíme z cesty a klesáme k závěrečným útesům.

Při návratu k autu se slunce začíná klonit k obzoru a modrá až tyrkysová barva vody v zátoce se stává ještě výraznější. Po štěrkové cestě opět proženeme pár ovcí a pozdravíme krávy. Závěrečná louka při západu slunce je jak z jiné planety a já si říkám, jo, je tu pěkně.

Praktické informace

Vzdálenost:

Popisovaná cesta autem z Christchurch po poloostrově Banks k parkovišti pod Stony Bay Peak a dále k zálivu Pigeon Bay a zpět do Christchurch je dlouhá zhruba 190 kilometrů. Výstup na Stony Bay Peak tam a zpět měří zhruba 3 kilometry. Zpáteční trasa podél Pigeon Bay vychází na 16 kilometrů.

Časová náročnost:

Cesty po poloostrově jsou plné zatáček, takže určitě nepočítejte, že Vám cesta autem zabere dvě hodinky (reálně minimálně tři a více). Navíc jsou zde parádní výhledy, takže asi budete často zastavovat.

Ačkoliv je výstup na Stony Bay Peak vzdálenostně krátký, je poměrně prudký a cesta tam a zpět zabere zhruba hodinu a půl.

Trasa kolem Pigeon Bay je nenáročná procházka po štěrkové silnici, která se dá zvládnout v normálním tempu za 3 hodiny.

Zkrátka celkově jde o výlet na celý den.

Proč jít:

  • výborná aklimatizace, pokud začínáte svou cestu na jižním ostrově
  • atypická krajina
  • málo lidí

Doporučení:

  • na poloostrově Banks se dá absolvovat spoustu dalších výletů, a to i vtěsné blízkosti Christchurch (například Port Hills nebo Taylor’s Mistake jsou populárními a hezkými místy)
  • k výletům Vám postačí lehké boty, pohorky netřeba

Stáhnout GPX k výletu na Stony Bay Peak – odkaz na Mapy.cz

Stáhnout GPX k výletu podél Pigeon Bay – odkaz na Mapy. cz

Trasa po poloostrově Banks, kterou jsme absolvovali autem
Trasa po poloostrově Banks, kterou jsme absolvovali autem (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Naše výlety na Novém Zélandu

#1: Z Jistebníku na Nový Zéland

#2: Aklimatizace výstupem na Stony Bay Peak a cestou kolem Pigeon Bay

#3: Do srdce Jižních Alp za jezery a ledovci

#4: Hřebenovkou nad pláněmi z Pána Prstenu k Ben Ohau

#5: Z Jižních Alp po východním pobřeží do Dunedinu

#6: Za lachtany a tučňáky do Catlins

#7: Plavba po Milford Sound a výstup do Gertrude Saddle

#8: Napříč pabukovým pralesem na Eldrig Peak v národním parku Fiordland

#9: Procházka pod Mt. Crichton a na skok na Queenstown Hill

#10: Vzhůru do Wanaky na Mount Iron a Rocky Mountain

#11: S východem slunce za parádními výhledy na Roys Peak

#12: Pralesem Jižních Alp pod ledovec Rob Roy a Mount Aspiring

#13: Po západním pobřeží k ledovcům Fox a Franz Josef

#14: Avalanche Peak aneb kde “prudký výstup” nabírá jiný význam

#15: Procházka k vodopádům Devils Punchbowl a údolím řeky Otira

#16: Po plážích a zátokách poloostrova Coromandel

#17: Rotorua aneb vodopády, jezera a smrad síry

#18: K jezeru Taupo přes Rainbow Mountain, Huka Falls a zřídla v Tokaanu

#19: V srdci Mordoru aneb výstup na Mount Tongariro

#20: Naše novozéladská zkušenost

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.