S nosítkem po panoramatické stezce z Busatte na břehu Gardy

Vzhledem k tomu, že jsme na úvod našeho výletu na Gardu absolvovali procházku po západním břehu Gardy po staré Ponálské cestě (výlet Kočárkem po Ponálské cestě po břehu Gardy), přišlo nám jako příhodné završit náš výlet procházkou pro změnu po opačném, východním břehu Gardy.

Začátek trasy se nachází nad městečkem Torbole v části Busatte, kde na nás čeká turistická stezka s několika železnými schody a lávkami, které překonávají skalní prahy. Stezka vede do usedlosti Tempesta, ale až tam nepůjdeme. Kousek před koncem odbočíme na lesní cestu a vrátíme se zpátky na začátek, částečně po trase, kterou jsme přišlo. Kočárek necháváme doma a bereme nosítko.

Ukazuje se, že pojmenování této rubriky “Horama s kočárkem” bylo trochu krátkozraké, protože v kočárku zřejmě už moc výletů neabsolvujeme. Zvláště poté, co jsme našeho medvěda v korbě otočili ze zad kvůli nespokojenosti. Teď jezdíme na zmrzlinu s Medíkem klečícím v korbě, kdy vypadá jako kapitán korábu určující směr. Sice na ulici sbíráme úsměvy od všech kolemjdoucích i projíždějících v autech, ale na záda už ji asi zpátky nikdy nedostaneme. Až se vrátíme, tak půjde korba na skříň a budu muset předělat kočárek na sporťák. Akorát budeme muset počkat na to, až bude sama sedět.

Na parkovišti nad Torbole máme o půl desáté dopoledne spoustu parkovacích míst. Balíme batoh, nakojíme medvěda a vzhůru na prašnou cestu. Mineme dětské hřiště a bikrosovou dráhu a záhy míříme vzhůru. Po krátkém stoupání se z široké cesty stává turistický chodník a zároveň se nám nabídnou první výhledy na jezero pod námi a městečka Riva, Torbole a Nago za námi. Než se nadějeme, jsou před námi první schody a s nimi i rozhled na zbývající, jižní část jezera. Je zajímavé, že Medík vždycky usne, když jdeme do kopce. Stačí, když se Nina zadýchá a spí do pár minut. Asi nás chce vidět, že se při uspávání snažíme. Teď už si hezky chrupká v nosítku, zatímco my můžeme trochu zvolnit a pokochat se výhledem.

Turistický chodník označovaný jako panoramatická stezka z Busatte do Tempesty (Sentinero delle Busatte) se klikatí lesem, aby po pár set metrech zase vystoupil na skalní práh, za kterého se dostaneme po několika desítkách schodů níže. Je to příjemná procházka s krásnými výhledy. Do toho je opravdu nádherné počasí a nebe bez mráčků. Nějak jsme to tento rok vychytali, protože u nás je hnusně a prší.

Přicházíme ke spojení stezky s lesní cestou, po které se vydáme zpátky. Kdybychom měli náladu na koupání, pokračovali bychom dále do Tempesty. Zpátky bychom ale museli jet autobusem. Počasí je sice fajn, ale na koupání už to není a navíc se nám nechce čekat na autobus, takže stoupáme po lesní cestě vzhůru. Na konci stoupání na nás čeká nádherná vyhlídka, kdy máme výhled na celou Gardu. Dokonce i Sirmione na jihu Gardy je hezky vidět a není v takovém oparu, v jakém bylo celý týden. Vyfotíme pár fotek a s příchodem turistů, které jsme předběhli při stoupání, pokračujeme dále. Po pár set metrech se napojujeme na pěšinu, kterou jsme přišli, takže dále už to známe. V protisměru potkáme davy turistů, i když je všední den. Zdá se, že tato procházka je velmi populární i mimo víkend a prázdniny. Naštěstí i na schodech se dá vyhýbat, takže nemusíme nikde čekat, protože náš medvěd už se začíná probouzet a brzy se začne dožadovat své svačiny. Pěkná procházka je za námi a nezbývá se než těšit na odpolední zmrzlinu a pizzu. Každý den by měl být takový.

Praktické informace

Vzdálenost a časová náročnost:

Popisovaný výlet po panoramatické cestě z Busatte po břehu jezera Garda měří zhruba 8 kilometrů, nastoupáte na něm okolo 400 výškových metrů a zabere Vám přibližně 2 a půl hodiny (náš souhrnný čas pohybu 1:53).

Proč jít:

  • nádherné výhledy na jezero Garda
  • nenáročná procházka na půl dne

Doporučení:

  • parkoviště na začátku trasy není placené a nabídne místo pro zhruba 40 aut (přesto se poměrně rychle zaplní)
  • alternativně můžete pokračovat až do Tempesty (nemusíte se vracet a trasa bude kratší), ze které se vrátíte autobusem do Torbole, ale ochudíte se o hezkou vyhlídku na Gardu, která se nachází na zpáteční trase; na druhou stranu si můžete skočit do vody na plážích v Tempestě, takže záleží, co máte raději
  • naše kompletní výbava na jednodenní i vícedenní výlety – Naše turistická výbava pro rok 2020/2021 (gear list)

Stáhnout GPX trasy – odkaz na Mapy.cz

Mapa výletu po břehu jezera Garda v Itálii
Mapa výletu po břehu jezera Garda v Itálii (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Naše nejlepší výlety v Alpách

Přes strmý ledopád a trhliny do pekel na čtyřtisícový Weissmies

Nejkrásnější výhledy na Matterhorn z treku pěti jezer a Gornergratu

Vzhůru nad ledovce a mraky na Vertainspitze v alpském pohoří Ortles

S podzimním sluncem na Grosser Knallstein v srdci Nízkých Taur

Kříže, zákopy a ostnaté dráty na Cima Juribrutto v italských Dolomitech

Ikonické dolomitské věže Tre Cime di Lavaredo ze všech světových stran

Z jednoho údolí Nízkých Taur do druhého přes Rotmandlspitze

Perný letní výstup na Grosser Priel v Mrtvých horách

Túra na Deneck, vyhlídkový vrchol v srdci Nízkých Taur

Na třítisícovku Zischgeles ve Stubaiských Alpách se svišti a krávami

Allalinhorn, naše první čtyřtisícovka a výhled na alpské velikány

Ledovce, vodopády, hory i jezera na alpském výletu v italských Ortles

Okolo hřebenu Croda da Lago za krásami italských Dolomit

Panoramatická stezka ze Söldenu do Ventu v Ötztalských Alpách

Mezi zaledněnými vrcholy Ötztalských Alp při výstupu na Kreuzspitze

Monte Vago nad Livignem s výhledem na vrcholy Berniny

Walliské Alpy a jejich krásy z třítisícového vrcholu Sasseneire

# Výhledy na Julské Alpy z Viševniku a odpočinek u Bohinjského a Bledského jezera

Italské Monte Cornetto s výhledem na kopce okolo jezera Garda

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.