Plavba po Milford Sound a výstup do Gertrude Saddle

Včerejší náročný přejezd z Dunedinu přes Catlins nám nezabránil vydat se na další poměrně náročný výlet. V jeden den chceme dopoledne stihnout plavbu ve fjordu Milford Sound a odpoledne se vydat na výstup do Gertrude Saddle, které se nachází po cestě do Milford Sound. Z Te Anau do Milford Sound je to zhruba 120 kilometrů. Lístky na plavbu máme rezervované na 10:00, takže to znamená, že vyrážíme včasně ráno, abychom mohli po cestě zastavovat a obdivovat okolní krajinu. Cesta do Milford Sound je totiž považována za jednu z nejhezčích a nejpanoramatičtějších cest světa. To zní slibně.

Na cestu se doporučuje vyhradit si dvě a půl hodiny. Trochu hodně ne? Ráno navíc nepotkáváme moc aut, takže si můžeme vychutnávat cestu v hlubokém údolí s hlavami nalepenými na předním skle čumíce nahoru na horské vrcholy.

Při zastávce na jednom z parkovišť mezi vrcholy hor se k nám slétají tři horští papoušci Kea. Spíš než na nás, útočí na auto, přičemž dva se nám snaží odtrhnout přední nárazník a jeden si bere na starost anténu. Až posléze mi došlo, že šli zřejmě po zmasakrovaných mouchách, které byly nalepeny na autě. Jejich nálety a klouzání po karoserii vypadá sice srandovně, ale škrábající zvuky od toho, jak se svými drápy klouzají po kapotě, už zní už méně komicky, zvláště když si vybavím recenze naší autopůjčovny, co se týče revize škrábanců na kapotě. Odjezd z parkoviště se však nese v obavách, abych některého z nich nepřejel. Naštěstí se tak neděje a my míříme dále horským údolím vstříc našemu cíli.

Po projetí jednosměrného tunelu začínáme klesat serpentinami k mořské hladině. Ještě předtím než dojedeme do Milford Sound zastavujeme na parkovišti a na krátkém okruhu jdeme prozkoumat místní les a malou propast označovanou jako The Chasm, kterou protéká říčka Cleddau River.

Při příjezdu do Milford Sound chápu, že doporučované dvě a půl hodiny nebyly vyhrazeny na cestu jako spíše na parkování. Zátoka mi sice připadá jako jedno velké parkoviště, na kterém je však zřejmě stále plno. Naštěstí se nám po jednom objetí všech parkovišť podaří ulovit jedno místo. Vystupujeme z auta a hned se na nás vrhá hejno hryzavých mušek (blackflies, sandflies). Kde je sakra ten repelent? Po chvíli hrabání a několika nepříjemných štípancích jej nacházím v kufru auta. Stříkáme se s ním od hlavy až k patě a pro jistotu si dáváme bundy a dlouhé kalhoty. Nad námi přelétá přistávající letadlo. Ok, tady je i letiště.

Při čekání na loď pozoruji místní zástupy návštěvníků, kterými jsou v drtivé většině Asiaté. No jo, stačí postavit dálnici a autobusy s lidmi se pohrnou. Plus to letiště, ze kterého neustále startují letadla a helikoptéry na vyhlídkové lety. Ale abych si pořád nestěžoval, máme super počasí a je super výhled.

Plujeme nejprve po levé straně fjordu, kolem ikonického Mitre Peak, jehož vrchol je přesně 1690 metrů nad námi. Vidíme řadu vodopádů, delfíny i tuleně vyhřívající se na kameni. Plavba trvá asi hodinu a půl, a ačkoliv byl počet lidí na palubě vyšší, než by se mi líbilo, bylo to fajn.

Víc se však těším na túru do Gertrude Saddle. Po plavbě proto nasedáme do auta a míříme zpátky po silnici k Te Anau. Pár kilometrů po projetí tunelu sjíždíme na malé parkoviště uprostřed širokého údolí Gertrude Valley. Přezouváme z tenisek na pohorky a míříme korytem vyschlého potoka vstříc údolí.

Po překonání kamenité pasáže stojíme v hlubokém údolí a ze tří stran jsme obklopení vysokými skalními stěnami. Trochu mi to připomíná Velickou dolinu a Kvetnicu ve Vysokých Tatrách. Jdeme dále údolím až k jeho konci, kde se vydáme prudce stoupající stezkou vzhůru. Na dvou kilometrech nás čeká zhruba 600 výškových metrů. Takže docela stoupák.

Uběhne sotva 15 minut a my máme super výhled na celé údolí, kterým jsme doposud šli. Stezka není dále o nic mírnější a míří podél většího vodopádu stále vzhůru. Jediná rovinka nás čeká při překonání malého potoka. Nad vodopádem již nejdeme po sypajícím se štěrku, ale po velké kamenné desce.

Po pár set metrech na hladkém kameni následuje úsek zajištěný řetězy, kdy musíme vylézt na skalku kolem malého vodopádu. Nad vodopádem objevujeme nádherné horské jezero, u kterého si dáváme malou pauzu.

Náš cíl už máme na dohled. Zbývá nám jen překonat další příkrou kamennou desku a pak už jenom přejít přes kamenné pole a jsme v sedle. Před cílem ještě následuje jedna lezecká vložka na malé skalce a jsme tu.

Pro výhled nemám slov. Sedáme na první kámen a jenom se díváme na hory a Milford Sound v dálce pod námi. Podobný pocit jsem měl na vyhlídce Boca do Risco na Madeiře, kde jsem čuměl s otevřenou pusou na nekonečný oceán z několikasetmetrových útesů.

Teď je pravý čas na svačinu. Nutella za odměnu. A výhled, který každý den nezažijem.

Cesta zpátky je stejná jako cesta nahoru, takže už víme, co nás čeká. Údolí pod námi je zahaleno stínem okolních horských vrcholů.

Cestou dolů přemýšlím, že tohle byl jeden z nejlepších dnů. A taky o tom, že mě teď čeká ještě dalších 100 kilometrů v autě a návštěva supermarketu, abychom měli co jíst. Ještě, že nemusím vařit večeři.

Praktické informace

Vzdálenost:

Cesta autem z Te Anau do Milford Sound měří zhruba 120 kilometrů (240 tam a zpět)

Výstup z parkoviště na Gertrude Saddle a zpátky je dlouhý zhruba 8 kilometrů.

Časová náročnost:

Cesta autem z Te Anau do Milford Sound Vám zabere od hodiny a půl po tři hodiny podle počtu zastávek. Počítejte, že parkovací místo budete hledat dlouho (podle denní doby, kdy přijedete).

Výstup do Gertrude Saddle a zpět Vám potrvá okolo 4 hodin se svačením, focením a kocháním (vydatným).

Proč jít:

  • Milford Sound je asi při návštěvě Fiordland povinnost, parádní scenérie a super zážitek, akorát je tu dost lidí, zvláště v hezké dny
  • myslím, že u Gertrude Saddle důvody, proč jít, hledat nemusím, fotky mluví samy za sebe

Doporučení:

  • na ranních plavbách v Milford Sound je daleko méně lidí než odpoledne
  • nezapomenout repelent na sandflies
  • pohorky a výbavu do hor na výstup do Gertrude Saddle
  • koukněte na jiné výlety v okolí cesty Milford Sound (například na Key Summit, část Routeburn Tracku, Lake Marian a další)

Stáhnout GPX výletu na Gertrude Saddle – odkaz na Mapy.cz

Trasa z Te Anau do Milford Sound se zastávkou v Gertrude Saddle
Trasa z Te Anau do Milford Sound se zastávkou v Gertrude Saddle (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)
Trasa na Gertrude Saddle
Trasa na Gertrude Saddle (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Naše výlety na Novém Zélandu

#1: Z Jistebníku na Nový Zéland

#2: Aklimatizace výstupem na Stony Bay Peak a cestou kolem Pigeon Bay

#3: Do srdce Jižních Alp za jezery a ledovci

#4: Hřebenovkou nad pláněmi z Pána Prstenu k Ben Ohau

#5: Z Jižních Alp po východním pobřeží do Dunedinu

#6: Za lachtany a tučňáky do Catlins

#7: Plavba po Milford Sound a výstup do Gertrude Saddle

#8: Napříč pabukovým pralesem na Eldrig Peak v národním parku Fiordland

#9: Procházka pod Mt. Crichton a na skok na Queenstown Hill

#10: Vzhůru do Wanaky na Mount Iron a Rocky Mountain

#11: S východem slunce za parádními výhledy na Roys Peak

#12: Pralesem Jižních Alp pod ledovec Rob Roy a Mount Aspiring

#13: Po západním pobřeží k ledovcům Fox a Franz Josef

#14: Avalanche Peak aneb kde “prudký výstup” nabírá jiný význam

#15: Procházka k vodopádům Devils Punchbowl a údolím řeky Otira

#16: Po plážích a zátokách poloostrova Coromandel

#17: Rotorua aneb vodopády, jezera a smrad síry

#18: K jezeru Taupo přes Rainbow Mountain, Huka Falls a zřídla v Tokaanu

#19: V srdci Mordoru aneb výstup na Mount Tongariro

#20: Naše novozéladská zkušenost

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.