Po večeři, která následovala po našem výletu na poloostrov Banks, je potřeba učinit zásadní rozhodnutí. Původně totiž bylo následující den v plánu přesunout se do podhorské vesničky Twizel se současnou návštěvou jezer Tekapo a Pukaki po cestě a další den se vydat pod nejvyšší horu Nového Zélandu Mount Cook nazývanou také jako Aoraki. Bedlivě však studuju asi 10 předpovědí počasí a nakonec docházím k závěru, že pokud chceme něco vidět, bude nutné popsanou cestu absolvovat v jeden den. No aspoň budeme mít den navíc na jiný výlet.
Vstáváme proto časně z rána, nasedáme do auta a po chvíli opouštíme Christchurch vstříc Jižním Alpám. Odhadem je před námi asi 450 kilometrová cesta autem s třemi menšími zastávkami, konkrétně u jezer Tekapo, Pukaki a Tasmánského ledovce, a jedním výletem z Mount Cook Village pod Hooker Lake, nad kterým se tyčí Mount Cook. Ačkoliv nám bylo slibováno jasné počasí, ze začátku naší cesty to tak nevypadá, a notnou dávku kilometrů po východním pobřeží trávíme v opravdu husté mlze. S odbočením do vnitrozemí se však mlha rozplývá a před námi se začínají objevovat první kopce i hory.
Po zhruba 3 hodinách jízdy zastavujeme u jezera Tekapo. Vzhledem k tomu, že jsou parkoviště takřka na břehu jezera, vyskytuje se tu větší, než malý počet turistů. Koukáme, fotíme a protahujeme si nohy. Počasí je jako ze žurnálu a já chválím sám sebe za dobré rozhodnutí.
Je pár scenérií, které Vám zkrátka vyrazí dech. První pohled na jezero Pukaki s ledovci na vrcholech je jedním z nich. Zastavuji na krajnici a běžím vstříc vyhlídce nad jezerem. Tohle je fakt pecka.
Cesta do Mount Cook Village vede nejprve podél jezera Pukaki a uprostřed hlubokého údolí obklopeného z obou stran vysokými horskými štíty. Už jenom jet po této cestě stojí za to. Kvůli focení chci zastavovat každý kilometr, protože s každým kilometrem je výhled o něco jiný. Podobný nápad má spousta dalších lidí, proto každých 100 metrů potkáváme při krajnici auto a lidi vybíhající s nadšením s foťáky.
Před vesnici zahýbáme doprava a jedeme na parkoviště uprostřed údolí. Je chvíli po poledni a je tu opravdu hodně lidí. To by ale nebyl problém, kdyby někteří lidí neparkovali auta dva metry od sebe a nezabírali tak místo dvou míst tři. Nakonec necháváme auto napůl vedle štěrkové cesty a napůl v příkopě na kraji parkoviště a natěšení míříme po štěrkovém chodníku vstříc našemu cíli.
Z neustálého rozhlížení vzhůru mě po chvíli bolí za krkem, ale scenérie hor se zkrátka nikdy neomrzí. Přes tři lanové mosty zavěšené nad Hooker River míříme k Hooker Lake. Doslova s otevřenou pusou sleduji ledovec po mojí levici na Mount Sefton, ze kterého padá několik vodopádů do Mueller Lake.
Po překonání druhého mostu se nám dostává nádherného výhledu na Mount Cook, který se tyčí se “svým” ledovcem (část Tasmánského ledovce) na konci údolí. Slovy se to těžko popisuje, raději nechám mluvit fotky.
Ačkoliv svítí slunce, horko rozhodně není, do toho navíc opravdu silně fouká vítr. Ten zesílí ještě více, když dorazíme k Hookers Lake. Scházíme k hladině jezera, sedáme na kámen, dáváme svačinu a sledujeme tající ledovce na okolních vrcholech.
Voda v jezeru má odhadem lehce nad nulu, ale to nezabrání jednomu týpkovi, aby si sundal věci, skočil do vody a opaloval se na nejbližší ledové kře. Respekt.
Zpátky se vydáváme stejnou cestou údolím a já pozorněji sleduji nesčetné množství vodopádů, které padají z ledovců do údolí.
Na parkovišti nasedáme do auta a míříme do vedlejšího údolí okouknout Tasman Glacier. Jestli bylo předchozí údolí majestátní, tak to tohle je ještě o level výš. Po úzkém mostě přejíždíme Tasman River a širokým údolím pokračujeme dále.
Od parkoviště to máme k Tasman Lake, co by kamenem dohodil, takže po překonání několika schodů stojíme na výběžku nad jezerem, na jehož konci pozorujeme další část Tasmánského ledovce. Paráda.
Pohled zpátky taky není k zahození, protože máme nádherný výhled na celé údolí, kterým jsme před chvílí přijeli.
Při cestě na naše ubytování u městečka Twizel už někteří členové výpravy usínají. Já ještě jednou vyskakuju nad jezerem Pukaki z auta a fotím nějaké fotky.
Přijíždíme zhruba hodinu před západem slunce. Veselá paní nás přivítá s pozdravem a s dotazem odkud jsme a jestli známe Elišku. Odpovídám nechápavým výrazem, i když podle instagramových fotek naší kamarádky Elišky tuším, kam tím asi míří. Po chvíli se dozvídáme, že u nich Eliška právě pracuje, a že večer se vrátí z města. Nějak tomu nevěřím, ale následující den otvíráme láhev vína a Studentskou pečeť a na druhé straně světa se potkáme s kamarádkou z vedlejšího města, která chodila do stejné třídy na gympl jako Nina. Svět je asi fakt malý.
Se západem slunce vyrážím asi 200 metrů za naši chatu jen tak, abych vyfotil místní okolí. Nakonec z toho vzniknou dvě celkem hezké fotky.
Praktické informace
Vzdálenost:
Popisovaná cesta autem z Christchurch do Twizelu se zastávkou pod Mount Cook měří přibližně 430 kilometrů. Trasa z parkoviště u Mount Cook Village k Hooker Lake pod Mount Cook měří okolo 5,5 kilometru, takže tam a zpátky počítejte s 11 kilometry. K vyhlídce na Tasman Lake a Tasman Glacier je to asi půl kilometru. K břehům jezer Tekapo a Pukaki se dostanete přímo autem.
Časová náročnost:
Vzdálenost cesty autem hovoří asi sama za sebe, z Christchurch do Mount Cook počítejte minimálně s 4 hodinami cesty.
Trasa k Hooker Lake je spíše rovinatá s několika mírnými stoupáními, takže zhruba za hodinu chůze budete stát na břehu jezera pod Mount Cook.
Proč jít:
- tady snad asi není co dodávat, fotky snad hovoří jasně
Doporučení:
- na cestu nepotřebujete pohorky, dá se v klidu absolvovat v teniskách
- připravte se na větší počet turistů
- pokud trávíte u Mount Cook více dní, určitě doporučuji vyjít k Mueller’s Hut, kde budete mít nádherný výhled na Mount Cook a údolí pod ním
- pro maximální zážitek si přibalte hezké počasí
Stáhnout GPX k výletu k Hooker Lake pod Mount Cook – odkaz na Mapy.cz
Naše výlety na Novém Zélandu
#1: Z Jistebníku na Nový Zéland
#2: Aklimatizace výstupem na Stony Bay Peak a cestou kolem Pigeon Bay
#3: Do srdce Jižních Alp za jezery a ledovci
#4: Hřebenovkou nad pláněmi z Pána Prstenu k Ben Ohau
#5: Z Jižních Alp po východním pobřeží do Dunedinu
#6: Za lachtany a tučňáky do Catlins
#7: Plavba po Milford Sound a výstup do Gertrude Saddle
#8: Napříč pabukovým pralesem na Eldrig Peak v národním parku Fiordland
#9: Procházka pod Mt. Crichton a na skok na Queenstown Hill
#10: Vzhůru do Wanaky na Mount Iron a Rocky Mountain
#11: S východem slunce za parádními výhledy na Roys Peak
#12: Pralesem Jižních Alp pod ledovec Rob Roy a Mount Aspiring
#13: Po západním pobřeží k ledovcům Fox a Franz Josef
#14: Avalanche Peak aneb kde “prudký výstup” nabírá jiný význam
#15: Procházka k vodopádům Devils Punchbowl a údolím řeky Otira
#16: Po plážích a zátokách poloostrova Coromandel
#17: Rotorua aneb vodopády, jezera a smrad síry
#18: K jezeru Taupo přes Rainbow Mountain, Huka Falls a zřídla v Tokaanu
Komentáře
Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.