Naše madeirská zkušenost

Na následujících řádcích se pokusím sepsat některé praktické informace a zkušenosti z našeho jedenáctidenního pobytu na Madeiře v červnu 2016. Dopředu upozorním, že v tomto příspěvku se rozhodně nehodlám věnovat historii, geografii nebo politické situaci na Madeiře. To si raději kupte průvodce nebo přečtěte Wikipedii.

Madeira Pico Ruivo

Proč na Madeiru?

Když se mě někdo zeptá, proč a kdy jsme se rozhodli jet na Madeiru, tak odpověď, alespoň za mě, je jasná. Po zhlédnutí videa Joshe Brycelanda Madeira Dreamin‘ asi není potřeba nic dodávat. Pokud Vás to nepřesvědčí, stačí si hodit slovo Madeira do Googlu nebo na Instagram a pokud jste milovníky přírody, asi už se začínáte dívat po letenkách a dále už nečtete. Chvíli jsem vážně uvažoval, že si vezmu sebou kolo, ale jak jsem začal blíže vyhledávat informace o Madeiře, zjistil jsem, že je tu spousta vyžití pro pohodovou i horskou turistiku. Kolo jsem tedy aspoň protentokrát nechal doma, sbalili jsme pohorky a vydali jsme se na průzkum portugalského ostrova v Atlantiku po svých.

Dalším důvodem, proč navštívit Madeiru, je skutečnost, že Madeiru je možné navštívit celoročně, protože zde panuje příjemné klima i v zimě a teploty by se měly u pobřeží pohybovat okolo 17 stupňů i v prosinci. V létě zvláště na jižním pobřeží ale čekejte přes 30. Nejméně pršet by na Madeiře mělo podle informací z průvodců v květnu, červnu a červenci. Nejvíce naopak prší přes zimu.

Caldeirao Do Inferno Madeira

Jak se dostat na Madeiru?

O cenách letenek asi nemá cenu moc mluvit. Stačí se podívat na jakýkoli srovnávač a uděláte si základní představu. Na Madeiru létá dvakrát týdně z Prahy přímá linka, kterou provozuje ČSA (TravelService), kdy zpáteční letenka vyjde okolo 9.000 Kč (přes zimu méně). Z Prahy můžete letět s portugalskými aerolinkami TAP s přestupem v Lisabonu nebo Portu, kdy zpáteční letenka vyjde okolo 7.000 Kč podle spoje (přes zimu jsou opět letenky levnější). Letenky na Madeiru se občas objevují také v různých akcích párkrát za rok a zpáteční letenka se dá sehnat i v letní sezoně za 3.000 Kč většinou s odletem z německých letišť nebo z Vídně. Kvůli přímému letu, který trvá asi 4 a půl hodiny, i kvůli tomu, že spojení s portugalskými TAP bylo na dvě věci (přílet na Madeiru v 11 hodin večer, odlet v 7 ráno) jsme nakonec zvolili přímou linku českého dopravce.

Pico Ruivo Madeira

Kde zůstat na Madeiře?

Ceny ubytování na Madeiře mi přišly více než rozumné. Stačí kouknout například na Booking a vyberete si podle svého gusta a požadavků. My jsme si nakonec vybrali ubytování (Quinta Santo Antonio Da Serra) ve vesničce Santo António de Serra v dvoupatrových domečcích a byli jsme nadmíru spokojeni. Na den nás ubytování pro jednoho vyšlo asi na 600 Kč a nemohli jsme si na nic stěžovat. Super správce/majitel Paulo, úklid každý den, vybavená kuchyňka, klidné prostředí a zahrada okolo ubytování, hezké okolí. Pokud jedete lowcost, dají se sehnat hostely už od dvou stovek. Poznámka na konec, pokud máte rádi klid, asi bych nedoporučoval ubytování ve Funchalu, ale zase pokud chcete využívat autobusu, tak asi není jiná možnost.

Pico Grande Madeira

Jak se dopravovat po Madeiře?

V průvodci se dočtete, že se můžete dopravovat autobusem, taxíkem nebo autem. Taxíky jsou drahé, a využili jsme jej jenom jednou. Autobusy sice jezdí do všech měst na ostrově, ale nepodařilo se mi najít na internetu žádný jízdní řád. Vzhledem k tomu, že jsme se nechtěli spoléhat na autobusy a například zůstat trčet na druhé straně ostrova, kdyby nám ujel poslední autobus, bylo pro nás půjčení auta jasná volba (navíc autobusem se všude nedostanete, například na Pico Arieiro). Čtyřdveřový Opel Corsa nás vyšel u autopůjčovny Guerin asi na 500 Kč za den, bližší ceny zjistíte přes jakýkoli portál porovnávající půjčovny aut. K půjčení auta si bohužel budete muset zřídit kreditní kartu, abyste složili zálohu. Před půjčením si nastudujte podmínky výpůjčky vozu, ať Vás nepřekvapí třeba výše zálohy nebo další podmínky. Většina půjčoven má přímo na letišti svoje okénko, takže stačí přijít, předložit řidičák (jste v EU, takže nepotřebujete mezinárodní řidičák) a po pár minutách už Vás pošlou na parkoviště před letištěm, kde si vyzvednete auto. Předání auta proběhlo při převzetí i vrácení během 5 minut bez žádných problémů, akorát dostat se z letiště na dálnici ve správném směru bylo trochu komplikovanější (směrem na Funchal musíte projet kolem letištní haly). S autem jsme neměli po dobu výletu žádné problémy, v nejprudších kopcích sice chtělo jedničku, ale jinak v pohodě. Zaparkovat na Madeiře můžete asi úplně všude, místní to tak běžně praktikují, ale ani o parkoviště není nouze. Benzín či nafta je v přepočtu o pár korun dražší než v České republice.

Pokud Vás zajímá, jak si v zahraničí půjčit auto, podívejte se na náš článek Jak na půjčení auta v zahraničí a na co si dát pozor, kde jsme sepsali naše praktické zkušenosti z autopůjčoven.

Madeira půjčení auta

Co dělat na Madeiře?

To co máte rádi. Nejvíce lidí na Madeiru přijede za krásnou přírodou a kvůli procházkám po levádách (vodních kanálech), jimiž je Madeira hustě protkána.

Madeira se v poslední době stává rájem bikerů, v roce 2017 se v Machicu pojede Enduro World Series (světový pohár v enduru, víceméně sjezdu na horských kolech). Pro bikery doporučuji zkouknout stránky společnosti Freeride Madeira, která poskytuje hlavně průvodcovské služby po místních trailech a půjčí Vám k tomu i kola, takže nemusíte táhnout svoje, jestli se chcete projet jenom na jeden den. Pokud pojedete na vlastní pěst, zkoukněte Trailforks nebo Strava Heatmaps (nebo segmenty na Stravě), kde najdete nejčastěji jezděné traily. Na Madeiře ale určitě budete potřebovat dopravu vzhůru, pokud chcete jet víckrát za den.

Madeira nabízí spoustu dalších aktivit, od zmiňované turistiky a horské cyklistiky, přes potápění, plavání s delfíny a cestami za velrybami, až po safari nebo okružní lety na paraglidu nebo letadlem.

Madeira hory Pico Ruivo Pico Grande

Madeira zřejmě nepotěší povaleče na plážích. Většina pláží je kamenitá a na zbytku najdete pouze černý sopečný písek. Voda taky není bůhvíjak teplá (podle průvodce ani v létě, pro nás ok), protože jste přece jenom na sopce uprostřed oceánu. Plavky ale určitě nenechávejte doma a zkuste se jeden den zajet podívat k přírodním bazénům na severozápadním cípu ostrova u městeček Seixal a Porto Moniz.

Seixal Madeira bazény pools

Jak se orientovat na Madeiře?

Díky tomu, že Mapy.cz mají turistické mapy celého světa, stačí stáhnout jejich aplikaci do mobilu a chodit jenom podle nich, jelikož jsou v nich vyznačené všechny značené turistické trasy na Madeiře. Inspiraci k výletům můžete najít na stránkách Visit Madeira, na kterých naleznete krátký popis všech značených turistických cest spolu s informací, zda je daná trasy otevřen/schůdná, jelikož se často stává, že jsou trasy poškozené sesuvy půdy (typicky cesta do Caldeirão do Inferno nebo horská hřebenovka z Pico Arieiro na Pico Ruivo).

Pico Ruivo Madeira

Itinerář naší cesty a výletů na Madeiře

Pro přehlednost přidávám itinerář naší cesty:

Něco dalšího?

Pokud jedete s cestovkou nebo máte zařízené jídlo v ubytování, asi nebudete řešit, kde jít nakoupit nebo kde se jít najíst. My jsme jídlo zařízené neměli a první dny až do osudové příhody jsme chodili nakupovat do místního krámku, kde měli všechno, co jsme potřebovali k životu (pečivo, maso, salám, ovoce, víno, chipsy, apod.). Ceny byly srovnatelné s podobnými krámky v České republice, možná lehce vyšší. Při výletu na jižní pobřeží jsme zjistili, že na Madeiře je síť supermarketů Pingo Doce (přirovnal bych je k Albertu, jsou v každém městě na jižním pobřeží a v Machicu), kde je daleko větší výběr a několikrát nižší ceny. Potom už jsme chodili jenom do nich. Pokud se budete chtít stravovat v restauracích, počítejte ceny za hlavní jídlo od 10 EUR výše.

Všude na Madeiře se konají trhy, na které se vyplatí zajít, protože můžete nakoupit hromadu ovoce, které u nás ani nekoupíte, za velmi nízké ceny. Doporučuji zeptat se ve Vašem ubytování, kdy a kde se trhy konají. Nevýhodou je, že trhy trvají zhruba do 16 hodin (ale záleží na místě), pak už to místní začnou balit, takže pokud jste na celodenním výletu, asi je nestihnete.

Seixal Madeira bazény pools

Top z Madeiry

Je těžké vybírat nejlepší výlet na Madeiře, zvláště když jsme všude nebyli. Z naší zkušenosti, ale doporučím následující čtyři výlety, které opravdu stojí za to absolvovat. Pořadí je podle mé osobní preference.

Po královské cestě na Pico Grande

Přes vodopády a tunely k vavřínovému pralesu Madeiry

Cesta do pekla aneb levádou k srdci Madeiry

Z Machica po pobřežních útesech do Porto da Cruz

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.