Gregory Optic a Octal: ultralehké batohy na vícedenní treky

Pro sezónu 2020 jsme se s Ninou rozhodli vybrat nové batohy na vícedenní turistické treky. Požadavky byly poměrně jasné. Nízká hmotnost, pevná konstrukce, přijatelná cena, dobré recenze a objem mezi 40 a 50 litry. Je pravdou, že ne všechny tyto vlastnosti jdou spolu dohromady. Pár batohů jsme vyzkoušeli, ale nakonec jsme se po několikaměsíčním zkoumání rozhodli pro batohy americké značky Gregory, konkrétně pánský model Optic a dámský model Octal. Batoh jsem si koupil nejprve na vyzkoušení já, protože byl za dobrou cenu (v přepočtu 2.664 Kč). Pak jsem ho pořídil i Nině, protože zpracování a celkový dojem byl na velmi dobré úrovni. Teď už mají pár výletů za sebou, proto jsem se rozhodl shrnout naše praktické dojmy.

Vlastnosti

Batohy Gregory Optic a Octal jsou ultralehké batohy na delší treky. Jedná se o totožnou řadu batohů s tím, že Optic označuje pánskou verzi a Octal zase dámskou verzí. Rozdílem mezi oběma verzemi je v trochu odlišném střihu ramenních popruhů, který na první pohled není moc znatelný. Gregory nabízí dvě barevné varianty, šedou a modrou, s objemy 48 a 58 litrů u pánské verze a 45 a 55 litrů u dámské verze. Batohy mají 3 velikosti, které se odvíjí od délky zad. Dámská verze nabídne velikosti XS, S a M, pánská pak S, M a L. Při výběru velikosti se stačí řídit velikostní tabulkou, která dává dobrý referenční bod, jakou velikost vybrat, ale vždy je to o praktickém vyzkoušení batohu s nákladem.

Optic a Octal mají pevnou hliníkovou kostru zad, respektive záda po obvodu vyztužuje obdélník z hliníku. Tím je zaručeno, že batoh vždy drží svůj tvar, i když není úplně naložen a lze jej docela bez problému nosit napůl prázdný. Tělo batohu je vyrobeno z nylonu (100D), přičemž jeho dno je vyztuženo hrubším nylonem (210D) pro větší odolnost.

Batohy mají odvětraný zádový panel, který Gregory označuje jako AeroSpan. Jedná se o podobný systém, který je k nalezení u batohů značky Osprey. Zádový panel je překryt síťovinou, nataženou na prohnutou konstrukci batohu, takže jsou záda uživatele oddělena od samotného batohu a jsou tak velmi dobře odvětraná.

Ramenní popruhy i bederní pás jsou velmi vydatně vypolstrované pěnou LifeSpan. Zvláště u bederního pásu dostatečné polstrování oceníte na delších trecích. Bederní pás je dostatečně široký, takže v kombinaci s množstvím polstrování poskytuje parádní komfort. Právě polstrování ramenních popruhů a bederního pásu bylo při rozhodování, jaký model zvolit, jedním z klíčových faktorů. Gregory nabídne v této oblasti při zachování opravdu nízké hmotnosti výrazně více tlumícího materiálu než batohy ostatních značek, které jsme zkoušeli.

Batoh je jednokomorový s tím, že v hlavní komoře je gumou oddělená přihrádka na pitný vak. Do batohu se dostanete klasicky přes horní víko, které se zapíná na dvě přezky a roztažením stahovací šňůry. Horní víko je odnímatelné a lze zvolit buď víko s vnější zapínací kapsou na vršku batohu nebo víko bez této kapsy, čímž ušetříte nějaký ten gram celkové hmotnosti batohu. Z vnitřní strany víka se nachází další kapsa, ve které se ukrývá pláštěnka (pláštěnka i obě víka jsou součástí balení). Pláštěnku se vyplatí vyndat z kapsy pod víkem a dát do některé ze síťovaných kapes, aby byla v případě přeháňky rychle po ruce.

Na batohu jsou celkem 3 síťované strečové kapsy. Dvě se nacházejí na boku batohu, do kterých je přístup shora i z boku, což se hodí pro případy, kdy nechcete batoh sundávat. Ideální je to na svačinu nebo třeba láhev s pitím. Největší strečová kapsa pokrývá skoro celý předek batohu a zapíná se na plastovou přezku. Tato kapsa se skvěle hodí na věci, které nechcete mít zahrabány na dně batohu. Vejde se do ní docela dost věcí, v mém případě je to pláštěnka na batoh, nepromokavá bunda, nepromokavé kalhoty, rukavice a čepice. Prostě věci, kvůli kterým nechci hrabat v batohu, ale mít je ideálně docela rychle při sobě a na sobě. V bederním pásu pak najdete dvě prostorné kapsy na zip, kam se vejde docela dost drobných věcí.

Batoh disponuje spoustou praktických vychytávek. Na boku batohu najdete kompresní popruhy pro stažení celého batohu. Batoh má dvě poutka na cepíny nebo turistické hole. Na ramenním popruhu je gumička na uchycení slunečních brýlí. Hydrovak se dá přichytit za poutko zajištěné přezkou.

Maximální zatížení batohu je 14 kilogramů. I na této hranici v reálu nikde nic nepraskalo a nezdálo se mi, že by to batoh nezvládl. Rozměry batohů jsou 29.2 x 71.1 x 31.8 cm.

Optic 48 ve velikosti M váží 1.180 gramů, Octal 45 ve velikosti XS váží 1.100 gramů včetně pláštěnky. Ve srovnání s ostatními batohy se stejným objemem s pevnou konstrukcí se jedná o jeden z nejlehčích batohů, který můžete sehnat. Cena batohu se pohybuje na oficiálním obchodě Gregory okolo 4 až 5 tisíc, záleží na objemu a barevné variantě. Občas se zde objeví sleva. Naše batohy jsme kupovali v německých e-shopech a stály 2.664 Kč (Optic 48 M) a 2.732 Kč (Octal 45 XS). Když vychytáte dobrou slevu, dá se dostat i velmi blízko ke 2.000 Kč, což je na takový batoh skoro zadarmo.

Praktické zkušenosti s Gregory Optic 48 a Octal 45?

Hned po rozbalení krabice s batohem a sundání igelitu bylo jasné, že kvalita zpracování je na špičkové úrovní. Na první pohled zaujmou velmi hodně polstrované ramenní popruhy a bederní pás, což dává tušit, že se i při těžším nákladu dobře ponese. Ramenní popruhy jsou poměrně široké, stejně jako bederní pás, což je super. Ramenní popruhy jsou docela blízko u sebe, což mi nad míru vyhovuje. Látka batohu na první pohled působí docela tence, ale snese v pohodě i hrubší zacházení.

Batoh mi hned od prvního nasazení výborně sedl. Po celodenním nošení mě nikde nic netlačilo. Nebudu se snažit tvrdit, že jsem batoh po chvíli na zádech nevnímal, ale při srovnání s mými předchozími batohy je Optic prostě jiná liga. Nese se dobře a není problém ho mít několik dní v kuse. Polstrování ramenních popruhů a bederního pásu je skutečně znát.

Batoh je dostatečně prostorný na zabalení všeho, co na několikadenní trek potřebuju včetně většiny jídla. Do batohu jsem v pohodě zabalil náš stan, spacák, karimatku, všechno moje oblečení, vodu a dostatek jídla a stále mi v něm zbylo spoustu místa. Při alpských výstupech se dá toto místo využít pro vybavení na ledovec včetně lana, maček a cepínů. To už je ale tak na hraně a toho jídla se tam už moc nevejde.

Oceňuji strečové kapsy, do kterých je snadný přístup a vejde se do nich docela dost věcí. Díky pevné konstrukci se batoh dá celkem v pohodě nosit napůl prázdný, což jsme párkrát využili, když jsme měli na dovolené v plánu jednodenní i vícedenní výlety. Batoh je sám o sobě skoro o půl kila lehčí, než můj jiný 30 litrový batoh na jednodenní výlety, takže se na něj docela snadno zvyká. Batoh jsem měl na sobě například při výletu na Allalinhorn, naše první čtyřtisícovka a výhled na alpské velikány nebo Přes strmý ledopád a trhliny do pekel na čtyřtisícový Weissmies. Po vybalení maček, lana a jištění byl napůl prázdný, ale přesto stále dobře držel tvar a nikde nic neplandalo.

Značně negativním poznatkem je potenciální odtrhávání bederního pásu, na které si nezávisle na sobě stěžuje pár lidí na internetových fórech a v některých recenzích. Některým uživatelům se začaly odspodu párat švy, které drží “ploutve” bederního pásu na batohu, takže po čase dojde k jeho úplnému odtržení. My jsme nic takového nepozorovali, uvažuji, že jej preventivně v kritickém místě párkrát prošiji vlastní nití. Asi by nebylo zrovna příjemné, kdybych tohle musel řešit na delším treku. To, zda se bederní pás začne otrhávat bude záležet na stylu používání a na tom, jak těžký náklad bude v batohu obvykle nošen.

Co se nám líbí

  • hmotnost – velmi nízká váha v porovnání s ostatními batohy stejné kategorie
  • odvětrání zad – zádový systém, který oddělí záda od těla batohu
  • pevná konstrukce – nezávisle na množství nákladu batoh stále drží svůj tvar
  • výběr z více velikostí podle délky zad
  • dostatek místa a strečové kapsy

Co by mohlo být lepší

  • potenciální otrhávání bederního pásu – některým uživatelům se po čase užíváni začaly párat švy držící bederní pás

Shrnutí

Gregory Optic a Octal jsou ultralehké batohy s pevnou konstrukcí na vícedenní treky se spoustou vychytávek, do kterých se vejdou všechny potřebné věci. Oproti standardním batohům ušetří docela dost váhy, přitom se dají sehnat za velmi dobrou cenu.

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.