Po levádách z Camachy do Funchalu a zase zpátky

Vzhledem k tomu, že předpověď počasí na náš první den po příjezdu neslibovala zázraky, zvolili jsme na rozkoukání na Madeiře levády v blízkosti vesnice Camacha. V plánu bylo uskutečnit okruh po dvou paralelně vedoucích levádách, a to Levada da Serra do Faial a Levada dos Tornos.

Camacha Madeira

Z našeho ubytování ve vesničce Santo António da Serra vyrážíme časně z rána a kromě cesty z letiště se jedná o naši první zkušenost s madeirskými cestami. Po pár zatáčkách si říkám, že je fajn, že máme malý Opel Corsa, protože s větším autem by to asi bylo o dost horší. Vzdušnou čarou měří naše cesta 5 kilometrů, ale po silnici, která víceméně vede v ose pomyslné vzdušné čáry, je to kilometrů 13, což dává tušit, že o zatáčky nebude nouze. Přiznám se bez mučení, po pár minutách si začínám cestu užívat. Akorát míjení s náklaďáky mi ještě nedělalo dobře. Kdo má rád řízení auta, toho Madeira zcela jistě uspokojí.

Levada Da Serra Do Faial Madeira

Po příjezdu do Camachy se nenaplňují moje obavy z parkování, protože zaprvé jsme tu ráno a na místním náměstí a obecně všude je spousta místa, kde můžete nechat auto, a zadruhé už po cestě mi bylo jasné, že na Madeiře se dá zaparkovat úplně všude (alespoň místní to takto praktikují). Auto tedy necháváme v centru vesnice a vydáváme se uličkami k místu, na kterém se na napojíme na levádu da Serra do Faial.

Levada Da Serra Do Faial Madeira

V průvodci jsme se dříve dozvěděli, že tato leváda je v jedné ze svých částí často navštěvovaným místem organizovaných zájezdů, zejména penzistů, které autobus cestovky vysype na začátku levády a nabere o pár kilometrů dále. Slova průvodce se potvrzují hned při vstupu na levádu, kdy v následujících 15 minutách potkáváme 2 zájezdy francouzských a německých turistů v důchodovém věku. Vzhledem k profilu a povrchu levády mohou po prvním úseku jet i vozíčkáři, což je fajn.

Levada Da Serra Do Faial Madeira

Čím více se vzdalujeme od Camachy, tím více je znát, že do těchto končin se mnoho turistů nevydává. Z široké stezky okolo levády se stává úzká pěšina a z levády po chvíli zbývá už jen úzký žlab, ze kterého se po chvíli vytrácí i voda. Zároveň nás dohání mraky, takže vidíme sotva na 50 metrů před sebe a cesta lesem dostává tajemný nádech.

Levada Da Serra Do Faial Madeira

Po nějaké době docházíme ke konci levády a vydáváme se místní cestou dolů, abychom se napojili na Levádu dos Tornos. Při příkrém sestupu, kdy na 800 metrech ztrácíme zhruba 200 výškových metrů, se dostáváme z mraků a chvílemi se nám otevírají výhledy na jihovýchodní pobřeží Madeiry.

Levada Da Serra Do Faial Madeira

Leváda dos Tornos je vybetonovaným kanálem, který je podstatně širší a je v něm daleko více vody než v levádě da Serra do Faial. Navíc její charakter je zkrátka jiný, oproti idylce a zákoutím madeirského lesa, který jsme zažívali doposud, nás čeká cesta mezi domy a hospodářskými usedlostmi. Čas od času se nám otevře výhled na pobřeží a na Funchal.

Levada Dos Tornos Madeira

Zpětně přemýšlím, co bylo největším zážitkem a doposud se nemůžu rozhodnout, zda to byl průchod kolem místních jatek, u kterých nepomohlo ani zacpání uší, nebo naše první cesta levádovým tunelem, který byl dlouhý zhruba 400 metrů. Ochráncům zvířat a klaustrofobikům tuto cestu rozhodně nedoporučuji.

Levada Dos Tornos Madeira

Každopádně tunel jsme nepodcenili, nasadili čelovky a vydali se vstříc velice vzdálenému světlu na jeho konci. Kvůli četným a dlouhým kalužím jsme se snažili jít obkročmo, protože jsme byli vybaveni pouze teniskami, což nám nakonec stejně nepomohlo, protože na nás pršelo i ze stropu tunelu, takže jsme po jeho průchodu neměli mokré jenom boty a ponožky, ale i oblečení.

Levada Dos Tornos Madeira

Levády se držíme ještě pár set metrů po východu z tunelu, a poté odbočujeme na místní asfaltku, po které se pak zpátky dostáváme zpět k našemu autu do Camachy. Pokud se díváte na mapu, říkáte si, že by se dalo pokračovat dále levádou a vyjít blíže k náměstí v Camache. K tomu dodám, že bychom museli absolvovat ještě jeden tunel, který vedl přímo pod domy v Camache a upřímně jsem nechtěl osobně testovat, jakým způsobem na Madeiře funguje odpadní systém.

Levada Dos Tornos Madeira

V Camache se déle nezdržujeme a vydáváme se do Funchalu, abychom využili špatného počasí a poprvé a naposled za náš pobyt se podívali, jak to v hlavním městě vypadá. Z průvodce zjišťujeme, že bychom určitě neměli minout botanickou zahradu, takže parkujeme v nedaleké uličce pod zahradou a vydáváme se do prudkého kopce k bráně zahrady, kde platíme vstupné 10 EUR za osobu. Upřímně si dokážu představit lepší využití těchto prostředků. Čekali jsme více, respektive alespoň nějaké informace zejména o endemických druzích, které se na Madeiře v hojném počtu vyskytují, ale u každého exempláře byla pouze cedulka s latinským názvem.

Funchal přístav Madeira

Jízda autem v centru Funchalu byla v průvodci silně nedoporučována, což je vzhledem ke stylu, jakým místní jezdí, pochopitelné, proto jsme auto nechali tam, kde bylo a vydali jsme se pěšky k pobřeží. Zpětně, respektive už při cestě dolů, uznávám, že to byla chyba a v půlce cesty si říkám, že se raději vrátím zpátky pro auto, než abych měl to samé jít zase zpátky.

Funchal Jardim Botanico Madeira

Návštěvu Funchalu jsme dopředu neplánovali, takže jsme ani pořádně nevěděli, kam se jít podívat. Chvíli jsme proto bloumali na pobřeží, navštívili jsme hlavní bulvár, následně se prošli uličkami historického centra a potom odpočívali v parku Santa Catarina, odkud je nádherný výhled na přístavní pevnost, celé město a jihovýchodní pobřeží Madeiry. Vzhledem k tomu, že městským památkám neholdujeme, vydáváme se záhy zpátky na náročnou cestu zpět k autu. Aspoň, že jsme se posílili několika cheeseburgery z Mekáče. K tomu ještě závěrečnou poznámku, průvodce sice sliboval levné jídlo ve stáncích na ulici, ale jestli je kousek pizzy za 12 EUR levný, to ať si posoudí každý sám.

Funchal Jardim Botanico Madeira

Praktické informace

Vzdálenost:

Na okruhu po levádách kolem jsme ušli celkem 18 kilometrů pěšky.

Časová náročnost:

4 a půl hodiny i s focením. Na celý výlet si vyhraďte minimálně 4 hodiny.

Proč jít:

  • odpočinkový a nenáročný výlet po rovince podél dvou hlavních levád na jihovýchodě ostrova

Doporučení:

  • vhodné při špatném počasí, když je hezky stejně není nic vidět
  • nezapomenout čelovku

Stáhnout GPX trasy

Trasa po levádách u Funchalu
Trasa po levádách u Funchalu (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Naše výlety na Madeiře

#1: Po levádách z Camachy do Funchalu a zase zpátky

#2: Z Machica po pobřežních útesech do Porto da Cruz

#3: Na skok na poloostrově São Lourenço

#4: Autem po severním pobřežím Madeiry za přírodními bazény

#5: Exponovanou hřebenovkou na nejvyšší vrchol Madeiry

#6: K 25 pramenům s davy turistů v zádech

#7: Ve výškách na levádách u Ponta do Sol

#8: Cesta do pekla aneb levádou k srdci Madeiry

#9: Po královské cestě na Pico Grande

#10: Přes vodopády a tunely k vavřínovému pralesu Madeiry

#11: Naše madeirská zkušenost

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.