Střípky Dolomit a Krimmelské vodopády po cestě domů

Sedíme v kufru našeho Rapida na parkovišti v sedle Pordoi a odpočíváme po výletu na nedaleký Piz Boè, který se šplhá do výšky 3.152 metrů (výlet Věže Dolomit a štíty Východních Alp z třítisícového Piz Boè). Přemýšlíme, co budeme dělat dál. Zítra má začít pršet skoro v celých Alpách, takže je na čase se pomalu přesunout zpátky do české kotliny. Mezitím se ale ještě musíme zastavit u našeho kamaráda Robina, který se momentálně zdržuje v Rakousku a který se s námi před pár lety vydal do Skotska (cestopis ze Skotska). Je krátce po poledni, takže máme ještě trochu času a proto se rozhodujeme objet pár Dolomitských sedel autem. Přijde mi, že tuhle činnost provádí většina návštěvníků Dolomit. Za pár minut už se zařazujeme do “kolony” tvořené motorkami, auty a karavany a každých pár kilometrů zastavíme a vychutnáváme si okolní scenérii skalnatých štítů stoupajících do nebes. Zastavujeme se třeba pod vysokou skalní stěnou Sasso Pordoi nebo ve známých sedlech Sella a Gardena, které jsou vyhledávanou výzvou pro silniční cyklisty z celého světa.

V Rakousku se nakonec zdržíme o den déle. Je totiž o čem si povídat a co vypít. Další den pokračujeme směrem domů, ale zastavujeme se u jezera Hintersee ve Vysokých Taurách na obědovou pauzu. Vzhledem k tomu, že pršet má začít až později odpoledne, uděláme si malou zajížďku a půjdeme se kouknout na Krimmelské vodopády. Vodopády u vesničky Krimml v národním parku Vysoké Taury jsou napájeny vodou z okolních ledovců a padají do údolí ve třech stupních, z nichž každý má výšku více než 100 metrů. Celková výška vodopádů je 380 metrů, což z nich dělá nejvyšší vodopády v Rakousku. Vstup na stezku kolem vodopádů (4 EUR pro dospělého) i okolní parkoviště jsou zpoplatněny (od 4 EUR). Asi bychom nebyli správní Češi, kdybychom se nesnažili ušetřit aspoň za parkoviště, takže parkujeme na plácku u silnice před vesnici a ten kousek dojdeme.

U pokladny si kupujeme vstupenky a zařadíme se do davu výletníků, kteří se přijeli pokochat krásami vodopádů. Ročně navštíví vodopády zhruba 400.000 lidí. Na klikaté cestě lesem nás čeká několik vyhlídek na všechny tři stupně vodopádů. Cesta je místy docela prudká a od pokladny nahoru na nás čeká 400 výškových metrů. Zatímco dole je doslova narváno, nahoru k poslednímu vodopádu dojde podle našich odhadů méně než polovina lidí. My volíme okružní trasu, po vyhlídkách vyjdeme nahoru a pak po druhém břehu říčky Krimmler Ache zase dolů. Na vyhlídkách obdivujeme masu vody valící se údolím. Napadá mě, kolik ledu muselo roztát, aby tu byl takový proud. Pokračujeme v serpentinách poměrně rychle nahoru, protože to vypadá, že za chvíli začne pořádný slejvák. Naštěstí to k autu stíháme ještě předtím, než se z nebe spustí provazy vody. Cesta domů je pak doslova pekelná, protože přes dálnici tečou proudy vody a jde vidět sotva na 50 metrů. Nakonec to úspěšně zvládneme a padáme unaveni do postele. V následujících dnech nás čeká spousta praní, než se vydáme na další výpravu.

Praktické informace

Vzdálenost a časová náročnost:

Popisovaný výlet kolem Krimmelských vodopádů měří zhruba 10 kilometrů, nastoupáte na něm okolo 500 výškových metrů a zabere Vám přibližně 3 až 4 hodiny.

Proč jít:

  • jedny z nejhezčích vodopádů v Rakousku i v celých Alpách

Doporučení:

  • vstup na stezku kolem vodopádů i okolní parkoviště jsou zpoplatněny
  • kolem vodopádů vede upravená široká stezka, takže na výlet postačí obyčejné tenisky (klidně bez vzorku na podrážce)

Stáhnout GPX trasy – odkaz na Mapy.cz

Mapa výletu kolem Krimmelských vodopádů v Rakousku
Mapa výletu kolem Krimmelských vodopádů v Rakousku (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Naše srpnová výprava do Alp

#1: Na třítisícovku Zischgeles ve Stubaiských Alpách se svišti a krávami

#2: Odpočinkový výlet na Falscher Kogel za výhledem na Lechtalské Alpy

#3: Vzhůru nad ledovce a mraky na Vertainspitze v alpském pohoří Ortles

#4: Ledovce, vodopády, hory i jezera na alpském výletu v italských Ortles

#5: Pizza, zmrzlina, aperol a koupání, zkrátka pohoda na Gardě

#6: Okolo hřebenu Croda da Lago za krásami italských Dolomit

#7: Ikonické dolomitské věže Tre Cime di Lavaredo ze všech světových stran

#8: Věže Dolomit a štíty Východních Alp z třítisícového Piz Boè

#9: Střípky Dolomit a Krimmelské vodopády po cestě domů

Naše zářijová výprava do Alp

#1: Mezi zaledněnými vrcholy Ötztalských Alp při výstupu na Kreuzspitze

#2: Ráno u vodopádu Stuibenfall, odpoledne na Schwarzhornu a večer na pizze v Livignu

#3: Monte Vago nad Livignem s výhledem na vrcholy Berniny

#4: Zamračené Monte Confinale s výhledem na zaledněné Ortles

#5: Vzhůru do švýcarských Walliských Alp se zastávkou na Klein Furkahorn

#6: Allalinhorn, naše první čtyřtisícovka a výhled na alpské velikány

#7: Přes strmý ledopád a trhliny do pekel na čtyřtisícový Weissmies

#8: Walliské Alpy a jejich krásy z třítisícového vrcholu Sasseneire

#9: Nejkrásnější výhledy na Matterhorn z treku pěti jezer a Gornergratu

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.