Pod hřeben Puez Odle v italských Dolomitech s batoletem

Na konci údolí Funes (Val di Funes, německy Villnösstal) v italských Dolomitech se můžete vydat na jeden z nejhezčích výletů v Alpách. Ze Santa Maddaleny nebo z parkoviště Zannes (německy Zans) Vás nenáročná stezka zavede pod skalnatý hřeben Puez Odle (německý Geislergruppe), jež bývá ve většině nástěnných kalendářů s horskou tématikou. Není se čemu divit, pohled je to opravdu krásný. Na druhou stranu láká tato procházka spoustu lidí a řekl bych, že se spolu s Tre Cime (výlet Ikonické dolomitské věže Tre Cime di Lavaredo ze všech světových stran), Lago di Sorapiss a Secedou, která je součástí hřebenu Puez Odle (akorát vidíte hřeben z boku), jde o nejnavštěvovanější místo v Dolomitech.

My se na okružní výlet vydáme naštěstí v pátek, takže by to nemělo být s davy lidí tak hrozné. Pro jistotu využívám možnosti zarezervovat si místo na parkovišti v Zannes přes internet (10 eur), jelikož s Medíkem nikdy nevíme, kdy vstaneme a proto by na nás nemuselo zbýt místo. Nakonec vstáváme docela rozumně a i s pár zastávkami na protažení nožiček přijíždíme do Zannes po deváté hodině. Zařadíme se do kolony asi 20 aut před budkou se závorou u vjezdu na parkoviště. Při příjezdu k závoře zjišťuji, že parkovné je na místě o 2 eura levnější. Zajímavý koncept. Nevadí. Pán v budce neumí anglicky, takže se mu snažím vysvětlit, že máme rezervaci přes internet. Čekám, že si načte QR kód z obrazovky mého telefonu, ale on po mě chce moje jméno. Asi špatně vidí, protože to je napsané na rezervaci hned vedle. Tak se mu to snažím přečíst, ale pak mu to raději na obrazovce zvětším. Pán vytáhne sešit a hledá moje jméno. Někde v půlce stránky ho nachází rukou napsané. Pak se mě ptá na registrační značku auta. Tak mu opět přiblížím displej telefonu. Pokývá, zvedá závoru a my můžeme najít místo na parkovišti. Rozum zůstává stát, jedno z nejnavštěvovanějších míst Dolomit nemá na tiskárnu, nedejbože na čtečku QR kódů. A to se tu denně musí za parkovné protočit tisíce eur. Prostě Itálie.

Dneska by mělo být celý den jasno. Ráno jsem trochu nejistý, protože při pohledu z okna zjišťuji, že jsme zase v mraku. Před očima se mi vybavují typické fotky ze Secedy, což je jeden v vrcholů na hřebeni. Na těchto fotkách je travnatý hřeben Puez Odle, který přechází ve skalnaté vrcholy, přičemž údolí pod Secedou, kam máme namířeno, je plné mraků. Už při cestě údolím Funes je však jasné, že moje obavy byly zbytečně a dneska bude nebe bez mráčků. Ikonický hřeben Puez Odle zahlédneme poprvé na malý okamžik za Santa Maddalenou, což je poslední vesnice v údolí Funes. Pak úzká cesta stoupá vzhůru a po úbočí údolí až k parkovišti v Zannes. Vystupuji z auta a chvíli pozoruji, jak se parkoviště rychle plní. Asi se skutečně vyplatí přijet brzo nebo si rezervovat místo. Začíná být docela horko, takže rychle balíme věci a vyrážíme po štěrkové cestě na konci parkoviště.

Okruh půjdeme v protisměru hodinových ručiček. Noříme se do lesa, kde je pořádně mokro po bouřkách a včerejším celodenním dešti. První kilometr je po rovině a pak už cesta začne stoupat vzhůru. Po krátkém úseku po přírodních schodech přicházíme na pastvinu, kde se nám otevře první z výhledů na nezaměnitelný hřeben. Míjíme turistickou chatu Dusler Alm, u které už stihli zakempit první turisti a pokračujeme lesem dále, kde na nás čeká další stoupání. Než se nadějeme, stojíme na další pastvině s další chatou, Geisleralm. Tady si chvíli odpočineme. Medík tu má houpačku i malé kůzlata v ohradě.

Z pastviny je skvělý výhled na celý skalnatý hřeben. Kousek za chatou jsou dokonce dřevěná lehátka, ale ty už jsou obsazena turisty, kteří si přivstali. Chvíli tu pobudeme a poté se vydáme na louku nad turistickou stezkou a sedáme si do trávy. Jsme v dolíku za horizontem, takže k nám nedoléhá hluk nekončícího zástupu turistů. Medík se tu může v klidu nakojit a my pokochat nádherným výhledem. Vyfotit tady hezkou fotku není problém. Přesto je konečný počet fotek z tohoto místa dvouciferný. Taková krása se nevidí každý den.

Hodina pokročila a přichází čas spinkání. Pokračujeme ještě kousek okolo turistické chaty Malga Casnago a pak se napojíme na trasu vedoucí pod hřebenem, která je pojmenovaná jako Adolf Munkel Weg (Trail) a bývá právem označována ze jednu z nejhezčích stezek nejen v Dolomitech, ale i na světě. Kousek za rozcestím si Nina vezme Medíka do nosítka a za pár minut chůze se jí i přes některé doslova řvoucí turisty podaří Medíka uspat. To nám dává zhruba hodinu času a při troše štěstí bychom měli dojít až k autu.

Pokračujeme pod hřebenem a rozhodujeme se, že uděláme odbočku k turistické chatě Malga Glatsch. Udělali jsme dobře, protože od kostelíku za chatou je pravděpodobně nejlepší výhled na hřeben z celé trasy. Vyfotíme několik dalších fotek a pokračujeme zpátky na původní trasu pod hřeben. Ještě kousek po pěšině lesem a přicházíme k potoku, podél kterého sejdeme zpátky na parkoviště. Medík se budí zhruba kilometr před parkovištěm, což je ideální. Převléknout ze zpoceného trička a kalhot, nakojit, pochodit a hurá do krosny. Párkrát se ještě otáčíme, abychom se naposledy podívali na tu krásu za námi, protože tohle se nevidí každý den.

Praktické informace

Vzdálenost a časová náročnost:

Popisovaný výlet pod hřeben Puez Odle v Dolomitech měří zhruba 11 kilometrů, nastoupáte na něm okolo 500 výškových metrů a zabere Vám přibližně 4 hodiny (náš souhrnný čas pohybu 3:06).

Proč jít:

  • jeden z nejhezčích výletů v Dolomitech
  • nenáročná procházka pod skalnatým hřebenem

Doporučení:

  • v letní sezóně je třeba přijet na parkoviště v Zannes ráno (i přes velký počet míst se rychle zaplní) nebo si jej rezervovat předem; do Zannes se lze dostat i autobusem z vesniček v údolí Funes, ale stejně budete platit srovnatelné parkovné
  • na trase počítejte s větším množstvím turistů
  • naše kompletní výbava na jednodenní i vícedenní výlety – Naše turistická výbava pro rok 2020/2021 (gear list)

Stáhnout GPX trasy – odkaz na Mapy.cz

Mapa výletu pod hřeben Puez Odle v Itálii
Mapa výletu pod hřeben Puez Odle v Itálii (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Naše nejlepší výlety v Alpách

Přes strmý ledopád a trhliny do pekel na čtyřtisícový Weissmies

Nejkrásnější výhledy na Matterhorn z treku pěti jezer a Gornergratu

Vzhůru nad ledovce a mraky na Vertainspitze v alpském pohoří Ortles

S podzimním sluncem na Grosser Knallstein v srdci Nízkých Taur

Kříže, zákopy a ostnaté dráty na Cima Juribrutto v italských Dolomitech

Ikonické dolomitské věže Tre Cime di Lavaredo ze všech světových stran

Z jednoho údolí Nízkých Taur do druhého přes Rotmandlspitze

Perný letní výstup na Grosser Priel v Mrtvých horách

Túra na Deneck, vyhlídkový vrchol v srdci Nízkých Taur

Na třítisícovku Zischgeles ve Stubaiských Alpách se svišti a krávami

Allalinhorn, naše první čtyřtisícovka a výhled na alpské velikány

Ledovce, vodopády, hory i jezera na alpském výletu v italských Ortles

Okolo hřebenu Croda da Lago za krásami italských Dolomit

Panoramatická stezka ze Söldenu do Ventu v Ötztalských Alpách

Mezi zaledněnými vrcholy Ötztalských Alp při výstupu na Kreuzspitze

Monte Vago nad Livignem s výhledem na vrcholy Berniny

Walliské Alpy a jejich krásy z třítisícového vrcholu Sasseneire

# Výhledy na Julské Alpy z Viševniku a odpočinek u Bohinjského a Bledského jezera

Italské Monte Cornetto s výhledem na kopce okolo jezera Garda

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.