To nejhezčí z Kokořínských skal aneb přes Bludiště a Kokořínský důl na hrad Kokořín

Nestává se, že bychom znovu chodili na výlety, na kterých už jsme jednou byli, ale v případě následujícího okruhu v Kokořínských skalách jsme udělali výjimku. Jedná se totiž o hezkou procházku, v rámci které nás čekají pískovcové skály, malé skalní bludiště, hluboká rokle i středověký hrad. To vše na přibližně 18 kilometrech. Dovolím si tvrdit, že tento výlet v sobě zahrnuje nejhezčí místa, které můžete na Kokořínsku navštívit. Podobnou trasu jsme absolvovali před pár lety v létě. Tentokrát vyrážíme první lednovou neděli. Moc slunečno být nemá, takže nečekáme, že bychom dneska potkali hodně turistů, zvláště, když je hrad Kokořín přes zimu zavřený.

Náš okruh začíná v malém městečku Mšeno, odkud se vydáme po žluté turistické značce na Prolezovačky a Bludiště. Trochu nás překvapuje, že se z asfaltové plochy u městských lázní stalo placené parkoviště se sazbou 120 Kč za den. Platí se tu i přes zimu, ačkoliv tu žádná auta nestojí a lázně jsou zavřené. Auto proto necháváme v ulicích Mšena, stejně se z výletu vrátíme z druhé strany. Po ránu je docela zima, ale kamenné schody nás aspoň trochu zahřejí, než se opět ponoříme do rokle ohraničené skalami. Čekají nás Prolezovačky, což je komplex skal s různě velkými dutinami, které jsou propojeny úzkými průlezy. Pod skalami se nachází uměle vyhloubená jeskyně Obraznice, ve které byly za třicetileté války schovány obrazy a další cenné předměty z okolních vesnic.

Lesní pěšina nás z Prolezovaček vede až na vyhlídku nad Studáneckou roklí, ze které však ale valný výhled kvůli stromům není. Překračujeme hlavní cestu vedoucí z Mšena do Dubé a noříme se do kokořínského Bludiště. Prolézáme úzkými chodbami mezi skalami, na jednom místě je nutno dokonce za pomoci řetězu a stupaček vylézt na malou skalku. V zimě to tu může dost klouzat, takže je třeba dávat pozor. Letošní zima je však prozatím bez sněhu, takže žádné nebezpečí nám nehrozí, stačí se jen přitáhnout k řetězu. Cestou bludištěm jsme bohužel svědky nejednoho díla sprejerů. Ptám se sám sebe a vlastně i Niny, co ti v hlavě musí jebnout, že vezmeš sprej a jdeš nastříkat nějaký klikyhák (pravděpodobně svoje pseudojméno) s nulovou uměleckou hodnotou na pískovcovou skálu v chráněné krajinné oblasti. Že se někomu vůbec chtělo jít až do těch skal?

Naše trasa nás dále zavede přes Průsečnou skálu, která byla vytvořena vytesáním části skály pravděpodobně za třicetileté války, aby vznikla lehce svažitá cesta pro povozy. Za ní nás čekají dvě malé skalky nesoucí název Obří hlava a Žába, a poté už klesáme do Náckovy rokle, na kterou navazuje rokle Močidla. Obě rokle jsou lemovány vysokými skalami, které jsou částečně a někdy i zcela pokryty mechem a lišejníky. Z rokle vycházíme na asfaltku vedoucí do Kokořína. Kousek nad námi máme Pokličky, což jsou až 10 metrové skály připomínající svým tvarem houby.

Hrad Kokořín je nedaleko od nás, ale my odbočíme z asfaltky na zelenou turistickou značku a necháme se jí zavést na skalní hrad Nedamy, ze kterého se už moc nedochovalo. Od něj pokračujeme po zelené ještě kousek dále, abychom po pár metrech odbočili doleva na neznačenou, ale dobře znatelnou lesní pěšinu, která nás zavede až ke Kokořínu. Pěšina se vine nad roklemi, které ohraničují skály, chvíli vede nad nimi a chvíli zase pod nimi. Pro mě se jedná o nejhezčí část z dnešního výletu. Možná i proto, že jsme tudy před lety nešli a střihli jsme to po asfaltce rovnou na Kokořín.

Ačkoliv je Kokořín zavřený, přesto potkáváme pár turistů, kteří vyskočili z auta a jdou se na hrad podívat. My si dáváme na lavičce pod hlavní věží svačinu a pozorujeme, jak nebe začínají pomalu naplňovat mraky. Po svačině se vyškrábeme na protější kopec, ze kterého je na hrad nejlepší výhled, a následně pokračujeme po bahnité polňačce přes vesničku Sedlec až do Mšena.

Praktické informace

Vzdálenost a časová náročnost:

Okružní trasa z Mšena přes Prolezovačky, Bludiště, rokli Močidla, Kokořínský důl a hrad Kokořín měří zhruba 18 kilometrů, nastoupáte na ní okolo 600 výškových metrů a zabere Vám přibližně 6 hodin (náš čas pohybu 4:01).

Proč jít:

 • to nejlepší z Kokořínska – pískovcové skály, hluboké rokle i samotný hrad Kokořín
 • nenáročná procházka v klidném prostředí (kromě hradu Kokořín, kde narazíte na spoustu lidí zvláště o prázdninách)

Doporučení:

 • hrad Kokořín je otevřen od 1. dubna do 31. října (v dubnu a říjnu jen o víkendu, od května do září každý den kromě pondělí)

Stáhnout GPX trasy – odkaz na Mapy.cz

Výlet Kokořínskými skalami na hrad Kokořín
Výlet Kokořínskými skalami na hrad Kokořín (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Další výlety po skalách a skalních městech

České Švýcarsko přes vyhlídky Jetřichovických stěn a soutěsky Kamenice

# Přes Pulčínské skály a Makytu za panoramatickou krajinou Valašska

# Toulání ve stínu kokořínských skalních stěn

Zasněženými skalními bludišti Chléviště a Kalich v Besedických skalách v Českém ráji

Zimní Prachovské skály pod sněhem a ledem

Adršpašské a Teplické skalní město pod sněhovou peřinou

Letní vandr přes Broumovské a Polické stěny a skalní město Ostaš

To nejhezčí z Kokořínských skal aneb přes Bludiště a Kokořínský důl na hrad Kokořín

Výlet na Příhrazské skály přes Drábské světničky a hrad Valečov

# Parádní vyhlídky na hruboskalské skalní město a Český ráj

Výlet na zasněžené pískovcové Tiské stěny a Ostrovské skály

Komentáře

 1. Katerina
  9.4.2023

  Ahoj, dnes se vydáváme na Kokořín podle vašeho popisu, tak se snad neztratíme:-) Děkuji za pěkný popis trasy. Mějte se pěkně. Katka s rodinou

 2. Adam (horama.cz)
  14.4.2023

  Děkujeme, myslím, že se bude líbit 🙂

 3. Petr
  27.5.2023

  Ahojte, dneska jsme byli s přítelkyní a je to super okruh. Cením i odkaz na mapy a super popis. Bez vás bychom nejspíš nešli neznačenou cestou přes Kokořínský důl, který byl po roklích hned druhý nejhezčí. Díky za super článek!

 4. Adam (horama.cz)
  28.5.2023

  Děkujeme a přejeme spoustu pěkných výletů.

Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.