Výlet na větrnou Milešovku a zříceninu hradu Ostrý v Českém středohoří

Vzhledem k tomu, že jsme si doma zapomněli pohorky, nebude náš první letošní výlet směřovat na hory, ale budeme se muset spokojit s nějakými menšími kopci, kde nebude moc sněhu. V Praze totiž máme jenom tenisky. Minulý rok jsme turistickou sezónu zahajovali na Milešovce, ale nestálo to za moc. Zhruba v půlce kopce nás přišel navštívit mrak, takže z rozhledů po Českém středohoří nebylo nic. Shodou okolností jsme se na výlet vydali ve starých turistických botách, jejichž podrážka byla opravdu ochozená. Někteří by řekli, že ty boty už ani žádnou podrážku neměly. Cesta dolů z Milešovky po ledovém chodníku byla proto opravdu za trest. Kdybych napsal, že nám to párkrát ujelo, byl by to důkaz toho, že si pamatuju jenom ty dobré zážitky. Byl to takový ten stav, kdy se chytáme všech stromků okolo, aby nám tu neujelo a neskončili někde dole. Nejprudší část jsme šli snad hodinu. Nezapomenutelný výlet.

Včerejší noc, kdy někteří debilové odpalovali ohňostroj přímo na ulici mezi auty, nám připomíná, že bychom si měli zkontrolovat to naše. Samozřejmě nacházíme přímo pod autem nějaké petardy, ale naštěstí se Rapiďákovi nic nestalo. Při cestě povídám Nině, jak dokázala asi za 5 minut usnout i přes konstantní bouchání rachejtlí. Mně to trvalo o trochu déle. Zhruba půl hodiny před půlnocí snažíce se už nějakou dobu usilovně usnout jsem přemýšlel, jestli vůbec poznám, kdy bude půlnoc. Frekvence explozí mi už totiž v tu dobu připadala značná. Na otázku jsem bohužel našel kladnou odpověď, kterou jsem záhy musel potvrdit i Nině, která se rozespale ptala, jestli už byla půlnoc. Nedávám si předsevzatí, ale tentokrát udělám výjimku. Už žádný rok nebudu na Silvestra v Praze. Cesta po prázdné dálnici nám uplyne jako voda a my sjíždíme na silnici vedoucí do Velemína, který bude počátečním bodem naší dnešní okružní trasy.

V plánu máme zhruba 15 kilometrový okruh, který nás zavede přes Milešovku a zříceninu hradu Ostrý. Zdá se, že dneska to bude bez sněhu i ledu, avšak po předchozích zkušenostech si ty nesmeky do batohu přidám. Teploměr ukazuje přesně nulu a nahoře tak možná bude trochu zmrzlo. Z Velemína se vydáváme po modré turistické značce, která nás zavede až na vrchol Milešovky, která dosahuje výšky 837 metrů a jedná se tak o nejvyšší horu Českého středohoří. Zároveň jde o největrnější horu Česka, protože široko daleko žádné jiné vyšší kopce nejsou. K vrcholu to máme pár kilometrů, nejprve po lehce stoupající polní a lesní cestě a pak po pěšině vedoucí po severním úbočí hory.

První turisty potkáváme až krátce před vrcholem. Naše trasa je totiž daleko méně frekventovaná než červená značka vedoucí z Milešova, o čemž se při sestupu dolů přesvědčíme. Teď však sedíme na patníku pod rozhlednou a vychutnáváme si výhledy na kuželovité kopce Českého středohoří, které kdysi dávno chrlily lávu. Moc daleko dnes kvůli podivnému oparu vidět není, ale určitě je to lepší než před rokem. Svačina v nás rychle mizí, což znamená, že je čas vydat se na cestu dolů. Vzhledem k tomu, že slunce už trochu začalo hřát, proměnil se chodník pod zástupy lidí v bahenní lázně. Naštěstí to na bahýnku klouže o dost méně, než na ledu a po pár minutách jsme dole. Děsí nás parkoviště narvané k prasknutí přímo pod kopcem. Fakt jsme cestou dolů potkali tolik lidí?

Sluneční hodiny pod zámkem v Milešově ukazují přesně poledne, zatímco my míříme k našemu druhému dnešnímu cíli, zřícenině hradu Ostrý na protějším kopci. Po asfaltce nám to jde svižně, ale v lese je opět spousta bahna, které se lepí úplně všude. Tak jsem si lednový výlet nepředstavoval.

Ostrý je jedním ze špičatých kopců Českého středohoří, ze kterého je snad ještě lepší výhled, než ze samotné Milešovky. Lipská hora, Solanská hora, Oltářek, Plešivec, Boreš, Lovoš, Kletečná, Milešovka, všechny kopce okolo máme jako na dlani. Na bývalých hradbách majestátního hradu si chvíli užíváme zimního sluníčka a následně vyrážíme dolů do vesničky Březno.

Na bahnité lesní cestě přemýšlím, jestli výlet neprotáhnout i na protější Boreč a Lovoš, ale pak už by to nebyla novoroční procházka, jak jsem Nině sliboval, ale pořádný výlet. V Březnu proto odbočujeme doleva a do Velemína to máme po silnici coby kamenem dohodil.

Praktické informace

Vzdálenost a časová náročnost:

Okružní trasa z Velemína na Milešovku a na zříceninu hradu Ostrý měří zhruba 15 kilometrů, nastoupáte na ní okolo 700 výškových metrů a zabere Vám přibližně 5 hodin (náš čas pohybu 3:19).

Proč jít:

  • nádherné výhledy na vyhaslé sopky Českého středohoří
  • nenáročný výlet blízko u Prahy

Doporučení:

  • pokud si chcete užít klidu, vystupte na Milešovku z Velemína po modré turistické značce, jak je popisováno v tomto příspěvku, na červené značce z Milešova totiž potkáte značné množství turistů a je proto vhodné úsek z Milešovky do Milešova projít co nejrychleji, tedy směrem dolů
  • výlet si můžete prodloužit a vyšlápnout si na nedaleký Boreč a Lovoš

Stáhnout GPX trasy – odkaz na Mapy.cz

Výlet na Milešovku a zříceninu hradu Ostrý v Českém středohoří
Výlet na Milešovku a zříceninu hradu Ostrý v Českém středohoří (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.