Zasněženými skalními bludišti Chléviště a Kalich v Besedických skalách v Českém ráji

Sněží. A to docela dost. Zároveň šedá obloha dává tušit, že ve vyšších horských partiích si moc hezkých výhledů tento víkend neužijeme. Nevadí, stačí jen nasměřovat naše kroky tam, kde sněžení a šedá obloha tolik vadit nebudou. Volba proto padá na Český ráj a některé z jeho skalních bludišť. V zimě alespoň nebudou přeplněna lidmi a možná bude i trochu sranda, zvláště když mělo napadnout 20 centimetrů sněhu. Naše cesta začíná na Malé Skále, jejíž dominantou je letohrádek a zřícenina hradu Vranov označovaného také jako Pantheon, který se tyčí vysoko na skále nad hladinou napůl zamrzlé řeky Jizery. Sněhu je opravdu hodně a jsem rád, že jsem nemusel uskutečnit původní plán jít dnes v teniskách. Naštěstí jsme do kufru auta díky Nině vzali i vysoké pohorky, takže nás žádné závěje nepřekvapí. Aby nás nepřekvapil ani led, balíme do batohu nesmeky a vyrážíme vzhůru na protější kopec na Besedické skály.

Při stoupání okolo zasněžené pastviny vykukují v dáli z lesa špičaté Suché skály. Nabíráme docela rychle výškové metry a před ponořením do lesa necháváme Malou Skálu v údolí pod námi. Šedé mraky halí okolní vyšší kopce, ale to nám dnes nikterak vadit nebude. Neprošlápnutá stopa je navíc zárukou toho, že dnes moc lidí asi nepotkáme. Ideální odpočinek. Sníh máme tak po kotníky, takže se žádné velké brodění nekoná, akorát je pod ním docela souvislá vrstva ledu, takže nám nohy čas od času o kousek podjedou.

Po překonání prvního stoupání se dostáváme k odbočce k prvnímu dnešnímu skalnímu bludišti, Chlévišti. Čekají nás úzké průchody mezi skalními stěnami, vyhlídky, ze kterých není vzhledem k počasí nic vidět a s ohledem na led pod sněhem na ně není moc radno ani chodit, i velké rampouchy, které visí ze skal někdy přímo nad stezkou. Skály se sněhovými čepicemi vypadají shora jako zasněžené hřiby, zdola jako nanuky. Sněhová pokrývka je mezi skalami neposkvrněná, nikdo tady od posledního nasněžení ještě nešel. Jedny schody mezi skalami vytesané do kamene jsou docela o hubu a ani nasazené nesmeky nám moc nepomáhají, protože je to prostě ledová skluzavka s docela velkým sklonem. Tak se sklouzneme, ne?

Po vymotání se ze skalního bludiště Chléviště nás čeká krátká cesta lesem a také první a poslední dnešní svačina. Ono se to nezdá, ušli jsme sice jenom tři kilometry, ale proplétání se mezi skálami nám zabralo skoro hodinu a půl. Stojíme na rozcestí s červenou turistickou značkou u nějaké dřevěné boudy, která připomíná bývalý turistický přístřešek. Je celá popsaná různými nápisy od svých předchozích návštěvníků. Od milostných vzkazů po krátké i delší příběhy. Dveře jsou zavřené na petlici. Docela by mě zajímalo, k čemu toto stavení sloužilo, protože doby jeho slávy už zřejmě dávno uplynuly. Po krátké pauze pokračujeme dále do druhého bludiště Besedických skal pojmenované jako Kalich, ve kterém se nachází skrytá modlitebna Jednoty bratrské údajně zhotovená v roce 1634.

Na některých místech to docela klouže, ale už jsme si na to dneska zvykli. Postupně se mezi skálami dostáváme až k rozcestí nad vesnicí Besedice, odkud pokračujeme k nejvýše položenému místu dnešní trasy, kterým je kopec Sokol. Z vyhlídky na vrcholu bychom měli mít hezký výhled na Suché skály. Cesta na vyhlídku je poměrně dost zledovatělá, ale s pomocí zábradlí se mi na ni podaří vydrápat. Horší to bude dolů. Z vyhlídky navíc moc velký výhled není. Fotím alespoň hřeben Suchých skal, který osvítilo na chvíli slunko, které se občas dere mezi mraky. Máme štěstí, protože svítí zřejmě jenom nad námi. Širé okolí je stále zakryté šedou oponou z mraků.

Cesta dolů do Malé Skály uteče jako nic a my stojíme u auta a rozhodujeme se, zda vyrazíme ještě na Hrubou Skálu nebo půjdeme okouknout vyhlídku nad Malou Skálou a potom se vydáme na Pantheon. Nakonec vyhrává druhá možnost, Hrubou Skálu si necháme na hezčí počasí. K našemu zklamání je ale zřícenina přes zimu uzavřena, takže se musíme spokojit jenom s vyhlídkou. Koukneme tedy na Malou Skálu a klikatící se Jizeru z ptačí perspektivy a pak už míříme z kopce dolů zpátky k autu.

Praktické informace

Vzdálenost:

Popisovaný okruh měří zhruba 6 a půl kilometru, pokud se půjdete kouknout i na zříceninu Vranov (Pantheon), připočtěte si další 3 kilometry.

Časová náročnost:

Okruh Vám zabere okolo 3 hodin, pokud jdete pohodovým tempem, zastavujete se na vyhlídkách a obdivujete okolní skály.

Proč jít:

  • nenáročný výlet mezi skalami
  • hezké výhledy do okolí
  • výlet, na který nepotřebujete excelentní počasí
  • na sněhu získává návštěva Besedických skal jiný rozměr než v létě, buďte ale opatrní

Doporučení:

  • v zimě nepodceňte bezpečnost (riziko pádu ze zasněžených a ledem pokrytých skal je reálné), v létě se připravte na větší počet lidí

Stáhnout GPX trasy – odkaz na Mapy.cz

Trasa Besedickými skálami přes skalní bludiště Chléviště a Kalich
Trasa Besedickými skálami přes skalní bludiště Chléviště a Kalich (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Další výlety po skalách a skalních městech

České Švýcarsko přes vyhlídky Jetřichovických stěn a soutěsky Kamenice

# Přes Pulčínské skály a Makytu za panoramatickou krajinou Valašska

# Toulání ve stínu kokořínských skalních stěn

Zasněženými skalními bludišti Chléviště a Kalich v Besedických skalách v Českém ráji

Zimní Prachovské skály pod sněhem a ledem

Adršpašské a Teplické skalní město pod sněhovou peřinou

Letní vandr přes Broumovské a Polické stěny a skalní město Ostaš

To nejhezčí z Kokořínských skal aneb přes Bludiště a Kokořínský důl na hrad Kokořín

Výlet na Příhrazské skály přes Drábské světničky a hrad Valečov

# Parádní vyhlídky na hruboskalské skalní město a Český ráj

Výlet na zasněžené pískovcové Tiské stěny a Ostrovské skály

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.