Toulání ve stínu kokořínských skalních stěn

Brouzdám prstem po mapě a přemýšlím, kam bychom z Prahy mohli vyrazit na nenáročný podzimní výlet. Můj zrak se nakonec upírá na Kokořínsko. Teď už stačí jen najít vhodnou okružní trasu s vysokou koncentrací skal. Vzhledem k tomu, že v Bludišti, Prolezovačkách a na Kokoříně jsme byli poměrně nedávno (mimochodem doporučuji), je nutné najít okruh jiný. Kurzor mojí myši míří na sever a nachází vyšší koncentraci skalních útvarů v Planém a Pohádkovém dole. Z obrázků to vypadá nadějně, takže zbývá vymyslet vhodný výlet, což není těžké vzhledem k tomu, že je na druhé straně kopce hrad Houska a Zkamenělý zámek.

Už jen projížďka po silničkách protínajících Kokořínsko stojí za to. Náš výlet začíná ve vesničce Konrádov, kde necháváme auto (auto můžete rovněž nechat v části vesnice Dolní Houska – Pod Houskou, zhruba v půlce trasy a jít odtud). Rozhodujeme se, že Planý důl a jeho skály si necháme na závěr výletu a vyrážíme po zelené turistické značce vzhůru ke Zkamenělému zámku. Na listím zapadané pěšině si uvědomuji, že podzim už je v plném proudu. K vyhlídce u Zkamenělého zámku je to zhruba 100 výškových metrů, takže nás nečeká žádná větší námaha. Tento úsek je zároveň největším stoupáním na trase, což vypovídá o náročnosti dnešního výletu. Zkamenělý zámek je skalním blokem, ve kterém byla vyhloubena malá místnost. Zároveň je možné na skalku vylézt po vytesaných, ale značně ochozených schodech a rozhlédnout se po okolních kopečkách.

Cesta k hradu Houska je příjemnou procházkou lesem mezi malými i většími skálami. Původně jsme se chtěli na hradě Houska zastavit na prohlídku, ale prohlídkový okruh ani samotný hrad, nebo spíše zámek, nás moc nezaujal, takže pokračujeme dále k vyhlídce na Říp. Opět máme možnost pozorovat kopečky Kokořínska a v dáli je skutečně vidět Říp (kdo by to byl čekal, že?). Zároveň se jedná o ideální místo na svačinu, takže vybalujeme rohlík a karbanátky a doplňujeme energii.

Následuje poměrně nudná část dnešního výletu, a to přesun po asfaltu z Dolní Housky přes historickou vesničku Tubož k Blatečkám, kde se odpojíme z hlavní cesty a vnoříme se zpátky do lesa. Po lesní cestě se dostaneme do Pohádkového dolu, kde nás obklopí skály pojmenované podle pohádkových postav. Najdete tu například Sněhurku a sedm trpaslíků, ale chce to hodně představivosti.

Z Pohádkového dolu se po chvíli dostaneme do cíle naší dnešní trasy, kterým je Planý důl. Žlutá turistická značka vede pod hradbou skal, které se obklopují celé dlouhé údolí. Občas mě napadne, kdo vymýšlel jména jednotlivých skal. Lze se tu totiž setkat třeba s Baronesou, Biblí, Dobrem a zlem nebo Upírem. Pěšina, která se vine pod skalami nad údolím měří zhruba 3 a půl kilometru, takže skal si užijete dosyta. V jedné průrvě vyšplhávám nahoru, abych zjistil, co se nachází nad vrcholky skal, ale zjišťuji, že je tam jen pastvina.

Na konci Planého dolu nás čeká krátké stoupání, abychom po pár metrech zase sestoupili do Údolí Bílých skal. Od konce výletu nás dělí pár skal lemující údolí, studánka a pár indiánských totemů. K autu už to máme jen kousek, nejprve po louce a pak po silnici. Pokud jste nebyli na Kokoříně, můžete se u něj zastavit při zpáteční cestě. Zároveň ani Bezděz není příliš daleko, takže pokud jste vyrazili ráno, zbude Vám dost času na návštěvu tohoto královského hradu.

Praktické informace

Vzdálenost:

Popisovaná okružní trasa z Konrádova přes Zkamenělý zámek, Housku, Pohádkový a Planý důl měří zhruba 16 kilometrů. Na trase nastoupáte zhruba 500 výškových metrů.

Časová náročnost:

Pohodovým tempem jsme trasu absolvovali za 4 a půl hodiny (čas pohybu 3:45).

Proč jet:

  • hezká procházka pod kokořínskými skálami
  • nenáročný výlet (vhodný i pro děti)
  • na trase i o víkendu nepotkáte téměř nikoho (většina návštěvníků Kokořínska se koncentruje u Kokořína a jeho okolí)

Doporučení:

  • pokud vyrazíte časně z rána, zbude Vám čas na návštěvu nedalekého Bezdězu nebo poměrně neznámého Helfenburku

Stáhnout GPX trasyodkaz na Mapy.cz

Trasa Kokořínskem přes hrad Houska a Panský důl
Trasa Kokořínskem přes hrad Houska a Panský důl (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Další výlety po skalách a skalních městech

České Švýcarsko přes vyhlídky Jetřichovických stěn a soutěsky Kamenice

# Přes Pulčínské skály a Makytu za panoramatickou krajinou Valašska

# Toulání ve stínu kokořínských skalních stěn

Zasněženými skalními bludišti Chléviště a Kalich v Besedických skalách v Českém ráji

Zimní Prachovské skály pod sněhem a ledem

Adršpašské a Teplické skalní město pod sněhovou peřinou

Letní vandr přes Broumovské a Polické stěny a skalní město Ostaš

To nejhezčí z Kokořínských skal aneb přes Bludiště a Kokořínský důl na hrad Kokořín

Výlet na Příhrazské skály přes Drábské světničky a hrad Valečov

# Parádní vyhlídky na hruboskalské skalní město a Český ráj

Výlet na zasněžené pískovcové Tiské stěny a Ostrovské skály

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.