Grizzly Peak a Kananskis Lakes naštěstí bez grizzlyho

Pohoří Kananaskis a Peter Lougheed Provincial Park je rájem pro turisty, protože nabízí spoustu vrcholů ke zdolání. Počasí se nám konečně umoudřilo a až do konce našeho pobytu v Kanadě by mělo být slunečno. Na zbývající dva dny v Canmore byl plán jasný. První den vyrazíme na Grizzly Peak (2.545 metrů nad mořem) v Peter Lougheed Provincial Parku a potom se pojedeme podívat k jezerům Kananaskis. Druhý den pak máme naplánovaný pomyslný i doslovný vrchol našeho výletu, a to Mount Sparrowhawk (3.121 metrů nad mořem), která se nachází jižně od Canmore v Bow Valley Wildland Provincial Park (příspěvek).

Cesta na vrchol Grizzly Peaku začíná u silnice Kananaskis Trail, která vede dlouhým údolím mezi horami a ze které jsou přístupné skoro všechny zdejší vrcholy. Grizzly Peak se tyčí přímo nad silnicí, na vrchol je to pouhé tři kilometry. Sluší se ale dodat, že na těch třech kilometrech překonáme zhruba 900 výškových metrů, takže to asi bude pořádně do kopce. Auto zaparkujeme vedle silnice v příkopu a já jen doufám, že se nám nepřevrátí, protože k tomu asi nemá daleko. Jinde ale zaparkovat nejde. Před námi tu stojí podobně zhruba 20 aut, takže půjde asi o dost frekventovanou trasu.

Dneska to slunce myslí vážně, takže se mažeme opalovacím krémem a nasazujeme sluneční brýle. Pak se vydáváme kolem zaparkovaných aut přes malou horskou říčku, u které se napojíme na stezku na Grizzly Peak. Od prvních metrů je stezka poměrně prudká, ale jde se po ní v pohodě. Nadmořskou výšku nabíráme s každým krokem a tak při pauzách na vydýchání máme hezký výhled zpátky do údolí lemovaného horami. Po chvíli se v dáli začne lesknout i vodní hladina dvou jezer, Kananaskis Lakes.

Terén chodníku je rozmanitý, střídá se hlína s kamennou sutí, která přechází ve volné kameny. Na jednom místě musíme překonat i malou skalku, na které se zaseklo několik turistů. Po delší prodlevě pokračujeme protentokrát bahnivým chodníkem vzhůru. Po vyhoupnutí se na horizont nás pěšina překvapí nádherným výhledem na zasněžené hory před námi, Mount Packenham a Mount Evan-Thomas. Následuje nejhezčí část trasy, kdy pěšina ubíhá po vrstevnici ve svahu Grizzly Peaku s hlubokým údolím pod námi. Postupně se nám celé údolí otvírá ještě více a výhled získává o to víc na kýčovitosti.

Pohodová stezka se však po chvíli stáčí doleva přímo nahoru do sedla nad námi. Následuje skutečně prudký stoupák, který si vyžaduje více než jednu zastávku. V horních partiích pod sedlem je navíc napadaný sníh a vzhledem ke sklonu svahu to docela klouže. Druhou variantou je jít po průrvě s pískem, což se nám příliš nechce, protože s každým krokem se svezeme vždy o kousek níže. Zpátky to ale bude paráda.

Po krátkém boji se dostáváme do sedla mezi Grizzly Peakem, jehož vrchol máme po levici na dosah ruky, a zasněženou Mount Evan-Thomas, která se tyčí vysoko nad námi po pravé straně. Na vrchol Grizzly Peaku už to skutečně není daleko, a proto pokračujeme, dokud na něm není příliš moc lidí, které jsme v průběhu stoupání předběhli. Široký travnatý svah je částečně ještě zasněžen, ale objevují se ostrůvky trávy, po kterých se dá přejít suchou nohou až na vrchol.

Grizzly Peak nemá jeden vrchol, ale je to spíš takový hřeben s několika pomyslnými vrcholy. My nejprve jdeme na ten nejjižnější, na který je nutné překonat malou skalní římsu. Vybíráme si místo na malé skalce a fotíme pár fotek. Výhled je skutečně impozantní. Ideální místo na pořádnou svačinu. Celé údolí máme pod námi jako na dlani.

Po chvíli odpočinku se přesouváme po hraně Grizzly Peaku na jeho severnější část, ze které máme výhled zase na druhou stranu. Chvíli se pokocháme a je pomalu čas jít zase dolů. Tuším, že cesta dolů nebude o nic lehčí než cesta nahoru, což se potvrzuje na travnatých svazích a klouzajících kamenech, které tvoří chodník. Ještě předtím se ale hezky projedeme na písčité pasáži. Stačí najít rovnováhu a jedete až dolů. Trochu mi to připomnělo, když jsme na Novém Zélandu scházeli ze sopky Tongariro (příspěvek).

Cestou dolů potkáváme na chodníku docela početné stádo horských koz, kterým se moc nezdá červená barva mého trička. Naštěstí se vše obejde bez konfliktu a kozy vyklízejí pěšinu, abychom mohli jít dále. Auto se nám naštěstí nepřevrátilo, a proto můžeme vyrazit si trochu odpočinout ke Kananskis Lakes. Nacházíme si místo na břehu horního jezera a pozorujeme hory nad ním. Co víc si přát?

Praktické informace

Vzdálenost:

Popisovaná trasa na Grizzly Peak měří zhruba 7 kilometrů a nastoupáte na ní okolo 900 výškových metrů.

Časová náročnost:

Trasu jsme absolvovali zhruba za 3 a půl hodiny.

Další (užitečné) informace:

  • výlet na Grizzly Peak Vám zabere zhruba půl dne a druhou půlku můžete využít k poflakování u Kananaskis Lakes
  • sestup je zhruba stejně náročný jako výstup (pohorky ale nejsou nutností)

Stáhnout GPX trasy – odkaz na Mapy.cz

Popisovaná trasa na Grizzly Peak v Kananaskis
Popisovaná trasa na Grizzly Peak v Kananaskis (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Naše výlety v Kanadě (Britské Kolumbii a Albertě)

#1: Tři vrcholy Stawamus Chief nad zamračeným zálivem u Squamishe

#2: Kolem magických Joffre Lakes pod horské štíty a ledovce

#3: Pokus o Rainbow Lake a relax ve Whistleru

#4: Po sněhu i ledu k zamrzlému Garibaldi Lake

#5: Zastávka nad Kamloops Lake a západ slunce nad Arrow Lake

#6: Mezi ledovci na slunečný i sněhový Abbott Ridge

#7: Po pláni šesti ledovců za padajícími lavinami v národním parku Banff

#8: S dešťovým mrakem na Paget Lookout, Emerald a Sherbrooke Lake a Wapta Falls

#9: Kolem Moraine Lake v Údolí deseti vrcholů na Sentinel Pass a Eiffel Lake

#10: Po koule ve sněhu k Helen Lake a procházka kolem Bow Lake

#11: Ha Ling Peak aneb parádní výhled na Rockies skoro bez námahy

#12: Hřebenovka nad Bow Valley přes Heart Mountain a Grant MacEwan Peak

#13: Pár metrů od ledovců nad Yoho Valley na Iceline trailu

#14: Grizzly Peak a Kananskis Lakes naštěstí bez grizzlyho

#15: Mount Sparrowhawk aneb kanadské Rocky Mountains jako na dlani

#16: Vzhůru do Jasperu přes Peyto Lake, Parker Ridge a Athabasca Glacier

#17: Okružní trasa po Bald Hills s výhledem na Maligne Lake

#18: Cesta domů aneb vždy jeden den ve Vancouveru, Montrealu a Paříži

#19: Naše kanadská zkušenost

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.