Kolem magických Joffre Lakes pod horské štíty a ledovce

Počasí na naši týdenní zastávku ve Whistleru neslibovalo žádné zázraky. Jedna předpověď dokonce ukazovala, že má všechny dny pršet od rána do večera. To mě ale nechávalo klidným. Ne proto, že jsme si ve Skotsku (cestopis) na chození v dešti celkem zvykli, ale spíš proto že další předpověď ukazovala polojasno, další oblačno a další pro změnu sněžení. Tomu jsem naopak věřil, protože aktuální fotky z destinací, kam jsme měli namířeno, naznačovaly, že je „nahoře“ pořád dost sněhu. Je nutno dodat, že z některých našich cílů aktuální fotky úplně chyběly. Že by letošní prvovýstup? No, nepředbíhejme.

Rychlá syntéza předpovědí na první den po našem příjezdu do Whistleru naznačovala, že by nemuselo pršet celý den v kuse, ale jenom občas. Toho je třeba využít a zvolit některý z „hezčích“ výletů, kam stoprocentně dojdeme, respektive kde nás nezastaví sníh, ve kterém se budeme propadat. Vybíráme proto známou procházku k Joffre Lakes severovýchodně od Whistleru (zhruba 60 kilometrů autem), přičemž při zpáteční cestě máme naplánovánu návštěvu Nairn Falls nedaleko Pembertonu.

Vzhledem k našemu nadšení nám cesta autem z Whistleru ubíhá poměrně rychle. Klasicky jsme vyrazili časně zrána, takže ani nepotkáváme moc aut na silnici. Pro dnešní výlet jsem zvolil krátké fotbalové šortky. Nebudu si přece brát v červnu kalhoty nebo podvlíkačky. Teploměr v autě při zastavení na parkovišti ukazuje 5 stupňů. Dobrá nálada mě ale neopouští. Při vystoupení z auta však nemá daleko k tomu, aby vzala nohy na ramena. Pro sebe si říkám, že jsem si mohl vzít aspoň ty podvlíkačky, ale na druhou stranu, když půjdeme rychle do kopce, tak se aspoň zahřeju. Na obligátní otázku svých spolucestovatelů, jestli mi není zima, odpovídám doslova s ledovým klidem: „Ne, ale už půjdem, to první jezero je hned za rohem“, čímž jim chci naznačit, že by tam za pět minut už nemuselo být.

Celkem nás na dnešní trase čekají tři jezera (Joffre Lakes), jeden kaskádovitý vodopád (Holloway Falls) a výhled na horské štíty (Joffre Peak, Mount Matier, Slalok Mountain, Tszil Mountain) se stejnojmennými ledovci na jejich svazích. Cesta k poslednímu jezeru je příjemná upravovaná stezka s pevným podkladem, takže si v pohodě vystačíme s teniskami. Joffre Lakes jsou hojně navštěvovaným místem zejména v průběhu letních prázdnin, kdy je tu docela problém zaparkovat i na poměrně prostorném parkovišti. V dnešním mrazivém dopoledni tu s námi ale stojí jen jeden karavan a dalších pár aut, takže asi moc lidí nepotkáme.

První jezero z Joffre Lakes je skutečně skoro u parkoviště, takže za pár okamžiků stojíme na jeho břehu. Naproti máme údolí, kterým se vydáme až pod ledovec Matier, který i v zamračeném počasí září na jeho konci. Výškově bychom měli nastoupat okolo 400 metrů, takže pohodička. Při cestě lesem to občas vypadá, že začne pršet, ale zatím máme štěstí a jen drobně mrholí.

Ke druhému jezeru se dostáváme poměrně záhy, ono ty cesty, když je člověk nadšený z okolí, ubíhají nějak rychleji. Druhé jezero alespoň mně trochu vyrazí dech, konečně vidím na vlastní oči typické zelenomodré kanadské jezero, které jsem doteď viděl jenom na obrázcích na internetu. I když jsme zatím moc neušli, vypadá to na super místo na svačinu. Následně je třeba zapózovat na nedaleké kládě pro super fotky na Facebook/Instagram 🙂

Mezi druhým a třetím jezerem na nás kromě krátkého stoupání čekají poměrně masivní kaskádovité vodopády Holloway Falls, které slyšíme už hodně z dálky. Ideální místo pro další krátký odpočinek.

U třetího jezera začíná už trochu foukat a zdá se mi, že bude i méně než těch 5 stupňů. Výhled od jezera na okolní vrcholky a ledovce ale stojí za to. Po krátké pauze se vydáváme okolo jezera na jeho druhou stranu, kde je malé tábořiště. Cestou na nás čeká i trocha sněhu se sněhulákem bránícím malé údolí. Na druhé straně jezera se na nás usměje i trochu štěstí a zpod mraků vysvitne na malou chvíli slunce.

Cestou zpátky od druhého jezera už takové štěstí nemáme a začíná vydatněji pršet. K autu to však není příliš daleko, takže se mi aspoň na nohách nestihne vytvořit led. Při zpáteční cestě do Whistleru se zastavujeme u Nairn Falls, ke kterým vede od parkoviště zhruba kilometrová stezka podél řeky Green River. Na konci nás čeká vyhlídka na soutěsku, ve které postupně duní několik vodopádů.

Praktické informace

Vzdálenost:

Popisovaná trasa kolem tři jezer Joffre Lakes měří zhruba 9 a půl kilometru, na kterých nastoupáte okolo 400 výškových metrů.

Časová náročnost:

Trasu jsme absolvovali zhruba za 3 hodiny.

Další (užitečné) informace:

  • výlet je poměrně nenáročný, stezka je hezky udržovaná, takže vám budou stačit tenisky
  • počítejte s větším počtem lidí, v sezóně si přivstaňte, abyste měli kde zaparkovat

Stáhnout GPX trasy – odkaz na Mapy.cz

Popisovaná trasa kolem Joffre Lakes v Kanadě
Popisovaná trasa kolem Joffre Lakes v Kanadě (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Naše výlety v Kanadě (Britské Kolumbii a Albertě)

#1: Tři vrcholy Stawamus Chief nad zamračeným zálivem u Squamishe

#2: Kolem magických Joffre Lakes pod horské štíty a ledovce

#3: Pokus o Rainbow Lake a relax ve Whistleru

#4: Po sněhu i ledu k zamrzlému Garibaldi Lake

#5: Zastávka nad Kamloops Lake a západ slunce nad Arrow Lake

#6: Mezi ledovci na slunečný i sněhový Abbott Ridge

#7: Po pláni šesti ledovců za padajícími lavinami v národním parku Banff

#8: S dešťovým mrakem na Paget Lookout, Emerald a Sherbrooke Lake a Wapta Falls

#9: Kolem Moraine Lake v Údolí deseti vrcholů na Sentinel Pass a Eiffel Lake

#10: Po koule ve sněhu k Helen Lake a procházka kolem Bow Lake

#11: Ha Ling Peak aneb parádní výhled na Rockies skoro bez námahy

#12: Hřebenovka nad Bow Valley přes Heart Mountain a Grant MacEwan Peak

#13: Pár metrů od ledovců nad Yoho Valley na Iceline trailu

#14: Grizzly Peak a Kananskis Lakes naštěstí bez grizzlyho

#15: Mount Sparrowhawk aneb kanadské Rocky Mountains jako na dlani

#16: Vzhůru do Jasperu přes Peyto Lake, Parker Ridge a Athabasca Glacier

#17: Okružní trasa po Bald Hills s výhledem na Maligne Lake

#18: Cesta domů aneb vždy jeden den ve Vancouveru, Montrealu a Paříži

#19: Naše kanadská zkušenost

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.