Co je potřeba zařídit, pokud chceš jet do Kanady?

Naší další destinací byla Kanada, konkrétně Britská Kolumbie a Alberta, kam jsme vyrazili za poznáváním přírody a horských vrcholů na skoro celý červen. Napadlo mě, že by bylo fajn sepsat, co všechno je potřeba zařídit, pokud se chcete vydat do Kanady. Části tohoto příspěvku se dají analogicky použít pro jakoukoli delší zahraniční cestu. Teda aspoň v případě, že preferujete náš typ výletů a „naše cestování“ obecně. To znamená, žádné kempy, žádné brigády a akce typu work and travel, žádná extra low cost ubytování, ale ani luxusní hotely, žádné baťůžkaření, ale prostě zlatá střední cesta za rozumnou cenu. Tak jak Nový Zéland, Madeira nebo Skotsko.

Do Kanady budeme určitě potřebovat:

  1. koupit letenky
  2. naplánovat trasu výletu a rezervovat ubytování
  3. rezervovat auto a vyřídit si mezinárodní řidičák
  4. vyřídit si eTA (elektronické cestovní potvrzení)
  5. zajistit si „vstupenku“ do národních parků (nechceme platit jednotlivé vstupy a nechceme to řešit až v Kanadě)
  6. zařídit si cestovní pojištění
  7. stáhnout si offline turistickou mapu Kanady (Britské Kolumbie a Alberty) do mobilu
  8. koupit nové věci a oblečení (to není potřeba, ale je to dobrá záminka)

Letenky

Začnu trochu obšírněji. Máme svůj seznam zemí, kam bychom se chtěli někdy v budoucnu podívat. A tomu přizpůsobujeme hledání letenek. Jednou z destinací na našem seznamu je Kanada, konkrétně národní parky na západě Kanady v provinciích Britská Kolumbie a Alberta. Takže logicky sledujeme akce, slevy nebo spíš chybové tarify mimo jiné do Vancouveru. Normálně seženete zpáteční letenky z Prahy do Vancouveru okolo 18 až 20 tisíc, záleží na roční době. Pokud vychytáte akci nebo slevový tarif, dostanete se i mírně pod 10 tisíc.

Náš příběh s letenkami do Kanady začíná 27. srpna 2017 odpoledne, kdy na Facebooku zahlédnu chybový tarif Air Canada do New Yorku. Zpáteční letenky za zhruba 2.700 Kč. Že bychom se jeli jen tak kouknout do New Yorku? No asi ne, co bychom tam my dělali. Rozklikávám komentáře k příspěvku a zjišťuju, že chyba se netýká jenom New Yorku, ale i dalších destinací. Koukám proto přímo na stránky Air Canada, a zjišťuju, že docela levně vychází trasa Paříž – Vancouver. Můj tep stoupá, rychle, kde mám kartu, než to opraví. Rezervuju termín přes skoro celý červen a platím kartou, obratem mi přicházejí letenky a já bouchám šampáňo. Přece jen se každý den nepodaří koupit zpáteční letenku z Paříže do Kanady za 160 kanadských dolarů, v přepočtu tedy za 3.400 Kč. Paráda, příští rok jedeme do Kanady. Pro jistotu jsem koupil další dvě letenky i pro naše kamarády. V dalších dnech sleduju spekulace, zda letenky zruší nebo ne, řadě lidí, co kupovali přes zprostředkovatele, samozřejmě letenky ruší, protože je zprostředkovatelé jaksi nestihli vystavit. Z toho plyne jedno poučení, pokud jde koupit u chybového tarifu letenky přímo u letecké společnosti, kupujte je tam, a ne přes zprostředkovatele, které si zablokují peníze a požadavky na letenky dávají třeba až další den.

V průběhu února 2018 kupujeme letenky z Prahy do Paříže. Překvapivě nejlevněji a nejvhodněji z pohledu termínu vychází Air France / ČSA. Na stránkách ČSA z nějakého zvláštního důvodu stojí zpáteční letenky s odbaveným zavazadlem asi 5.000 Kč. Ve stejném termínu ten samý let na francouzské mutaci internetových stránek Air France stojí 140 eur, takže v přepočtu asi 3.500 Kč (na české mutaci Air France to hází stejnou cenu jako na stránkách ČSA). Ach jo, nechápu, platím v eurech a těším se na cestu.

Trasa a ubytování

Po koupi letenek přichází nejtěžší část, kterou upřímně moc nemám rád, protože zabere desítky hodin a je třeba toho spoustu načíst. Pokud tuhle část odfláknete, cesta za moc stát nebude a bude vás sžírat pocit, že o něco přicházíte. Řeč je o naplánování výletů, o „objevení“ míst, která navštívíme a nakonec o vychytání dobrého ubytování.

V této fázi využívám všech informací, které můžu najít na internetu. Takže se dívám na oficiální stránky národních parků, na blogy turistů a cestovatelů, na videa na Youtube, na Instagram, no zkrátka na všechno, co jde. Naše hledání je možná trochu specifické, protože nás nezajímají „památky“ a zajímavosti, ale hledáme horské vrcholy na naší výkonnostní úrovni (takže žádné velké lezení) a přírodní zajímavosti.

Jakmile máme zhruba naplánováno, kam bychom se chtěli podívat, začíná hledání ubytování. Tady už to není moc velká věda. Díváme se střídavě na Booking a AirBnB a srovnáváme kvalitu nalezených ubytování z destinací, odkud budeme vyrážet na výlety. Vzhledem k tomu, že jedeme ve čtyřech, hledáme apartmány s dvěma ložnicemi a kuchyní. V součtu se dostáváme v přepočtu pod 1.000 Kč na noc na jednoho, což je taková přijatelná cena.

Ubytování jsme začali řešit v lednu, tedy pět měsíců před cestou, bohužel pro ubytování v národním parku Jesper (a stejnojmenné vesnici) bylo už pozdě, protože byly v našem termínu (na tři noci) beznadějně obsazené. Doporučuju proto řešit ubytování i více než půl roku předem a rezervovat ubytování, které můžete zrušit bez sankcí nebo storno poplatků.

Auto a mezinárodní řidičák

Zkraje února zároveň koukáme na ceny aut. Vzhledem k tomu, že jedeme v čtyřech, koukáme po něčem větším, než obvykle pro nás dva. Nakonec volíme autopůjčovnu Alamo (i kvůli recenzím na internetu), kde nás půjčení na 24 dní stojí v přepočtu asi 17.000 Kč. Pro půjčení auta potřebujete alespoň podle podmínek autopůjčovny mezinárodní řidičský průkaz (nakonec nevyžadovali), takže mě čeká cesta na odbor dopravy v našem rodném městě. Mezinárodní řidičák vám vydají na počkání za 50 Kč a průkazovou fotku.

Electronic Travel Authorization

Do Kanady nepotřebujete na turistický pobyt víza, ale musíte si vyřídit cestovní potvrzení označované jako eTA. Potvrzení je třeba udělat online na stránkách Kanady (https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/visit-canada/eta.html) a bude stát 7 kanadských dolarů. Obratem obdržíte potvrzení o vydání potvrzení a zaplacení. eTA je svázána s vaším pasem po dobu 5 let. Pokud jedete do Kanady na déle než 6 měsíců, nebo jedete pracovat či studovat, budete potřebovat pracovní povolení, studentské vízum nebo pracovní vízum, podle toho co jedete do Kanady dělat.

Vstupy do národních parků

Vstupy a vjezdy do kanadských národních parků jsou zpoplatněny. Pro naší čtyřčlennou cestovní skupinu se vyplatí koupit rovnou roční Discovery Pass za 136 kanadských dolarů, než platit jednotlivé vstupy a průjezdy. Discovery Pass jde objednat online a poštovné do České republiky je zdarma. Od objednání nám Discovery Pass došel během 5 dní. Discovery Pass jde možná koupit i na místě, ale osobně jsem se o to nezajímal, pokud jde něco vyřídit dopředu, aspoň nás to pak nebude zdržovat a je o starost méně.

Cestovní pojištění

Samozřejmostí je také cestovní pojištění. Najít nejvhodnější pro vás asi není v dnešní době problém, stačí využít některý z několika srovnávačů a vybrat podle potřeby. Nebo máte rovnou cestovní pojištění ke kreditní kartě.

Stažení offline map a naklikání výletů a ubytování

Poslední část přípravy, kterou je třeba udělat pár týdnů před odjezdem, je stažení offline turistické mapy Kanady přes aplikaci OsmAnd+, kterou využíváme zároveň i jako navigaci do auta. Mapa využívá podkladů z Open Street Maps, které používá i českým Seznam a jeho mapy.cz. V aplikaci si rovnou uložím polohy našich ubytování a plánovaných výletů, abychom měli následně snadnější orientaci. Posledním krokem je stažení gpx tras našich výletů, abychom pro jistotu nezabloudili, ale není to nezbytné, protože cesty a pěšiny jsou vyznačeny již ve stažené turistické mapě.

Nové oblečení

Delší výlet je ideální záminkou pro nákup nového sportovního oblečení a výbavy. Nepojedeme přece ve starých hadrech. Je pravda, že moje pohorky už potřebovaly vyměnit, takže teď pokukuju po nových. Na druhou stranu si říkám, že ještě vydrží, když vydržely deštivé Skotsko. Před odjezdem objednáváme z anglického Sports Direct za pár korun několik nových triček, kraťasů a ponožek. Vyjde to brutálně levněji než u nás v outletech, takže je to jasná volba.

Naše výlety v Kanadě (Britské Kolumbii a Albertě)

#1: Tři vrcholy Stawamus Chief nad zamračeným zálivem u Squamishe

#2: Kolem magických Joffre Lakes pod horské štíty a ledovce

#3: Pokus o Rainbow Lake a relax ve Whistleru

#4: Po sněhu i ledu k zamrzlému Garibaldi Lake

#5: Zastávka nad Kamloops Lake a západ slunce nad Arrow Lake

#6: Mezi ledovci na slunečný i sněhový Abbott Ridge

#7: Po pláni šesti ledovců za padajícími lavinami v národním parku Banff

#8: S dešťovým mrakem na Paget Lookout, Emerald a Sherbrooke Lake a Wapta Falls

#9: Kolem Moraine Lake v Údolí deseti vrcholů na Sentinel Pass a Eiffel Lake

#10: Po koule ve sněhu k Helen Lake a procházka kolem Bow Lake

#11: Ha Ling Peak aneb parádní výhled na Rockies skoro bez námahy

#12: Hřebenovka nad Bow Valley přes Heart Mountain a Grant MacEwan Peak

#13: Pár metrů od ledovců nad Yoho Valley na Iceline trailu

#14: Grizzly Peak a Kananskis Lakes naštěstí bez grizzlyho

#15: Mount Sparrowhawk aneb kanadské Rocky Mountains jako na dlani

#16: Vzhůru do Jasperu přes Peyto Lake, Parker Ridge a Athabasca Glacier

#17: Okružní trasa po Bald Hills s výhledem na Maligne Lake

#18: Cesta domů aneb vždy jeden den ve Vancouveru, Montrealu a Paříži

#19: Naše kanadská zkušenost

Komentáře

  1. Monika
    2.3.2020

    Ahoj,
    mohla bych se zeptat, čím na cestách fotíte?
    Děkuji

  2. Adam (horama.cz)
    2.3.2020

    Zdravím,
    fotky z Kanady jsou foceny na Sony A6000 se setovým objektivem 16-50 mm f/3.5-5.6.

  3. Monika
    3.3.2020

    Tohle je vážně foceno setovým objektivem? Páni, parádní. Díky 🙂

  4. Adam (horama.cz)
    3.3.2020

    Není zač 🙂 Ten seťák není špatný do doby, než se vymění za jakýkoliv jiný 😀

Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.