Slogen aneb od hladiny fjordu, přes dešťové mraky k impozantnímu výhledu

Čeká nás poslední pořádný výšlap v Norsku. Volba padá na Slogen, špici nad hladinou fjordu Hjørundfjorden, ze které by měl být nádherný výhled na fjordy pod námi i okolní vrcholy pohoří Sunnmørsalpane. Předpověď počasí hlásí slunečno a jasno, takže nás trápí pouze to, že na 4 kilometrech vedoucích k vrcholu budeme muset vystoupat 1.500 metrů. To asi bude pořádný stoupák.

Budíme se do zamlženého rána a na jasné počasí to příliš nevypadá, ani když přijíždíme pod Slogen. Znovu kontroluji předpověď počasí, která zarytě hlásí nebe bez mráčků a uklidňuju se tím, že ty mraky budou asi jenom v údolí. Auto necháváme na kraji cesty u kamenného mostku a vydáváme se vzhůru nenápadnou pěšinou, kterou bychom nebýt cedulky, snadno přehlédli. Po pár metrech přicházíme na pastvinu s telaty, které si nás nejprve zvědavě prohlížejí, ale po chvíli se stáváme nejlepšími kamarády. Až do chvíle, kdy se Nině snaží jedna z nich sežrat boty. Po několika minutách drbání je smutně opouštíme a pokračujeme dále po travnaté pastvině. Za ní přichází prudké stoupání, které bude pokračovat ve stejném i větším sklonu až k vrcholu. Trochu mi to připomíná stoupák na Smrk v Beskydech (příspěvek), akorát že tady to bude podstatně delší.

Mrak nás stále neopouští, i když jsme skoro v 1.000 metrech nad mořem. Za sebou máme už dvě třetiny výstupu a já trochu začínám váhat, jestli se mraku vůbec zbavíme. Stále ale věřím, že se to roztrhá. Přece se všechny předpovědi nemohou mýlit. K hřebeni Slogenu, který ohraničuje dvě údolí, nám zbývá nastoupat ještě 200 výškových metrů. Říkám si, že tam by mohly mraky mizet. Ve skutečnosti ale ještě zmizí o trochu dřív. Slunce po chvíli začíná prosvítat šedou mlhu, která nám na vlasech zanechala kapky vody, a já tuším, že nás čeká něco mimořádného. Vycházíme do sedla na hřebeni a zatajuje se nám dech. Tohle se každý den nevidí.

Vybíráme vhodné místo na skalnatém hřebeni a dáváme si svačinu. Okolní vrcholy Sunnmørských Alp vystupují z oceánu mraků jako osamělé ostrovy. Obzvláště impozantní je hora Smørskredtindane přímo před námi. Žmouláme svačinu a já pomalu pokukuju směrem vzhůru k vrcholu Slogenu. Čeká nás ještě docela fuška, ale alespoň vidíme, kam jdeme. Vrcholová skalka vypadá docela prudce, ale nejprve nás čeká kamenitý svah v kombinaci se sněhovým polem.

Náš postup je relativně rychlý, dokonce stihneme předběhnout pár turistů. Vrcholová skalka se sice zdála prudká, ale stačí se jen sem tam chytnout rukama a jde to samo. Navíc je fajn, že tu nejsou žádné exponované úseky. Posledních pár metrů a stojíme na vrcholu. Úplně sami. Parádní výhled na všechny světové strany s jasnou oblohou, jak slibovala předpověď. K ideálnímu zážitku jen chybí, aby se ty mraky rozplynuly a my viděli okolní hory i s fjordy pod námi, ale to se bohužel neděje. I když čekáme na vrcholu téměř hodinu. Za tu dobu se vrchol slušně zaplní a když vidíme zástupy, které se vynořují na hřebeni z mraků a míří na vrchol, rozhodujeme se, že už půjdeme dolů.

Po slunečném hřebenu a poté opět v mracích klesáme po stejné trase zpátky dolů. Chvíli přemýšlíme, jestli to vezmeme přes chatu Patchellhytta a uděláme si okružní trasu, ale nakonec míříme přímo dolů. Stejně bychom šli v mraku. K autu nám chybí už jen 15 minut, když se mraky najednou protrhají. Konečně vidíme fjord Hjørundfjorden v celé kráse i okolní hory. Výhled z lavičky vedle stezky je pro nás pozvánkou k projetí po úzké silnici vedoucí k přívozu přes fjord. Při cestě zastavujeme u malé pláže, kde si ochladíme naše nohy. Z moře se díváme zpátky na špičatý Slogen, který se tyčí vysoko nad námi. Sám pro sebe si říkám, že je možná dobře, že tu byl mrak a dopředu jsme neviděli, kam se chystáme. Zas tak prudké to přece nebylo. Nebo jo?

Praktické informace

Vzdálenost a časová náročnost:

Výstup na horu Slogen měří zhruba 4 kilometry (8 kilometrů celkově), nastoupáte na něm okolo 1.500 výškových metrů a zabere Vám přibližně 5 hodin (náš čas pohybu 4:04).

Proč jít:

 • bezkonkurenční výhled na okolní fjordy a vrcholy
 • prudké stoupání k prověření kondice

Doporučení:

 • v mapě najdete dvě výstupové trasy na Slogen, první je kratší a strmější (popisovaná v příspěvku), druhá je mírnější a vede přes chatu Patchellhytta a poté po východním hřebeni, doporučoval bych první trasou vyjít nahoru a druhou sejít dolů pro fajn okruh
 • parkoviště přímo u začátku obou tras je placené (zřejmě se nachází na soukromém pozemku) a stojí 50 NOK, nemusíte ale nutně parkovat na nich, kolem cesty mezi oběma výchozími body se nachází pár míst, kde můžete nechat auto
 • připravte se na opravdu prudké stoupání po celé trase a na lehké lezení na vrcholovou skalku

Stáhnout GPX trasy – odkaz na Mapy.cz

Výstupová trasa na horu Slogen v Norsku
Výstupová trasa na horu Slogen v Norsku (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Naše výlety v Norsku

#1: Kjeragbolten, kámen zaklíněný mezi skalami tisíc metrů nad fjordem

#2: Melderskin mezi fjordy, mraky a kapkami deště

#3: Vodopády jižního Norska Langfossen, Låtefossen, Skytjefossen, Vøringsfossen přímo u silnic

#4: Knutshøe mezi jezery Gjende a Leirungen v národním parku Jotunheimen

#5: Slunce, mráz, sníh i vítr při červencovém výstupu na norský Rasletinden

#6: Kyrkja, špice uprostřed Jotunheimenu

#7: Trek přes hřeben Besseggen v národním parku Jotunheimen

#8: S deštěm na vyhlídku Rampestreken a zatáčky silnice Trollstigen

#9: Kilometrová stěna Trollvegen ze sedla Stabbeskaret a sněhový vrchol Storgrovfjellet

#10: Přes louky, řeky i jezera na vrchol Blåhøa v pohoří Trollheimen

#11: Výstup na Galdhøpiggen, nejvyšší horu Skandinávie, přes ledovec Styggebreen

#12: Se stanem na vrcholy Rondeslottet a Vinjeronden v pohoří Rondane

#13: Slogen aneb od hladiny fjordu, přes dešťové mraky k impozantnímu výhledu

#14: Naše norská zkušenost

Komentáře

 1. Šárka Dočekalová, e-mail: docekalovasarka@seznam.cz
  4.3.2022

  Dobrý den,
  jsme senioři 60+ a máme v plánu navštívit v červnu Norsko. Lístek na trajekt z Roztoku do Trelleborgu máme zajištěn. Jelikož mám zdravotní omezení – problém s koleny (cca po 5 km už začínám cítit bolest, zvlášť, když jdu z kopce), prosím o sdělení zajímavých míst, které by bylo vhodné zavést do připravovaného itineráře naší cesty.
  Děkuji za ochotu a vstřícnost

 2. Adam (horama.cz)
  5.3.2022

  Dobrý den, děkujeme za dotaz. Odpověď na něj je pro mě docela ošemetná, protože jsme byli v Norsku pouze jednou a to v jeho jižní části (viz příspěvky z výletu výše) a mohu proto nabídnout jen doporučení na místa, která jsme navštívili. Určitě bych se zajel podívat na vodopády Langfossen, Låtefossen a Vøringsfossen, které jsou prakticky hned u silnice. V národním parku Jotunheimen se pak nabízí krátká procházka kolem některého z mnoha jezer a projel bych se po silnicích k jezeru Leirvatnet a k chatě Juvasshytta pod nejvyšší horu Norska, Galdhopiggen. Pak stojí za to projet si údolí Romsdalen a vyjet po cestě trollů (Trollvegen). Pak bych doporučoval projet silnice okolo fjordů okolo Bergenu a Alesundu.

Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.