Naše kanadská zkušenost

Povídání a fotek z naší cesty do Kanady bylo habaděj. Fotek bylo konkrétně asi 3.500, teda podobně jako na Novém Zélandu. Stejně jako v případě Skotska, Nového Zélandu a Madeiry, je nyní čas na sepsání praktických zkušeností a postřehů z naší cesty. Zároveň je třeba někam vměstnat informace, které se jinde nevešly nebo které se nikam jinam nehodí.

Do Kanady jsme se vypravili na (skoro)celý červen v roce 2018. Letenky jsme měli koupené od srpna 2017, kdy jsme vychytali chybový tarif letecké společnosti Air Canada. Zpáteční letenka z Paříže do Vancouveru stála jednoho z nás v přepočtu 3.400 Kč. To se prostě neodmítá. Vzhledem k tomu, že jsem věděl, že by se naši kamarádi také rádi podívali do Kanady, koupil jsem letenky rovnou čtyři. V plánu bylo procestovat Britskou Kolumbii a část Alberty. Hlavně tedy národní parky Yoho, Banff a Jasper.

Proč do Kanady?

Jak jsem již psal v příspěvku, který se věnuje tomu, co je třeba zařídit před cestou do Kanady, máme s Ninou vytipovaných několik destinací, které bychom chtěli navštívit. A těmto destinacím přizpůsobujeme hledání levných letenek. V případě, že vidíme dobrou nabídku do naší destinace neváháme a letenky kupujeme. Kanada, respektive její západní pobřeží bylo na našem seznamu, a proto nebyl důvod nevyrazit, zvláště když jsme chytili, dovolím si tvrdit, neopakovatelnou nabídku.

A proč se Kanada objevila na našem seznamu? To asi není těžké uhodnout, stačí se podívat na pár fotek na internetu nebo sociálních sítích a asi se nenajde nikdo, kdo by nechtěl na vlastní oči vidět ikonická místa národních parků na západním pobřeží Kanady.

Osobně jsem chtěl jet do Kanady ještě z jednoho důvodu, a tím je Whistler. “Mekka” bikerů a světově nejznámější bikepark, ve kterém jsem si chtěl jednou v životě zajezdit. Skočit si skoky na A-Line a jiných tratích, které vídáte jenom ve videích, by bylo fajn.

Jak jsem plánoval?

Plánování bylo celkem snadné. Stačilo kouknout do mapy a bylo jasné, že to vezmeme ze západu na východ, tedy z Vancouveru až skoro do Calgary. Celkem nás na čekalo 5 zastávek, ve kterých jsme měli ubytování – Whistler, Revelstoke, Golden, Canmore a Hinton (Jasper).

Všechna ubytování jsme hledali na Bookingu, ve Whistleru jsme jsme si našli apartmán přes AirBnB. Cenu za noc na jednoho jsme opět směřovali zhruba k 1.000 Kč a hledali jsme apartmány s kuchyní, protože jsme si chtěli jako vždy sami vařit. Tím ušetříme zdaleka nejvíc. Ačkoliv jsem ubytování hledal a rezervoval půl roku dopředu, ve vesničce Jasper ve stejnojmenném národním parku už jaksi nebylo místo, kromě kempů. Nejbližší další město byl 80 kilometrů vzdálený Hinton. Nakonec nám to ale zas tak nevadilo, protože jsme byli v Hintonu jen na dvě noci na závěr našeho výletu.

Jak jsem již zmínil, opět jsme počítali s tím, že si budeme vařit. Návštěva supermarketu a lihovin se stala naším koloritem. Naštěstí jsem si vzal z domu dostatečnou zásobu Haribo medvědů, protože jejich cena v Kanadě byla čtyřnásobná. Bohužel většinu cen za suroviny na jídlo bylo nutné vynásobit čtyřmi, což činilo Zéland docela chudým příbuzným. V práci mi však od Zélandu přidali (haha), takže jsme si mohli dovolit každý den maso.

Itinerář našich výletů

Pro přehlednost přidávám itinerář naší cesty:

Uskutečněné výlety v Kanadě
Uskutečněné výlety v Kanadě (po kliknutí budete přesměrování na mapu)

Jak a čím jsme jezdili?

Pokud jedete do Kanady, počítejte s tím, že si musíte půjčit auto. Veřejná doprava sice existuje, ale než se odněkud někam dostanete, tak to musí být porod. Veřejná doprava nebo stopování je možná dobré, pokud máte neomezeně času, ale pokud chodíte do zaměstnaní a jedete na “dovolenou”, tak to není nejlepší způsob přepravy.

Kanada nevyžaduje k řízení mezinárodní řidičský průkaz, ale budou ho po vás chtít některé autopůjčovny. Já jsem si ho pro jistotu zřídil, ale nikdo jej nekontroloval. Při půjčení auta pravděpodobně nebudete potřebovat kreditní kartu, u některých autopůjčoven si vystačíte s debetkou. Poprvé jsem při půjčení auta váhal, zda si koupit i pojištění, ale jeho cena, která skoro dvojnásobně překračovala půjčovné za auto mě přesvědčila, že budeme prostě muset mít štěstí, aby nás nikdo nenaboural. Zároveň před příletem rozvíjíme teorii o případné vymahatelnosti způsobené škody z rozsudku kanadského soudu v České republice. To víte, právníci. Nakonec z letiště odjíždíme ve skoro nové Hondě Civic, se kterou najedeme za trvání výletu zhruba 6.000 kilometrů.

Pokud Vás zajímá, jak si v zahraničí půjčit auto, podívejte se na náš článek Jak na půjčení auta v zahraničí a na co si dát pozor, kde jsme sepsali naše praktické zkušenosti z autopůjčoven.

Co to stálo?

Níže přikládám tabulku s hlavními (fakticky všemi) náklady, které jsme na cestu měli. Cena odpovídá výletu 2 osob. Docela mě překvapila cena za jídlo v supermarketech, která tvořila podstatnou položku našeho rozpočtu.

Doprava
Letenky Paříž – Vancouver7.172 Kč
Letenky Praha – Paříž7.308 Kč
Půjčení auta
Honda Civic (půjčovna Alamo, 24 dní)17.220 Kč
Benzín za celý výlet6.787 Kč
Ubytování
Ubytování (7 různých ubytování, 23 nocí)45.874 Kč
Nákupy
Jídlo10.989 Kč
Blbosti a suvenýrynemám spočítané
Ostatní významnější náklady
Vstupy do národních parků (roční vstup)2.208 Kč
eTA (elektronické cestovní potvrzení)228 Kč
Plavba ve Vancouveru (velryby)4.757 Kč
Půjčení sjezďáka a lanovka do bikeparku ve Whistleru3.000 Kč
Celkem105.543 Kč
Celkem na 1 osobu52.772 Kč

K uvedené ceně je třeba znovu poznamenat, že jsme výrazně ušetřili na letenkách do Vancouveru. Zároveň pokud jedete s kamarády, tak více ušetříte na půjčovném za auto a benzín.

Změnil bych něco?

Zpočátku jsme byli zklamaní z počasí, protože nám pár dní pršelo i sněžilo. Ale počasí si prostě nevyberete. Co si můžete vybrat je měsíc, ve kterém do Kanady pojedete. Já jsem trochu neuváženě zvolil červen, ale na výběr jsem asi moc neměl. Levné letenky byly zhruba do půlky července. A v hlavní sezóně (červenec – srpen) jsem jet určitě nechtěl. Už tak jsme potkávali docela dost lidí. A proč neuváženě červen? Když chcete chodit po horách, musíte počítat s tím, že v červnu bude na většině míst ještě docela dost sněhu. Tento rok navíc nasněžilo v Kanadě sněhu opravdu hodně a jen pomalu roztával. Některé výlety jsme tak neabsolvovali a některé museli trochu přeplánovat. Pokud bych jel znovu, zřejmě bych zvolil září.

Trochu mě mrzí, že jsme kvůli špatnému počasí a sněhu nešli na Panorama Ridge nebo Black Tusk u Whistleru nebo na Walcott Peak nad Emerald Lake, a potom že jsme nedošli až na vrchol Mount Abbott v Ledovcovém národním parku. Pokud bychom vyrazili v září, tak bychom se určitě pokusili o Mount Temple u Lake Louisse, ale v červnu je to tak na cepín a mačky.

Top (pro mě) z Kanady

Nejlepší dva výlety nemám problém vybrat. Prvním je jednoznačně výstup na Mount Sparrowhawk a druhým panoramatický Iceline Trail nad Yoho Valley. Další dva výlety, které do výběru nejlepších zařadím je výšlap na Grizzly Peak a výprava nad Moraine Lake pod Mount Temple a k Eiffel Lake.

Mount Sparrowhawk aneb kanadské Rocky Mountains jako na dlani

Pár metrů od ledovců nad Yoho Valley na Iceline trailu

Grizzly Peak a Kananskis Lakes naštěstí bez grizzlyho

Kolem Moraine Lake v Údolí deseti vrcholů na Sentinel Pass a Eiffel Lake

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.