Patagonia Down Sweater (Hoody): kvalitní a sbalitelná péřovka co zahřeje

Na kopcích je většinou větší zima, než v údolí, ze kterého se na kopec vyškrábeme. Po cestě do kopce se člověk zahřeje i v tričku, ale jakmile se zastaví na vrcholu, aby se pokochal výhledem, začne mu být z toho stání nebo sezení docela rychle zima. Proto je fajn mít v batohu připravenou nějakou vrstvu oblečení, která v takových situacích udrží teplo a zahřeje. Obecně může jít o fleecovou mikinu nebo péřovou bundu. My dáváme přednost péřovkám a proto se v následujících řádcích podíváme blíže na Patagonia Down Sweater, která nám dělá společnost víceméně na všech našich výletech, i když se třeba někdy jen nese v batohu.

Vlastnosti

Péřovka Patagonia Down Sweater je plněna husím peřím s plnivostí 800 cuin, čímž se řadí k těm nejlepším péřovým bundám na trhu. Vysoká hodnota plnivosti dává bundě skvělý loft a zároveň velmi dobrou míru stlačitelnosti, takže v batohu nezabere příliš místa. Váha peří se v případě varianty bez kapuce pohybuje okolo 100 gramů v závislosti na velikosti bundy. Ve verzi s kapucí je váha peří zhruba o 20 gramů vyšší, opět v závislosti na zvolené velikosti.

Vnější tkanina bundy je z recyklovaného polyesteru (20x30D), vnitřní rovněž, jen je o trochu tenčí (20D). Tkanina bundy vypadá dostatečně odolně, v porovnání s ultralight modely péřovek, které používají ještě tenčí polyester (10D nebo 7D), se zdá, že tahle péřovka i něco vydrží a nebude problém, když se zasekne zip nebo se na ní blbě podíváte. Bunda je větruodolná, což se hodí v případech, kdy ji používáte jako svrchní vrstvu. Bunda zároveň disponuje voděodpudivou úpravou (DWR, Durable Water Repellancy) a proto ustojí mrholení nebo krátce i lehký deštík, ale po chvíli může navlhnout, v důsledku čehož ztratí peří své izolační vlastnosti. Do deště se určitě nehodí.

Hlavní zip, YKK VISLON, se zapíná velmi jednoduše a hlavně se nezasekává do tkaniny bundy. Jeho konec je u brady v délce zhruba 10 centimetrů překrytý fleecem, aby zip neškrábal na bradě. Zároveň je límec dostatečně vysoký, takže se dá do bundy dobře zachumlat. Bunda má dvě vnější kapsy, ve kterých jsou stahovadla ke stažení pasu. Bunda má i vnitřní hrudní kapsu, do které se vejde mobil nebo další drobnosti. Do vnitřní kapsy jde zároveň bundu lehce sbalit, čímž se ušetří místo pro přepravu v batohu. Velikost sbalené bundy je zhruba 26 x 19 x 10 cm, takže jde o takový středně velký polštářek, který se hodí pod hlavu do letadla nebo ve stanu. V batohu se pak bunda reálně stlačí ještě více.

Pánská a dámská verze se liší ve střihu. Střih pánské verze bundy je docela volný, naštěstí se dá spodní okraj bundy stáhnout pomocí stahovadel v kapsách. Rovněž velikosti jsou spíše větší, kdybych si vzal na mě standardní L (měřím 188 cm), vešel bych se do něj zřejmě dvakrát. Nina si naopak střih dámské verze bundy pochvaluje, protože je dobře vypasovaná s lehce prodlouženým zadním dílem.

Rukávy bundy jsou zakončeny elastickým lemem. Kapuce péřovky se pak dá stáhnout jedním stahovadlem na týlu hlavy.

Moje pánská verze péřovky bez kapuce váží 347 gramů (Patagonia Men’s Down Sweater, velikost M), dámská verze s kapucí, kterou nosí Nina, váží 345 gramů (Patagonia Women’s Down Sweater Hoody, velikost XS). Péřovka se prodává za ceny okolo 4.000 Kč, verze s kapucí okolo 5.000 Kč, ve slevě se lze dostat pod 3.000 Kč (moje stála 2.712 Kč, Ninu stála její 3.087 Kč).

Praktické zkušenosti s péřovou bundou Patagonia Down Sweater?

Bundu používám na výletech v zásadě ve třech situacích. Když jde teplota opravdu hodně dolů, když vystoupíme na kopec a chvíli se kocháme výhledem, nebo když dojdeme na místo přenocování a stavíme stan. Jinak je většinu času sbalená v batohu a připravena k použití. V batohu nezabírá příliš místa a jak už jsem výše zmiňoval, jako sbalená se výborně hodí pod hlavu jako polštářek. Nina nosí někdy péřovku i během výletů i jako svrchní vrstvu, protože jí bývá více zima než mě.

Bunda velmi dobře hřeje a zachovává teplotu. Teplotní určení bych subjektivně odhadoval do deseti stupňů pod nulou, samozřejmě záleží, jak daná osoba vnímá zimu. Na bundě oceňuji vysokou kvalitu zpracování. Peří z bundy neleze ani po několika měsících používání. Materiál bundy je velmi příjemný na dotyk, nikde nic neškrábe ani nezavazí.

Na bundě nejsou žádné extra speciální vychytávky. Je to prostě péřovka s kvalitním peřím, dvěma kapsami a možností sbalit jí do balíčku. Nic víc, nic míň.

Bunda není úplně ultralight, dají se najít i lehčí a sbalitelnější kousky. Jejich cenovka je ale podstatně vyšší. Přijde mi, že Patagonia Down Sweater nabízí dobrý poměr ceny, kvality a hmotnosti.

Co se mi líbí

  • bunda zahřeje – bunda velmi dobře hřeje, zároveň se v ní člověk vyloženě nepotí, pokud nesprintuje do kopce
  • sbalitelnost – bunda je sbalitelná do vnitřní kapsy, v batohu se dá stlačit ještě o trochu více
  • větruodolná – bundu lze velmi dobře použít i jako svrchní vrstvu, dá se bez problému nosit i po městě

Co by mohlo být lepší

  • volný střih u pánské verze – pro mě osobně by bylo lepší, kdyby byl střih o trochu užší (slimfitovější)

Shrnutí

Péřovka Patagonia Down Sweater je kvalitně zpracovanou bundou plněnou husím peřím, která je relativně lehká a splní to, co od péřovky očekáváte. Zahřeje, když to potřebujete. Zároveň ve slevových akcích ji lze pořídit za opravdu zajímavou cenu, takže pokud vybíráte péřovku, určitě bych jí zařadil do výběru.

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.