Big Agnes C Bar 2: levný a lehký samonosný dvouplášťový stan pro dva

Pokud vybíráte stan, dříve nebo později narazíte na vlákno na outdoorforum.cz, ve kterém se řeší výběr lehkého stanu pro dva. U místních uživatelů vede jednoznačně stan MSR Elixir 2. Je to sice objemná a docela těžká mrcha, která obvykle stojí přes 7 litrů, ale u místních uživatelů je to evidentně modla. Ať přijde kdokoliv s dotazem na stan pro dva, je odkázán na Elixir. I já jsem místní vlákno navštívil a pak zase opustil. Chtěl jsem prozkoumat i lehčí a možná i trochu levnější varianty. Stany českých značek je proto třeba rovnou vyřadit, protože nikdo u nás nedělá lehké stany. Kopie z AliExpressu se mi taky příliš testovat nechce. Takže je potřeba kouknout do zámoří. Narážím na značku Big Agnes, která je v Čechách skoro neznámá a začíná se mi zamlouvat toho času budgetová novinka C Bar 2, která váhou vychází docela dobře a zároveň nepřekračuje moji morální hranici, kolik jsem za stan ochoten dát. Kdo ví, kolikrát v něm budeme vůbec spát.

Vlastnosti

Big Agnes C Bar 2 je tří sezónní dvouplášťový stan určený pro dvě osoby. V balení dostanete samostatný vnitřní stan (inner tent), tropiko (rainfly), stanové pruty, 8 hliníkových kolíků a opravnou sadu v případě zlomení prutu. Samostatnou podlážku (footprint) je nutné dokoupit samostatně. Stan je plně samonosný, takže ho lze poměrně lehce postavit i v případech, kdy okolní terén vylučuje zapíchnutí stanových kolíků.

Jedná se o stan s velmi jednoduchým designem, do stanu se dostanete jedním vchodem. Dveře vnitřního stanu a tropika odděluje malý vestibul, kde se s trochou snahy vměstnají dvoje páry bot a maximálně spíše menší jeden batoh. Rozměry vestibulu jsou 61 centimetrů na délku a 132 centimetrů u vstupu vnitřního stanu, které se zužují do 76 centimetrů u vstupu tropika.

Stan je sice určený pro dvě osoby, ale jeho vnitřní prostor je dosti stísněný a je třeba s tím počítat. Rozměry vnitřního stanu jsou 216 centimetrů na délku, šířka je pak 132 centimetrů u vchodu (u hlavy) a 107 centimetrů u nohou. V nejvyšším bodě má stan 104 centimetrů.

Podlážka vnitřního stanu a tropiko jsou z polyesteru s polyuretanovým zátěrem, který zajišťuje jejich nepromokavost. Vodní sloupec podlážky vnitřního stanu a tropika činí 1.500 mm, což naznačuje, že vodě pod tlakem stan moc neodolá (pokud ho třeba postavíte na louži vody a pak si lehnete), jakýkoli déšť však zvládne v pohodě. Zbytek vnitřního stanu je kombinací polyesteru a polyesterové síťoviny. Všechny švy jsou podlepené vodotěsnou polyuretanovou páskou bez rozpouštědel.

Dodávané kolíky i stanové pruty jsou z hliníku. Kolíky se docela snadno ohnou, pokud narazí na kameny, na druhou stranu je jde docela lehce narovnat do původní podoby. Stanové pruty do sebe zapadají velmi lehce, akorát je třeba dávat si pozor, aby v plastových spojích byly zasunuty nadoraz.

Ve vnitřním stanu se nachází celkem tři síťované kapsy s pružným lemem, do kterých lze umístit různé drobnosti. Největší z kapes je přímo nad hlavou, takže se mi párkrát stalo, že když jsem vstával, tak jsem hlavou praštil do věcí v ní uložených, které pak spadly na mě. Naštěstí se jednalo jen o mobily a čelovku. V rozích vnitřního stanu jsou u hlavy pak další dvě malé kapsy.

Stavba stanu je jednoduchá a jde dát napoprvé i bez návodu. Rohy stanu i stanové pruty mají barevné označení, takže si to skutečně nejde splést. Pokud máte separátní podlážku (footprint), vykolíkujete jí na zvoleném místě. Následně seskládáte stanové pruty a ty pak zapíchnete do ok v rozích podlážky. Následuje postavení vnitřního stanu tak, že zacvakáte plastové háčky na postavené pruty. Pokud nemáte samostatnou podlážku, zakolíkujete vnitřní stan, poskládáte pruty a nacvakáte na ně háčky vnitřního stanu. Vnitřní stan se zacvakáním háčků na pruty sám vypne. Přes vnitřní stan přehodíte tropiko, zacvakáte plastové klipsny v rozích, které můžete pak dotáhnout a napnete vchodové dveře. Tropiko následně můžete vypnout pomocí 7 vypínacích lanek s linelockem (možnost zkrátit lanko pomocí plastových jezdců dle potřeby). Pokud budete využívat všechny vypínací lanka, je třeba dokoupit dalších 5 kolíků. Tropiko má zároveň z vnitřní strany poutka na suchý zip, kterým se tropiko připevní ke stanovým prutům, což trochu pomůže při vypnutí stanu a pro zajištění tropika při větru. Kompletní stavba stanu je záležitostí na 5 minut. Sbalení je pak ještě rychlejší.

Popruhy, přezky stanu i vypínací lanka tropika jsou reflexní, takže jdou ve tmě poměrně snadno vidět, což však v praxi neznamená, že o ně nemůžete zakopnout, zvláště pokud jste rozespalí nebo je Vám líno vzít si čelovku.

Vnitřní stan lze sbalit v případě potřeby jako první, zároveň jde stavět i pod postavené tropiko (k tomu je třeba samostatná podlážka). Uvedené se hodí v dešti, protože vnitřní stan můžete udržet vždycky v suchu.

Pokud máte samostatnou podlážku, nemusíte stavět vnitřní stan, ale můžete postavit jenom tropiko (Fast Fly setup) a mít ze stanu spíše tarp. Ušetříte tím trochu váhy vnitřního stanu (celkově bude stan v této variantě vážit okolo 1300 gramů). Na druhou stranu, pokud neočekáváte déšť ani rosu, můžete tropiko nechat v batohu, postavit pouze vnitřní stan a užívat si hvězdnou oblohu při jasném počasí.

Dveře tropika i vnitřního stanu lze sbalit dovnitř a zajistit pomocí malé plastové kotvy. Hlavní zip na tropiku je oboustranný a je překrytý po celé délce látkou, kterou lze ještě zajistit suchými zipy. Rozepnutím hlavního zipu v horní části lze zajistit větrání stanu. Vnitřní stan má zipy dva, jeden na spodní straně stanu a druhý vedoucí nahoru. Zipy se mohou občas zadrhnout, ale látka stanu je dost silná na to, aby zadrhnutí vydržela.

Rozměry sbaleného stanu jsou 53 centimetrů na délku a 16 centimetrů v průměru. Reálný objem je okolo 11 litrů, pomocí kompresních pásek by se dal objem ještě o trochu stlačit. Do vaku ke stanu se vejdou všechny součásti stanu i samostatná podlážka.

Hmotnost sbaleného stanu (vnitřní stan, tropiko, pruty) ve všech obalech se samostatnou podlážkou a 13 kolíky činí 2115 gramů. Samostatný vnitřní stan váží 598 gramů, tropiko váží 630 gramů, stanové pruty s obalem váží 453 gramů, podlážka (footprint) s obalem váží 216 gramů, jeden stanový kolík dodávaný ke stanu váží 14 gramů.

Cena stanu se pohybuje okolo 5 tisíc korun, samostatnou podlážku (footprint) pořídíte zhruba za tisícovku. Samostatnou kapitolou je ovšem problém s dostupností, stan v Evropě seženete jen v několika málo obchodech.

Praktické zkušenosti se stanem Big Agnes C Bar 2?

Big Agnes C Bar 2 jsem kupoval s omezeným rozpočtem a tento stan mi vyšel nejlépe v poměru ceny a hmotnosti. Samozřejmě, kdybych připlatil dvakrát tolik, šel bych třeba do Big Agnes Copper Spur HV UL2, který je trochu větší a o půl kila lehčí, ale dávat za stan desítku na pár nocí v roce se mi nezdálo jako rozumné řešení. C Bar 2 při porovnání váhy ve stejné cenové relaci vynikal, tak proč jej nezkusit. Problém byl spíše s tím jej sehnat.

Stan využíváme na naše dvoudenní putování po českých horách (například na výletě Toulání se stanem po Lužických horách nebo Podzimní putování se stanem po hřebenech Javorníků a Vsetínských vrchů), při trecích v Alpách (například Větrný podzimní bivak na hřebeni Seckauských Alp aneb vzhůru na Hochreichhart) a vzali jsme si jej i do Norska (například Se stanem na vrcholy Rondeslottet a Vinjeronden v pohoří Rondane).

Jak už jsem zmiňoval výše, stan je velmi lehko postavitelný. Dá se to v pohodě zvládnout i bez návodu. Výhodou je také to, že stan je plně samonosný, takže nutně nepotřebujete hledat místo na upevnění kolíků do země. Možnost postavení a sbalení vnitřního stanu pod tropiko je opravdu praktická, zvláště při vícedenním putování v dešti.

Při výběru stanu jsem se zaměřil výhradně na dvouplášťové, abych nemusel bojovat s kondenzací uvnitř stanu. V létě se na vnitřní straně tropika voda nekondenzuje vůbec, ve chladnějším počasí a při větší vlhkosti se pár kapiček objeví, ale stečou po tropiku dolů. Problém může nastat při větru a nedostatečném vypnutí stanu, kdy se vnitřní stan může nalepit na tropiko a takto navlhnout. Dá se tomu ale předejít správným napnutím stanu.

Pokud jde o vítr a déšť, zažili jsme jednu opravdu velkou vichřici s deštěm v Alpách v sedle nad 2.000 metrů nad mořem, kdy si troufnu tvrdit, že mohla být rychlost větru nad 70 kilometrů v hodině. Nebudu lhát, měl jsem strach, že stan uletí i s námi. Horní křížový prut se ohýbal opravdu dost, ale stan to přežil bez úhony. Pořádnou bouřku jsme zažili v Norsku, stan vydržel asi dvouhodinový slejvák úplně v pohodě. Je super, že tropiko jde až skoro k zemi, takže pod něj moc nefouká ani neprší, ale při opravdu velkém větru je vhodné postavit pár kamenů okolo.

Tak dost chvály a teď k problémům. První a asi nejpodstatnější výtka směřuje k velikosti stanu. Stan je docela malý a moc komfortně se v něm nepohybuje. Řekl bych, že stan je ideální pro jednoho nebo pro relativně hubené páry, přičemž ideální je, kdy je jedna polovička trochu menšího vzrůstu. Já (188 cm) s Ninou (168 cm) to máme tak akorát. Do stanu si dokážeme vedle sebe i sednout, ale to už je hodně na hraně a většinou se dotýkáme v oblasti ramen vnitřního stanu. Lepší je prostě vyjít ven. Na šířku na spaní mi přijde stan pro nás akorát, do stanu se přesně vejdou vedle sebe dvě nafukovací karimatky standardní šířky (Therm-a-Rest). U noh jde poznat, že je stan výrazně užší, protože se většinou naše spacáky lehce dotýkají vnitřního stanu, který pak může tlačit na tropiko a případně i navlhnout.

Stan má jen jeden vchod a leze se z něj dost blbě. Vestibul je taky spíše menší, batohy většinou musíme dát dovnitř stanu, takže se nám vnitřní prostor ještě zmenší. Narvání stanu a jeho příslušenství do vaku taky není příliš příjemné a někdy trvá déle než samotná stavba stanu.

Stan nemá žádnou ventilaci, jedinou možnost je otevřít dveře tropika. Absence ventilace nám ale zatím nevadila, jak jsem zmiňoval výše, kondenzace pod tropikem je buď žádná nebo zanedbatelná.

Big Agnes C Bar 2 není úplně ultralight, ale váha je v poměru k ceně na velmi dobré hodnotě. Na stanu zatím nelze znát jakékoliv opotřebení a jeho odolnost mě příjemně překvapila. Vydrží i hrubší zacházení.

Co se mi líbí

  • téměř bez kondenzace – díky dvouplášťové konstrukci nemusíme bojovat s kondenzací
  • odolnost vůči větru a dešti – stan nás zatím vždy udržel v suchu
  • jednoduchá stavba – stan postaví každý za 5 minut
  • relativně lehký – ve své cenové kategorii patří k nejlehčím samonosným dvouplášťovým stanům

Co by mohlo být lepší

  • malý prostor uvnitř stanu a mini vestibul – ačkoliv jde o stan pro dva, jedná se spíše o stan pro jednoho, případně dva hubené a ne moc vysoké lidi, do vestibulu se s trochou štěstí vejdou dva páry bot a jeden menší batoh
  • jeden vstup – bylo by fajn, kdyby byl vstup do stanu trochu vyšší, ze stanu se leze opravdu krkolomně a většinou stejně zavadím o horní okraj dveří

Shrnutí

Big Agnes C Bar 2 je levný, lehký a odolný stan pro dva (jednoho a půl), ve kterém ale není moc místa. Pokud se do něj vejdete, ušetří Vám dost peněz i dost gramů v batohu.

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.