Salomon X Ultra 3 GTX: nízké pohorky na hory a do nečasu

Nízké pohorky mají své uplatnění. A to říkám já, který na hory vyráží nejčastěji v běžeckých botách, aby ušetřil na váze a šlo se mu dobře o rovince. Pokud ale přijde na řadu náročnější terén nebo ostré šutry, které běžeckou botu rozříznou jako nic, je vhodné sáhnout po pohorkách. Navíc když v zimě taje sníh nebo přijdou jarní deště, je vhodné mít v zásobě nepromokavé boty. Dneska se proto podíváme na Salomon X Ultra 3 GTX, které se do nepříznivých podmínek české kotliny skvěle hodí.

Vlastnosti

Salomon X Ultra 3 GTX jsou nízké pohorky s nepromokavou membránou GORE-TEX. Boty jsou primárně určeny na horské treky v náročnějším terénu, ale lze je bez problému použít i na procházku po vydlážděném chodníku na Sněžku.

Podrážka bot Contagrip je tvořena ze dvou směsí gumy, což by mělo zajistit její lepší přilnavost. Podrážka je tvořena z několika útvarů ve tvaru šipek (celkem 4 řady, 21 bloků v prostředních řadách, 18 na bocích), pod patou jsou pak umístěny příčné bloky (8), které zajišťují lepší přilnavost při cestě z kopce. Stélka OrthoLite uvnitř boty je anatomicky tvarována a nabízí kvalitní tlumení a zároveň prodyšnost. Tlumení v dalších částech boty zajišťuje EVA pěna. Rozdíl výšky tlumení pod špičkou a patou (Heel-to-Toe Drop) činí 11 milimetrů. Špička boty je pogumovaná a poskytuje dostatečnou ochranu prstům a zejména palci například proti ostrým kamenům.

Na těchto botách nenajdete standardní tkaničky, ale pouze stahovadlo Quicklace. Stačí přitáhnout gumové držadlo a zajistil plastové stahovadlo. Bota pak drží stažena dle potřeb, gumové držadlo a stažené tkaničky můžete zastrčit do malé kapsy v jazyku boty. U stahovacích tkaniček jsem nezaznamenal žádné problémy, přeci jen jsem na ně zvyklý už z běžeckých bot. Zároveň se nekoná žádné povolování během chůze a kdyby si někdo stěžoval na nedostatečné utažení, tak jdou utáhnout opravdu hodně. Pokud preferujte standardní tkaničky, koukněte na model Salomon X Ultra 3 Prime GTX, který je totožný s popisovanými botami, akorát má normální látkové tkaničky.

Boty jsou spíše užšího střihu, pokud máte širší chodidlo, sáhněte po široké variantě boty (Wide). Rovněž pokud kupujete první boty od Salomonu, odzkoušejte si reálně velikost, protože jsou o trochu nadsazené. Standardně mám velikost 43 až 44, u Salomonu musím volit 45 ⅓.

Ve velikosti 45 ⅓ váží boty 830 gramů. V porovnání s běžeckými botami do terénu Salomon Speedcross 4 (naše recenze Salomon Speedcross 4: ideální boty na české hory), které ve stejné velikosti váží 672 gramů, se jedná o rozdíl poměrně zanedbatelných 158 gramů (79 gramů na každé noze). Přesto Salomon X Ultra 3 GTX jsou ve srovnání se Speedcrossy daleko robustnější a nabídnou nesrovnatelně větší ochranu chodidla v náročnějším terénu. V porovnání s ostatními modely v dané kategorii (nízké pohorky) nelze nalézt moc jiných bot, které by byly lehčí a nabízely tak dobrou ochranu chodidla (například Adidas Terrex Swift R2 je na tom s hmotností srovnatelně, Asolo Nucleon GV je o trochu lehčí).

Cena Salomon X Ultra 3 GTX se pohybuje od 2.500 Kč, záleží na obchodu, ve kterém boty kupujete. Doporučená cena je 3.850 Kč. Salomon dále vyrábí verzi bez GORE-TEXové membrány, která je o pár stovek levnější (pod 2.000 Kč ve slevě), koženou verzi bot Salomon X Ultra 3 GTX (cena od 2.500 Kč) nebo již zmiňovanou verzi s klasickými tkaničkami Salomon X Ultra 3 Prime GTX (cena od 2.000 Kč).

Praktické zkušenosti s pohorkami Salomon X Ultra 3 GTX?

Salomon X Ultra 3 GTX jsem zvolil nejen po dobrých zkušenostech s modelem Salomon Speedcross 4, ale i díky velmi nízké hmotnosti. Zároveň jsem potřeboval nějaké boty pro českou zimu a jaro, zkrátka aby mě udržely v suchu v tajícím sněhu a na bahnitých stezkách a nemusel pro tyto příležitosti vytahovat těžké pohory.

Boty sedí velmi dobře, po nasazení mi přišly spíše jako běžecké boty, akorát o hodně tužší. Podrážka je opravdu tvrdá, zvláště pro mě, když už jsem si zvykl na běžecké boty a těžké pohorky nasazuji v zimě na horách, kde je to na mačky, nebo na vysokohorských túrách. Časem ale tvrdost podrážky a bot celkově trochu poleví. Po prvním zhruba 20 kilometrovém výletu jsem neměl žádné otlačeniny nebo puchýře. Chůze v botách je příjemná, ale není to jak v papučích.

Přilnavost podrážky je parádní, takřka srovnatelná s již zmiňovanými Speedcrossy. Boty skvěle drží v sypkém a v nestabilním povrchu, na suché skále a kamenech je přilnavost kvůli tvrdosti podrážky trochu horší, ale stále podrží. Boty nabídnou velmi dobrou ochranu, takže si nemusím v kamenitém terénu dávat takový pozor jako v běžeckých botách, u kterých chodidlo a ostrý kámen dělí jenom úzká síťovina. Boty dobře chrání nejen vůči nárazům zepředu, ale také z boku. Oproti běžeckým botám je to neporovnatelný rozdíl.

Díky GORE-TEXové membráně by boty měly být nepromokavé, což zatím splňují skvěle. Vodu odpuzuje samotná látka bot. Boty dostaly již několikrát pořádně zabrat v tajícím sněhu, v tekoucí vodě i bahně a moje nohy vždy zůstaly v suchu. Je samozřejmě pravděpodobné, že po pár letech může dojít k popraskání membrány a boty ztratí svoji nepromokavost, ale doufám, že tou dobou budou mít za sebou spousty kilometrů a s největší pravděpodobností budu nosit další model.

Boty jsou díky své lehkosti velmi univerzální. Na delších trecích určitě nezpomalují, rozdíl mezi běžeckými botami v hmotnosti je podle mého názoru zanedbatelný. Jen je třeba se smířit s tím, že nejsou tak poddajné a měkké jako běžecké boty, oproti tomu poskytnou vyšší oporu a ochranu.

Prodyšnost bot je jednou z jejich slabin, nepromokavá membrána tomu ještě přidává. V létě se v botách zřejmě trochu zpotíte. Na druhou stranu, já je ani v létě nosit neplánuji, jak jsem psal výše, pro mě se jedná o boty, které budu nosit v jarních a zimních sračkách a kdy se nemusím bát, že mi promoknou. Případně bych si boty vzal sebou na delší trek se stanem, kdy nedokážu dopředu odhadnout, jestli bude pršet.

Další slabina bot spočívá v tom, že po hodně dlouhém používání se od stahovacích tkaniček, které jsou mimochodem z kevlaru, lehce prodře povrch boty na místech, kde o ně tkaničky dřou. Na funkčnost boty to má ten dopad, že v těchto místech může do boty protéci voda. Při běžném používání bot se ale bavíme o horizontu několika let (potvrzeno z osobní zkušenosti u minulého modelu bot, jehož konstrukce je v daných místech totožná). To už stejně ta membrána bude popraskaná.

Aktualizace z ledna 2021: Po roce po koupi jsem měl při zimní procházce pocit, že pravou botou proniká voda. Následně jsem zjistil, že to nebyl jen pocit, ale v ohybu pravé boty se na vnitřní straně prodřelo v tkanině zhruba 2 milimetrové kolečko včetně GORE-TEXové membrány. Boty jinak vypadají jako nové a nejeví známky používání. Taky jsem v nich celkově nachodil pouze okolo 200 kilometrů. Asi bude vhodné kouknout se po jiných lehkých botách s membránou.

Co se mi líbí

  • přilnavost podrážky – podrážka velmi dobře drží prakticky na všem
  • nízká hmotnost – na nízké pohorky je hmotnost bot velmi příjemná
  • nepromokavost – na všech našich zimních a jarních výletech, kde boty musely bojovat s tajícím sněhem i potoky vody, vydržely moje nohy v suchu

Co by mohlo být lepší

  • prodyšnost – při letních výletech se v botách potí nohy, záleží ale na potivosti každého jedince
  • výztuž vnější tkaniny u tkaniček – po delším používání mohou prodřít tkaničky vnější látku a potom i nepromokavou membránu
  • odolnost – po roce od koupi bot se na pravé botě na vnitřní straně v ohybu chodidla prodřelo malé kolečko včetně membrány a boty ztratily voděodolnost

Shrnutí

Salomon X Ultra 3 GTX jsou pro mě nízké pohorky na zimní a jarní toulání českou krajinou. Udrží mě v suchu, jsou příjemně lehké a podrážka skvěle drží téměř na všech površích.

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.