Výlet Mlýnickou a Furkotskou dolinou přes Bystrou lávku

Jako jedna z mála okružních tras ve Vysokých Tatrách s rozumnou délkou se doslova nabízí žlutá turistická značka vedoucí ze Štrbského plesa Mlýnickou dolinou přes Bystrou lávku a Furkotskou dolinou zase nazpátek. Vzhledem k tomu, že tušíme, že návštěvnost této trasy bude zvláště v letních měsících značná, vydáváme se na cestu ze Štrbského plesa brzo ráno.

Než se nadějeme a než nám stráví snídaně, překonáváme 400 výškových metrů a stojíme pod vodopádem Skok. Po vyfocení fotek a malé svačince stoupáme po stezce zajištěné řetězy nad vodopád.

Po obejití Plesa nad Skokom se dostáváme do vyšších částí Mlýnické doliny. Pokračujeme kamenným chodníkem úzkým údolím, nad kterým se po pravé straně tyčí Satan a po levé straně se táhne hřeben, který budeme muset následně na Bystré lávce překonat, v čele s Velkým Soliskem. Ačkoliv je okolí impozantní, z dodnes pro mě neznámého důvodu se na nás lepí hejno otravných komárů, které nám doslova pije krev. Neztrácíme je ani při uběhnutí zhruba 100 metrů. Nakonec se jich zbavujeme někde pod Bystou lávkou ve výšce asi 2.200 metrů nad mořem.

Po setkání s kamzičí rodinou o čtyřech členech, která nám z ničeho nic zkřížila cestu, pokračujeme za stále se zvyšující teploty dále horskou planinou. Krátký rovný úsek střídá prudký výšlap k nejvzdálenějším plesům Mlýnické doliny.

Capie pleso a jeho nádherná barva nás nutí udělat si další přestávku, vytáhnout svačinu a vychutnat si tohle místo sevřené ze tří stran tatranskými štíty.

Pokukuju, kam vede žlutá značka dále, a zjišťuji, že přímo nahoru. Jak jinak. Čeká nás nejprudší část dnešního výletu, kdy na zhruba 450 metrech překonáváme okolo 250 výškových metrů. V horku, jaké nyní panuje, si v průběhu výstupu dáváme pár přestávek na vydýchání. Navíc se to hodí i díky parádním výhledům.

Přechod Bystré lávky je zajištěn několik řetězy, ale fakticky se jedná jen o přelezení zhruba 4 metrové průrvy mezi skalami. Dříve vedla turistická značka přes Bystré sedlo, které se nachází severněji na hřebeni, nicméně kvůli sesuvům půdy byl přechod hřebene přesunut právě na Bystrou lávku. Pokud máte chuť a síly, lze kousek pod Bystrou lávkou na viditelném rozcestí, kudy vedla bývalá trasa, odbočit doprava a vydat se na Furkotský štít. Ztratit se nejde, cesta na něj je zřetelně viditelná, stejně jako sestupová trasa z Furkotského štítu do Furkotské doliny (předem však upozorňuji na případnou pokutu za chození mimo turistické trasy bez horského vůdce).

S přechodem Bystré lávky se nám otvírají skvělé výhledy do Furkotské doliny na Vyšné a Nižné Wahlbergovo pleso a Kriváň v pozadí (na fotku níže se bohužel nevlezl).

Z Bystré lávky pokračujeme stejně strmým sestupem, jako byl výstup k ní, až skoro k hladině Vyšného Wahlbergova plesa. Ačkoliv by měla být trasa podle mapy jednosměrná, potkáváme cestou spoustu lidí, kteří jdou trasu naopak. Zvláštní.

Furkotskou dolinou poté pokračujeme dále nejprve po kamenném poli kolem Nižného Wahlbergova plesa a následně klečí až k rozcestí s Tatranskou magistrálou.

Tvořící se bouřkové mraky nám dávají vědět, že bychom si měli pohnout, ale ani běh závěrečné části nám nakonec nepomáhá, jelikož s naším příchodem ke Štrbskému plesu se rozprší tradičním horským způsobem, takže na ubytování přicházíme durch mokří. Aspoň že se rozpršelo tady a ne někde nahoře.

Praktické informace

Vzdálenost:

Okruh ze Štrbského plesa přes Bystrou lávku měří zhruba 14 a půl kilometru.

Časová náročnost:

Zdolání okruhu Vám bude trvat zhruba 7 hodin i s pauzami na svačinu.

Proč jít:

 • tatranská plesa z blízka i z výšky v plné své nádheře
 • šance vidět kamzíky
 • až na krátký prudký výstup k Bystré lávce prakticky nenáročná procházka

Doporučení:

 • trasa je označována jako jednosměrná z Mlýnické doliny do Furkotské doliny
 • na vlastní nebezpečí lze poměrně lehce vystoupit na Furkotský štít

Stáhnout GPX

Trasa Mlýnickou a Furkotskou dolinou
Trasa Mlýnickou a Furkotskou dolinou (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Další turistické výlety v Tatrách

Přes Otrhance a Klín na Bystrou, nejvyšší horu Západních Tater

Výstup na Slavkovský štít aneb pořád do kopce za super výhledem

Za výhledy a kamzíky na Jahňací štít

Výlet Mlýnickou a Furkotskou dolinou přes Bystrou lávku

Kolem Hincových ples na Kôprovský štít

Se svišti na Východnou Vysokou a sněhem přes sedlo Prielom

Na Velkou Svišťovku v mracích i slunečních paprscích

Zimní pohádka při výstupu na Baranec v Západních Tatrách

Komentáře

 1. Kateřina
  3.2.2023

  Zdravím, je bezpečná tura i přes zimu?

 2. Adam (horama.cz)
  3.2.2023

  Zdravím, do půlky června platí na této trase (od vodopádu Skok po rozcestí nad Furkotskou dolinou) zimní uzávěra. Stejně jako na mnoha dalších místech Tater. Aktuální info najdete třeba na Mapy.cz při přiblížení.

Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.