Kolem Hincových ples na Kôprovský štít

Na výstup na Kôprovský štít, který se tyčí nad Velkým Hincovým plesem na konci Mengusovské doliny, se nejde netěšit. Zvláště, když Vám vyjde počasí, jsou výhledy z vrcholu ve výšce 2.367 m.n.m. na ostatní tatranské štíty a plesa pod Vámi za odměnu.

Po předchozím okružním výletu Mlýnickou a Furkotskou dolinou přes Bystré sedlo jsme sice lehce unaveni, ale když předpověď slibuje jasno, volba nemůže být jednodušší. Z našeho ubytování na Štrbském plese se proto časně z rána vydáváme svižným tempem k Popradskému plesu. Mraky zahalující Ostrvu ve mně vzbuzují dávku pochybností, které se ale rozplývají stejně rychle jako samotné mraky v okamžiku, kdy sluneční paprsky dávají vědět, že dneska to bude paráda, a my se vydáváme od Popradského plesa po modré turistické značce vzhůru Mengusovskou dolinou.

Stěna Patrie a Malé Bašty se tyčí po naší levé ruce vysoko nad námi. Ačkoliv jsme vyrazili celkem brzy, počet turistů od Popradského plesa k rozcestí pod Nad Žabím potokom, kde se jich většina vydá na výstup na Rysy, je na moje poměry značný. Nasazujeme proto vyšší tempo, ať máme tento přelidněný úsek rychleji za sebou. Na rozcestí se držíme dál naší modré značky a pokračujeme vstříc krátkému výstupu, po kterém jsme odměněni rozhledem na celou spodní část Mengusovské doliny.

Pěšina následně pokračuje do mírného kopce, kdy po chvíli na horizontu před námi spatříme vrchol Kôprovského štítu. Podél Hincova potoka postupujeme dále dolinou, na jejímž konci se tyčí majestátní Mengusovský štít, pod kterým se rozkládá největší (20,08 ha) a nejhlubší (53,7 m) jezero Slovenska, Velké Hincovo pleso.

Na kameni na břehu jezera nabíráme síly na další postup. Sluneční paprsky se odrážejí od vodní hladiny, nad kterou se přímo naproti nám zvedá náš cíl. Dávám si chleba a pozoruji, kudy bude pokračovat naše cesta. Serpentýny od jezera do Vyšného Kôprovského sedla vypadají příjemně, o to spíš pak pozvolná cesta na vrchol. Další příchozí turisti jsou signálem k tomu, že bychom měli pokračovat, pokud si nechceme na vrcholu připadat, jak na Václaváku.

Serpentýny na Vyšné Kôprovské sedlo nám utíkají poměrně rychle i díky tomu, že s každým nastoupaným výškovým metrem se stává pohled na Hincova plesa pod námi zajímavější.

V okamžiku, kdy mi už levé a pravé zatáčky začínají lézt na mozek, z ničeho nic se dostáváme do sedla, kde máme parádní výhled na západ na Hlinskou dolinu, nad kterou se tyčí Hlinská veža a Hrubý vrch. Za nimi na nás vykukuje Kriváň.

Po chvíli odpočinku se vydáváme po kamenném poli, ve kterém v některých chvílích marně hledáme stezku. Ztratit se však nedá, stačí jít pořád nahoru. Na konci kamenného pole na nás čekají už jen skály a nádherný výhled na Hincova plesa. Vrchol už je po zdolání malého výběžku za rohem a po pár minutách se můžeme kochat parádními výhledy na všechny světové strany.

Výhled je vskutku parádní a my jsme jenom rádi, že nám pěkné počasí vydrželo až na vrchol.

Kvůli většímu počtu lidí se však na vrcholu příliš nezdržujeme a pokračujeme mírným tempem zase zpátky dolů. Na Vyšném Kôprovském sedle ještě váhám, zda se nevydat dále po modré turistické značce Hlinskou dolinou a kolem Kriváně ke Trem studničkám, ale nakonec se i díky kupícím se mrakům vydáváme stejnou cestou zpátky k Hincovým plesům.

U břehu Velkého Hincova plesa si nacházíme v ústraní ideální kámen, ze kterého je parádní výhled na Kôprovský štít. V záplavě slunečních paprsků se krásně odpočívá a čas utíká jako voda. Tady bych mohl zůstat.

Praktické informace

Vzdálenost:

Trasa ze Štrbského plesa na Kôprovský štít a zpět měří zhruba 19 kilometrů (9,2 kilometru jedním směrem).

Časová náročnost:

Trasa Vám zabere okolo 7 až 8 hodin i s focením a pauzami na jídlo.

Proč jít:

  • cesta kolem největšího a nejhlubšího jezera Slovenska
  • super výhledy na západní část Vysokých Tater

Doporučení:

  • žádné zvláštní doporučení kromě obvyklých – dobré boty, dost pití a jídla a do batohu přibalit hezké počasí
  • pokud máte dost sil, je možné udělat z výletu okružní trasu, kdy se z Vyšného Kôprovského sedla vydáte po modré turistické značce Hlinskou dolinou ke Trem studničkám, ze kterých se pak dostanete snadno autobusem zpátky na Štrbské pleso

Stáhnout GPX

Trasa na Kôprovský štít
Trasa na Kôprovský štít (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Další turistické výlety v Tatrách

Přes Otrhance a Klín na Bystrou, nejvyšší horu Západních Tater

Výstup na Slavkovský štít aneb pořád do kopce za super výhledem

Za výhledy a kamzíky na Jahňací štít

Výlet Mlýnickou a Furkotskou dolinou přes Bystrou lávku

Kolem Hincových ples na Kôprovský štít

Se svišti na Východnou Vysokou a sněhem přes sedlo Prielom

Na Velkou Svišťovku v mracích i slunečních paprscích

Zimní pohádka při výstupu na Baranec v Západních Tatrách

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.