Vzhůru k Loch Einich v srdci Cairngorms

Předpověď pro Fort William nejevila známky zlepšení, proto nemá cenu váhat a vydáváme se dále na sever k Inverness. Počasí na severovýchod od nás v národním parku Cairngorms má být příznivější, a proto vytahuju z rukávu výlet na vrchol Sgor Gaoith nad jezerem Loch Einich. Okružní trasa nejprve vede širokým údolím mezi vrcholky typických skotských kopců a zpátky se vrací pod hřebenu po naší pravici.

Cestou z Fort William to skutečně vypadá na slunečný den. Zdá se, že láhev Glenmorangie nepadla včera večer nadarmo. Poučeni z předchozích dní se však nechceme radovat předčasně, ale i po příjezdu k začátku naší trasy se zdá, že by nemuselo pršet.

Čeká nás příjemná a udržovaná cesta nejprve lesem, který po chvíli vystřídá vřesoviště. Na konci údolí vidíme v mracích zahalený horský hřeben, na který směřujeme. Cesta příjemně ubíhá i díky zpevněnému chodníku. Po pár kilometrech přicházíme pod Sgor Gaoith a bahnitou cestou po jedné z jeho strání stoupáme vzhůru. Sem tam se přidá déšť, ale nic, co by se nedalo zvládnout.

S nastoupanými výškovými metry ale fouká vítr stále silněji. Do toho vstupujeme do mraku, takže místy vidíme jenom na pár metrů. Po chvíli přicházíme k východní hraně hřebene, kde hluboko pod námi spatříme v mlze zahalené Loch Einich. V závětří si dáváme  svačinu a postupně se mrakem plní celé údolí a jezero je sotva vidět.

Po chvíli úvah, zda se zpátky vrátíme stejnou cestou, nebo budeme pokračovat dále po hřebeni, se vydáváme dále po hřebeni podmáčeným vřesovištěm. Vidět je sotva na deset metrů, bez mapy v mobilu bychom byli regulérně v prdeli. Cesta tu totiž žádná není a jdeme místy vřesem a místy trávou. Moji spolucestovatelé po patnácti minutách v naprosté mlze začínají pochybovat, jestli jdeme správně. Vítr, který fouká přímo proti nám náladě moc nepomáhá. Vrchol Meall Buidhe obcházíme po vrstevnici a po chvíli se dostáváme z mraku.

Po chvíli rozhodování pokračujeme na poslední vrcholek hřebene Geal-charn. Místy nacházíme stezku, která připomíná chodník, takže se jí držíme a po chvíli stojíme na vrcholu dnešního poslední kopce. Z něj máme výhled i na severní stranu směrem k městu Aviemore.

Zpátky si to namíříme na přímo dolů mezi někdy i poměrně hlubokými vřesy. 400 výškových metrů ubíhá poměrně rychle a po chvíli stojíme zpátky na udržovaném chodníku. K autu už je to pak kousek.

Praktické informace

Vzdálenost:

Okružní trasa přes Sgor Gaoith měřila 15 kilometrů.

Časová náročnost:

Se značně ztíženými podmínkami jsme trasu absolvovali za 3 a půl hodiny.

Proč jet:

  • nádherný výhled na Loch Einich i okolní vrcholy (pro mě typicky skotské hory)

Doporučení:

  • chodník je velmi dobře udržovaný, ale při stoupání na Sgor Gaoith se nevyhnete bahenním lázním při překračování potoka
  • Cairngorms jsou prošpikované trasami a dá se proto pokračovat několika směry dále po hřebenech

Stáhnout GPX trasy – odkaz na Mapy.cz

Popisovaná trasa na Sgor Gaoith
Popisovaná trasa na Sgor Gaoith (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Naše výlety ve Skotsku

#1: Tarmachan Ridge slunečný, mlhavý, deštivý i sněhový

#2: Deštivá cesta na sever přes Kilchurn Castle a Steall Falls

#3: Vzhůru k Loch Einich v srdci Cairngorms

#4: Vichřice, déšť i slunce na Cul Mor

#5: Pustými pláněmi severního Skotska k Ben Hope

#6: Beinn Eighe a rybník v našich botách

#7: Konečně bez deště na Beinn Liath Mhor

#8: Ostrov Skye aneb naše mlhavodeštivá tečka za Skotskem

#9: Naše skotská zkušenost

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.