Pustými pláněmi severního Skotska k Ben Hope

Po včerejším částečně neúspěšném výstupu na Cul Mor, kdy nám vítr neumožnil vystoupit na všechny plánované vrcholy, to nevypadalo, že by měla dnes intenzita větru polevit. I přesto jsme však plní odhodlání vyrazili opět časně z rána na sever Skotska. Naším cílem byl vrchol Ben Hope ve výšce 927 metrů nad mořem. Už po cestě však bylo jasné, že bude opět přinejmenším stejně větrno a deštivo jako včera. Na opuštěných severních pláních Skotska se střídala jedna průtrž mračen za druhou a já jsem byl rád, že zatím sedíme v autě.

Za vesnicí Lairg se cesta zužuje na jedno auto a jedeme doslova uprostřed ničeho. V malé usedlosti Altnaharra pak odbočujeme doleva a výstražná značka nás upozorňuje, že cesta může být zatopená. Naštěstí je průjezdná, jen musíme překonat pár potoků, které se přes cestu valí. Po pár kilometrech zahlédneme za zatáčkou Ben Hope, který je poměrně jednoduché poznat. Je to jediná větší hora v okolí. Počasí se nikterak nezlepšuje a po chvíli nám výhled kazí další slejvák.

Na parkovišti u kraví farmy svačíme a rozhodujeme se, co dál. Včerejší neúspěch nahlodal naše sebevědomí a zvažujeme, zda má cenu jít dneska nahoru. Nakonec volíme kompromis: „Dojdem, kam dojdem.“ Po překonání krátké louky se drápeme vzhůru podél vodopádů. Vychozený chodník je hodně podmáčený a na některých místech se škrábeme po kotníky v blátě prudkým svahem.

Do toho jeden slejvák za druhým. Pořád je to ale v pohodě do doby, než vystoupáme z údolí do výšky okolních vrcholků. Stejně silný vítr ze západu jako včera, kdy se můžu naklonit dolů do svahu a nespadnu. Do toho se přidává bouřková přeháňka, kdy nemá ani moc smysl jít, takže jenom stojíme a čekáme, než to přejde. Po pár set dalších metrech a dalších bouřkových mracích na obzoru však činíme rozhodnutí, že dneska nám zase nebude dáno. Obracíme se kousek pod skalnatým převisem zhruba v 500 výškových metrech nad mořem a jdeme dolů. Foťák vytahuju, jenom když neprší a vysvitne na 10 sekund slunce. To říkám jen proto, kdyby se někomu zdálo, že vlastně svítilo sluníčko.

Do údolí se stíháme vrátit poměrně rychle a volíme náhradní plán – projížďka po severozápadním pobřeží a procházka po pobřeží u vesnice Durness. Cesta ubíhá poměrně rychle, sem tam vyběhnu z auta, abych si vyfotil okolní krajinu.

V Durness parkujeme u nedalekého golfového hřiště, kdo tady může hrát golf, a vydáváme se po pláži a následně mezi písečnými dunami k vrcholku podle map pojmenované jako Cnoc nan Sgliat. Aspoň jeden vrchol, sice ve výšce asi 50 metrů nad mořem, dneska pokoříme. Při procházce písečnými dunami a dlouhou pláží  si alespoň trochu odpočineme před zítřejším výletem. Snad už bude lepší počasí.

Praktické informace

Vzdálenost:

Na vrchol Ben Hope je to asi 3 a půl kilometru, takže jste tam za chvilku (když je pěkné počasí).

Proč jet:

  • nádherné výhledy na severní pobřeží Skotska
  • pustina bez lidí

Doporučení:

  • první dva kilometry je cesta na Ben Hope strmá a hodně bahnitá, pak už jenom strmá
  • v okolí je spousta dalších “delších” výletů třeba na Ben Loyal nebo Foinaven
  • před cestou natankujte dostatek paliva, benzínek na severu moc není

Stáhnout GPX trasy – odkaz na Mapy.cz

Trasa na Ben Hope ve Skotsku
Trasa na Ben Hope ve Skotsku (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Naše výlety ve Skotsku

#1: Tarmachan Ridge slunečný, mlhavý, deštivý i sněhový

#2: Deštivá cesta na sever přes Kilchurn Castle a Steall Falls

#3: Vzhůru k Loch Einich v srdci Cairngorms

#4: Vichřice, déšť i slunce na Cul Mor

#5: Pustými pláněmi severního Skotska k Ben Hope

#6: Beinn Eighe a rybník v našich botách

#7: Konečně bez deště na Beinn Liath Mhor

#8: Ostrov Skye aneb naše mlhavodeštivá tečka za Skotskem

#9: Naše skotská zkušenost

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.