Deštivá cesta na sever přes Kilchurn Castle a Steall Falls

Závěr předchozího dne naznačoval, že by to dneska s počasím nemuselo být marné. Sluneční paprsky na Tarmachan Ridge nám dávaly naději, že možná dneska nezmokneme. V plánu byl výstup na jednu z hor v oblasti Glencoe, konkrétně jsme si brousili zuby na Bidean nam Bian. Ráno nás však v Killinu přivítal hustý déšť, mlha a asi 3 teplotní stupně. Rychlý pohled do předpovědi nevěstil na dnešek výraznější zlepšení, ale všichni víme, jak to bývá s předpovědmi počasí. Naděje stále přetrvávala. Jako první byl na pořadu dne Kilchurn Castle, který byl víceméně po cestě do Fort Williamu, tak proč se na něj neskočit podívat.

Po návštěvě hradu jsem stále věřil, že se aspoň roztrhá mlha a byl jsem smířen s tím, že půjdeme v dešti. Bohužel moje přání vyslyšena nebyla a tak nám nezbývalo nic jiného než plánovaný výlet odpískat. Několik výletů v lijácích po hřebenech, kde vidíte na pár metrů už máme za sebou a dneska se mi je nechtělo opakovat.

Do hry vstupuje alternativní plán v podobě krátké procházky ke Steall Falls kousek u Fort Williamu pod Ben Nevisem. Po doplnění zásob ve Fort Williamu odbočujeme do údolí Glen Nevis pod nejvyšší horou britských ostrovů.

Nenáročnou pěšinou se vydáváme podél říčky Water of Nevis a po zhruba půl hodině spatřujeme masivní sto dvaceti metrové vodopády na konci údolí. Aspoň k něčemu ten déšť je. Abychom se dostali k vodopádům, musíme říčku, v současné chvíli spíše rozvodněnou řeku, překonat po lávce z ocelového lana. Vzhledem k tomu, že neumím plavat, tak se mi zprvu příliš přes most nechce. Nakonec však most přecházím, abych se od Robina, který šel napřed dověděl, že pokud chci jít až pod vodopád, musím se připravit na to, že půjdu po kolena v bahně. Jeho boty a kalhoty hovoří za vše. Tentokrát nepřehání. Jdu tedy až tam, kde mi voda sahá pouze po kotníky, fotím údolí s vodopádem a obracím se zase zpátky.

Za docela silného větru (respektive vánku oproti tomu, co nás čekalo v dalších dnech) a neustávajícího deště se vracíme zpátky k autu. Pokračování údolím nebo výstup na některý z okolních vrcholků nemá v tomhle počasí moc smysl.

Praktické informace

Vzdálenost a časová náročnost:

K vodopádům Steall Falls u Fort Williamu je to z horního parkoviště u Glen Nevis zhruba 2 kilometry. Ztratit se nemůžete, jedná se o nenáročný výlet na zhruba hodinu, který se dá dále prodloužit buď pokračování údolím Glen Nevis nebo za hezkého počasí náročnou hřebenovkou po okolních vrcholech (tzv. Ring of Steall).

Navštívená místa, která jsou zmiňována
Navštívená místa, která jsou zmiňována (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Naše výlety ve Skotsku

#1: Tarmachan Ridge slunečný, mlhavý, deštivý i sněhový

#2: Deštivá cesta na sever přes Kilchurn Castle a Steall Falls

#3: Vzhůru k Loch Einich v srdci Cairngorms

#4: Vichřice, déšť i slunce na Cul Mor

#5: Pustými pláněmi severního Skotska k Ben Hope

#6: Beinn Eighe a rybník v našich botách

#7: Konečně bez deště na Beinn Liath Mhor

#8: Ostrov Skye aneb naše mlhavodeštivá tečka za Skotskem

#9: Naše skotská zkušenost

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.