Skotsko bylo oproti Madeiře a Novému Zélandu specifické. Zatímco u obou jmenovaných destinací mi bylo líto, že už odjíždím a klidně bych zůstal déle, ve Skotsku jsem byl poslední den chvílemi rád, že už jedeme domů. A to jsme některé výlety nedokončili. Počasí je ale nevyzpytatelné. Prostě se nedá naplánovat. A tak zatímco na Zélandu jsme měli za měsíc víceméně jeden den, kdy pršelo celý den, ve Skotsku jsme si vybrali naši cestovatelskou smůlu a pršelo pořád. Zpětně ale hodnotím Skotsko pozitivně. Aspoň nás naučilo chodit v totálních “sračkách”.
Do Skotska jsme se vydali v tříčlenné sestavě – já, Nina a náš kamarád Robin. Škoda, že se nám nepodařilo najít dalšího zájemce pro tenhle výlet, náklady na čtvrtého parťáka by byly fakticky nulové. Reálně akorát letenky a více jídla. Ve Skotsku se totiž daleko více vyplatí pronajmout si celý dům, než přespávat v místních penzionech, které za noc na jednoho vyjdou na poměrně dost. Ale o ubytování více níže.
Stejně jako u předchozích výletů nehodlám popisovat v tomto příspěvku faktografické skutečnosti o Skotsku ani neberte tento příspěvek jako vyčerpávající studnici informací. Účelem je zodpovědět na nejčastější praktické dotazy, které vyvstávají s dovolenou ve Skotsku, a možná vás i inspirovat k jeho návštěvě. Zároveň zde uvedu to, co se jinde nevešlo.
Do Skotska jsme vyrazili na 10 dní večerním spojem nízkonákladovky Jet2 z Prahy do Glasgow, každý jenom s příručním zavazadlem. První den jsme večer přespali na letišti v Glasgow, abychom následující den s již vypůjčeným autem vyrazili na první výlet u 100 kilometrů vzdáleného městečka Killin po Tarmachan Ridge.
Proč do Skotska?
Do Skotska už jsme chtěli vyrazit nějaký čas. Člověk má ale přeci jen omezené možnosti, co se týče dovolené, takže musí vhodně plánovat. Nakonec jsme se domluvili, že do Skotska vyrazíme na přelomu září a října. Lákaly nás především hory a opuštěné pláně na severu a ostrov Skye, kde jsme chtěli strávit většinu času z našeho výletu. Fotky z těchto míst, když je hezké počasí, jsou prostě nádherné. Takže hlavním důvodem, proč jsme vyrazili do Skotska, byly jako vždycky hory a příroda.
Jak jsem plánoval?
Plánování výletu bylo snadnější, než jsme čekal. Stačilo objevit stránku Walking Highlands, na které najdete všechny hory ve Skotsku a výstupové trasy na ně nebo výlety, které přes ně vedou. Stačilo jen naplánovat, jak dlouho se kde zdržíme, podívat se na fotky z tras a přečíst si zážitky jiných turistů a bylo vymalováno. Potom už je jen třeba stáhnout gpx, nahrát do mobilu a na místě otevřít v aplikaci s OsmAnd+, kterou jsme opět používali jako turistickou mapu i navigaci v autě. Před odjezdem jsem si do ní stáhl offline mapu Skotska, poukládal místa ubytování a vlaječkami označil místa výletů a pamětihodností po cestě. Na každý den jsem měl připraveno několik variant podle vývoje počasí, což se ukázalo jako poměrně užitečné.
Co ubytování a jídlo?
V úvodu jsme nakousl, že bylo výhodnější pronajmout si celý dům než zůstávat v penzionech. Při vyhledávání ubytování na Bookingu jsem si všiml, že pronajmutí celého domu v severních částech Skotska vycházelo na jednoho daleko lépe než v jiných ubytováních. Pak jsem objevil stránku Cottages.com a nestačil se divit, že mimo sezónu je prostě lepší pronajmout si celý dům. A to třeba i dům pro 8 lidí, i když jsme jenom 3. Dvě noci z našeho pobytu jsme proto strávili v penzionech a zbytek ve dvou pronajatých domech. Čtyři noci jsme strávili v domě ve městečku Strathpeffer nedaleko Invernessu, ze kterého jsme vyráželi na výpravy na sever a na hory v oblasti Torridonu, a tři noci na ostrově Skye jsme bydleli na samotě nedaleko Dunveganu. Ono je přeci jen rozdíl, když bydlíte v penzionu, nebo pro sebe máte plně vybavený dům, navíc za nižší cenu. Myslím ale, že v sezoně letních prázdnin budou ceny trochu dražší.
Jídlo jsme si opět kupovali a vařili sami. Při nakupování vlastního jídla se taky sejde, že pro sebe máte celý dům. Ve Strathpefferu jsme měli u domu gril, takže došlo na naše oblíbené cestovní jídlo, tedy na pořádné hamburgery. V supermarketech mi přišlo, že jsou skoro stejné ceny jako u nás, něco bylo i levnější. Třeba balení čtyř muffinů stálo v Tesku asi libru a půl, u nás by ve stejné kvalitě stály tak kilo. Takže ještě do teď si říkám, jak pro místní musí být levné potraviny s ohledem na jejich mzdu.
Jak a čím jsme jezdili?
Jezdili jsme půjčeným autem (tentokrát půjčovna Enterprise), moc si nedokážu představit, že bychom jezdili veřejnou dopravou. To bychom se nikam moc nepodívali, takže půjčení auta je nutnost. Ze Zélandu už jsme byl vytrénován na cestování po levé straně silnice. Bohužel půjčení auta s automatickou převodovkou bylo z nějakého zvláštního důvodu o dost dražší, takže jsme si rezervovali manuál. Naštěstí na letišti měli zrovna nedostatek vozů, takže jsme vyfasovali lepší kategorii v podobě Nissanu Juke s automatickou převodovkou. Tohle městské SUV se nakonec poměrně dobře hodilo na zaplavené cesty severního Skotska. Bohužel sem si musel opět zřídit kvůli půjčení auta kreditní kartu, kterou normálně na nic nepotřebuju, takže se na mě v bance zase divně dívali, když sem si jí šel zřídit jenom proto, abych jí po dvou týdnech zase zrušil.
Vzdálenosti ve Skotsku se Vám mohou zdát malé, nicméně raději počítejte, že vám cesta bude trvat podstatně déle než říká navigace nebo než by se mohlo na první pohled zdát. O tom jsme se přesvědčili nejen na osamocených cestách pro jedno auta na severu Skotska, ale také při cestě z ostrova Skye na letiště v Glasgow. Stačí potkat kamion a jste doslova v prdeli, protože ho prostě na těch klikatých cestách nepředjedete, zvlášť když za ním jede dalších deset aut.
Do Skotska nepotřebujete mezinárodní řidičák, takže vám stačí “normální”.
Pokud Vás zajímá, jak si v zahraničí půjčit auto, podívejte se na náš článek Jak na půjčení auta v zahraničí a na co si dát pozor, kde jsme sepsali naše praktické zkušenosti z autopůjčoven.
Co to stálo?
U Zélandu jsem rozepsal, kolik nás celý výlet stál hlavně pro představu, zda můžete o cestě vůbec uvažovat. Nevidím důvod, proč u Skotska neudělat to samé. Níže přikládám tabulku s hlavními (fakticky všemi) náklady, které jsme na cestu měli. Připomínám, že cena je za 3 osoby. Vzhledem k tomu, že jsme měli pronajaté domy, cena pro další osobu by zahrnovala akorát cenu z letenku a jídlo. Ideálně se vyplatí jet ve 4 lidech, protože ve více lidech pak už máte zase problém s velikostí kufru v autě.
Doprava | |
Letenky Praha – Glasgow | 6.680 Kč |
Půjčení auta | |
Nissan Juke (10 dní) | 6.200 Kč |
Benzín za celý výlet | 5.200 Kč |
Ubytování (10 nocí) | |
Ubytování v penzionech (3 různá ubytování, 3 noci, penziony a hotel na letišti) | 10.200 Kč |
Ubytování v domech (2 různá ubytování, 7 nocí) | 17.450 Kč |
Nákupy | |
Jídlo | 5.700 Kč |
Celkem | 51.430 Kč |
Celkem na 1 osobu | 17.143 Kč |
Změnil bych něco?
Počasí, jinak nic. Možná by bylo lepší jet v srpnu nebo začátkem září (majitel domu, ve kterém jsme bydleli na Skye, říkal, že září bylo na Skye opravdu hezky). Skotsko bylo ale super, hory jsou parádní, hřebenovky úžasné. Občas mě to vytáhlo podobně jako na Zélandu z auta, abych si vyfotil okolní krajinu. Ve Skotsku teda hlavně dramatický přechod deště a slunečních paprsků na obzoru.
To nejlepší, co jsme ve Skotsku viděli
I když jsme ne všechny výlety absolvovali do zdárného konce, chtěl bych vyzdvihnout následující tři, které určitě stojí za to.
Komentáře
Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.