Docela často u našich povídání z výletů píšu, že si na nich vystačíte s teniskami s dobrou podrážkou. A někdy to píšu i o výletech, na kterých se vydáváme na vrcholy, které překračují 3.000 metrů. O tom, že tenisky lze někdy používat i v náročnějším horském terénu mě přesvědčily Salomon Speedcross 4. Má to ale samozřejmě svá omezení, které se pokusím přiblížit v následující recenzi těchto běžeckých bot do terénu.
Ale nejprve trochu obecnější úvod. Je samozřejmě na každém, jakou obuv do hor zvolí. Každá rozumná varianta má svá pro i proti. Na jedné straně tu máme těžké, vysoké pohorky, které poskytnou skvělou ochranu, na druhé straně spektra jsou lehké tenisky, ve kterých se kotník při neopatrnosti zvrtne velmi snadno, a pak jsou tu varianty “něco mezi”. Postupem času jsem osobně přišel na to, že když si dám trochu větší pozor a budu myslet na to, co mám na nohách a jaké má daná bota vlastnosti, vystačím si na výletech zvláště na českých kopcích a horách pouze s běžeckými botami, pokud není sníh. Zkrátka upřednostňuji to, že jsou lehké, mám v nich větší cit a dojdu daleko dále, než v pohorkách. Na druhou stranu vím, že když začne pršet, tak budu mít rybník v botách a v náročném terénu musím být trochu opatrnější a dívat se, kam šlapu. Tento příspěvek rozhodně nebude obhajovat použití běžeckých bot do terénu na vysokohorskou turistiku za každých podmínek. To ani náhodou. Spíš může sloužit k zamyšlení, zda se v některých situacích nevyplatí nechat těžké pohorky doma. Zároveň budu na boty nahlížet optikou chodícího, zřídkakdy běžícího, turisty.
Momentálně mám druhý kus Salomon Speedcross 4, souhrnně používám tento model zhruba dva roky. Nina používala dámské Salomon Speedcross 4 W, než jí z podrážky po velmi krátké době zmizel vzorek a udělaly se dvě díry v ohybu (viz níže k výdrži bot). Dále jsou na trhu k dostání varianty s nepromokavými membránami Clima Salomon (přívlastek CS) a Gore-Tex (přívlastek GTX). Čtvrtá generace Speedcrossů byla uvedena na podzim 2016. Na trhu je od jara 2019 zároveň i nástupce Salomon Speedcross 5, která se však kromě barevných variant a ceny od 4. generace příliš neliší (některé recenze naznačují, že je Speedcross 5 o trochu širší, špunty na podrážce jsou neznatelně větší a dále od sebe a na podrážku byla použita měkčí směs, což se určitě podepíše na výdrži bot). Boty jsme používali na většině našich výletů, například v Norsku (cestopis), Pyrenejích (cestopis), Alpách (výlety) i Apeninách (cestopis).
Vlastnosti
Boty Salomon Speedcross 4 jsou primárně určeny jako běžecké boty do terénu (trail running). Ve velikosti 45 ⅓ váží boty 672 gramů. V dámské verzi ve velikosti 37 ⅓ váží 489 gramů. Neřadí se tedy úplně k těm nejlehčím v porovnání s konkurenty. Číslování velikostí je u Salomonu trochu podivné (normálně mám velikost 44, Salomony mi sedí 45 ⅓), takže je třeba první pár určitě dobře vyzkoušet. Výška tlumení (stack) pod patou dosahuje 30 milimetrů a pod špičkou jde o 20 milimetrů, což jsou pro danou kategorii nadprůměrné hodnoty a boty to v praxi potvrzují výborným tlumením. Rozdíl výšky tlumení pod špičkou a patou (Heel-to-Toe Drop) činí 10 milimetrů, což u někoho může vyvolávat pocit, že jsou boty příliš vysoké a možná i nestabilní. Záleží, na co je kdo zvyknutý.
Boty příjemně sedí na noze a hezky obepínají celé chodidlo. Chůze nebo běh jsou i díky nadstandardnímu tlumení velmi příjemné, v lehkém terénu jsou boty jako doma. Na rozbitějším podkladu ale nerovnosti určitě ucítíte. Stélka OrthoLite je anatomicky tvarována a EVA pěna zajišťuje obstojné tlumení.
Boty jsou spíše užšího střihu, což může vadit někomu s širšími chodidly. Speedcross 4 se prodává i ve verzi Wide, která je o trochu širší (Speedcross 5 je pak standardně o trochu širší než 4). Bota je nadstandardně polstrovaná zvláště v oblasti pod kotníky. Špička boty je pogumovaná a poskytuje částečnou ochranu. Zde se dostávám k hlavnímu rozdílu oproti nízkým turistickým botám, které nabídnou ochrany daleko více. Od Speedcrosů toho v tomto směru moc nečekejte. Nejhorší je setkání s ostrými kameny z vnější strany chodidla. Tady totiž žádné polstrování ani ochrana není, jen tenká stěna boty. Ve zkratce, když si nedáte pozor, bude to bolet. Na jednom obrázku z Korsiky (z treku GR20) jsem viděl, že bota byla v inkriminovaném místě rozseknutá/proříznutá (patrně od ostrých šutrů), a to i spolu s malíčkem, které měla chránit. Opravdu nepěkný pohled.
Z vlastní zkušenosti mohu konstatovat, že je bota dobře odvětraná a nohy se v nich příliš nepotí. Ale opět záleží na konkrétním uživateli. Pokud boty promoknou, trvá docela dlouho, než zcela vyschnou. Naposledy jsem je po lijáku sušil dva dny.
Podrážka Contagrip je tvořena z 37 šesti milimetrů vysokých gumových výstupků ve tvaru šipek. Přilnavost podrážky je neskutečná, zvláště u nových bot. Chce se říct, že boty prvních pár kilometrů zvláště na kamenech úplně lepí. Bota drží jako přibitá hlavně na tvrdém povrchu, na skále i kamenech je jako doma, a to i v mokru. Skvěle si vede i na měkčím povrchu a v bahně. Na sněhu trochu klouže, stejně jako v suti, ale záleží na konkrétních podmínkách. Výdrž podrážky je trochu diskutabilní. První kus bot mi vydržel zhruba 900 kilometrů (černožlutá varianta na obrázcích) než jsem uznal, že si na výlet do Pyrenejí koupím nové, protože se mi podrážka zdála být ochozená. Do Beskyd je však stále nosím a ještě pár desítek/stovek kilometrů v pohodě dají. Druhý kus má za sebou pro porovnání zhruba 300 kilometrů (zelenočerná varianta na obrázcích). Bohužel dámská varianta nedosahuje ani poloviny uvedené výdrže (modrožlutá varianta na obrázcích). Po zhruba 300 kilometrech některé špunty úplně zmizely. Tipoval bych, že Salomon u dámské verze používá měkčí směs gumy, která se rychleji ochodí. Zároveň se obě boty dámské verze v ohybu na nártu ve stejném místě prodřely, takže poputují na reklamaci a dámskou verzi nikdy více. Asi proto byly ve slevě.
Tkaničky (Quicklace) jsou stahovací a nezaznamenal jsem s nimi žádné problémy. Sice jsem měl zprvu obavy, že se budou povolovat, což se ale nepotvrdilo. Dá se na ně velmi rychle zvyknout a k běžným tkaničkám se pak těžko vrací. Jakmile tkaničky stáhnete, můžete je zastrčit do kapsičky na jazyku boty, aby neplandaly okolo. Pokud jste zarytým příznivcem normálních tkaniček, podívejte se na boty Salomon Speedcross Vario 2, které se vyrábí s tkaničkami a mají podobnou podrážku.
Boty pořídíte zhruba od 2.000 korun. Membránové verze (CS nebo GTX) stojí trochu, respektive o hodně více. Dámskou verzi jsme sehnali v akci za 1.200 korun, takže se někdy vyplatí sledovat slevové akce, zvláště pokud máte malou/velkou velikost nohy, ale vzhledem k naším zkušenostem bych dámskou variantu nedoporučil.
Proč jsem si vybral Salomon Speedcross 4?
V testech a recenzích bota vynikala skvělou přilnavostí, což je primární atribut, na který jsem se při výběru bot zaměřil. Zároveň se boty pohybují v přijatelné cenové hladině, tak proč je nezkusit a boty rychle vystřídaly moje předchozí Mizuno Wave. Salomon Speedcross mě v tom, co jsem očekával, určitě nezklamal. Postupně jsem si začal uvědomovat, že táhnout vysoké pohorky na některé výlety je prostě zbytečné a tak se z téhle boty stalo moje univerzální řešení pro většinu našich výletů. Na české kopce a hory se podle mého názoru jedná o ideální botu.
Při nákupu jsem zvolil standardní verzi bot bez membrány z několika důvodů. O funkčnosti membrány od Salomonu mám trochu pochyby a Gore-texová varianta stála skoro dvakrát více než standardní verze. Navíc pro moje primární využití bot na jednodenní výlety žádnou membránu, která časem stejně popraská/odejde, nepotřebuji.
Co se mi líbí
- přilnavost podrážky – Salomon Speedcross drží perfektně na všem a jistota, že prostě neuklouznou, je nejlepší vlastností této boty
- tlumení, pohodlnost chůze, žádné puchýře – příjemně se v nich chodí a sedí na noze jako ulité, boty jsou poměrně robustní
Co by mohlo být lepší
- ochrana na přední vnější straně boty – je skutečně nepříjemné, když v tomto místě do něčeho narazíte, protože zde chybí jakékoli polstrování
- výdrž podrážky – u pánské verze je výdrž podrážky na odpovídající úrovni (cca 600 až 700 kilometrů než boty začnou ztrácet na svoji původní přilnavosti), u dámské je výrazně horší (cca 200 až 300 kilometrů než boty začnou ztrácet na svoji původní přilnavosti); záleží, kolik kilometrů očekáváte, že boty vydrží
Shrnutí
Salomon Speedcross 4 jsou pro mě ideálními botami na turistické výlety po horách. Podrážka výborně drží skoro na všem a chůze v botách je velmi pohodlná. Boty nikde netlačí, avšak je potřeba zdůraznit, že střih je spíše užší a proto nemusí vyhovovat každému. Boty se nebojím vzít do vyšších hor, ale je třeba myslet na to, že poskytují jen velmi omezenou ochranu.
Dobrý den,
Ohledně vaší zmínky, co se týče dámských speedcross, jaky je hlavní rozdíl, mezi dámskými a pánskými botami? Volili by jste už pro přítelkyni raději pánské anebo nejsou pro ženy vhodné?
Děkuji a hezký den ☺️
Dobrý den a díky za zajímavý dotaz. Ačkoliv máme dámskou i pánskou verzi bot, myslím si, že jsou totožné. Rozdíl je podle mě jen v barevných variantách a v rozsahu velikostí. A možná i v měkčí směsi podrážky (u dámské varianty), což je jen můj subjektivní názor podpořený zkušeností, jak píšu v článku. Pánská verze se dělá až od velikosti EU40, takže by na Ninu byly velké.