Rab Kinetic Alpine Pants: nepromokavé a zároveň prodyšné kalhoty do nepříznivého počasí

Povídání o kalhotách Rab Kinetic Alpine začnu příhodou z jednoho pražského outdoorového obchodu, do kterého jsem zavítal před naší výpravou do Norska, abych se podíval na nabídku nepromokavých kalhot. Do té doby jsem je moc nepotřeboval, respektive měl jsem zateplené nepromokavé softshellky od české značky O’style (vodní sloupec 10.000 mm), které jsou fajn na zimu, ale vyhodnotil jsem je jako příliš těžké na plánovaný typ výletu a nepočítal jsem s tím, že bych je v červenci Norsku využil. Nakonec jsem je přibalil a rád využil, ale to už je jiný příběh (náš cestopis z Norska). Tyto kalhoty mi zároveň napověděly, že vodní sloupec 10.000 mm je pro kalhoty dostačující, i když celý den lije jako z konve (náš cestopis z podzimního Skotska, kde jsem kalhoty používal). V Norsku jsme ale plánovali i vícedenní výlety, takže jsem potřeboval lehké a skladné nepromokavé kalhoty, které by nezabraly příliš místa v batohu.

Po přečtení recenzí na různé modely nepromokavých kalhot jsem měl v zásadě vybráno a do onoho obchodu jsem dorazil s dotazem, jestli dané kalhoty můžu nosit, i když neprší, nebo se v tom budu moc potit, protože budou kvůli nepromokavé membráně neprodyšné. Zmiňované softshelky totiž měly zip po celé délce nohavice, takže nebylo třeba řešit, jakou mají prodyšnost, stačilo je rozepnout a dalo se v nich být celý den. Potřeboval jsem tedy prakticky to samé, akorát skladnější, lehčí a bez zateplení. Setkal jsem se jen s nechápavými pohledy pracovníků obchodu a následně jsem si vyslechl, že nepromokavé kalhoty se oblékají, jen když prší a pak se zase sundají, protože je v nich horko. Nebude překvapením, že jsem z onoho obchodu odešel s nepořízenou. Po dalším hledání na internetu jsem však zjistil, že britská značka Rab vyrábí kalhoty, které by mohly mým požadavkům vyhovovat. Nepromokavé a zároveň prodyšné. Rab Kinetic Alpine Pants. To zní až moc dobře. První jsem je koupil Nině a po pár měsících jsem si i sám pořídil jeden kus. Asi tedy správně tušíte, že nebudou špatné. Pojďme  se ale na ně kouknout trochu podrobněji.

Některé fotky jsou foceny za docela velkého větru, tak proto jsou na mě ty kalhoty tak nalepené.

Vlastnosti

Kalhoty jsou vyrobeny z třívrstvého laminátu Proflex, který je nepromokavý, prodyšný a pružný. Proflex má vodní sloupec 10.000 mm a prodyšnost 35.000 g/m2/24 hodin. Pro srovnání vodní sloupec u GORE-TEXové membrány je 28.000 mm, prodyšnost se pohybuje od 15.000 (Paclite 2,5L, 3L) do 25.000 (Active 3L a Pro 3L) g/m2/24 hodin. Všechny švy na kalhotách jsou podlepené. Na kalhotách najdete 2 postranní kapsy s voděodolnými YKK zipy. Další dva krátké zipy se nacházejí zezadu na nohavicích, které se hodí k pohodlnějšími natažení nohavic přes vysoké pohorky.

Materiál je velmi příjemný na dotyk, je měkký a zároveň pružný, a spíše připomíná softshell. Oproti tradičním nepromokavým kalhotám z GORE-TEXu nebo jiné membrány je to opravdu znát. Kalhoty jsou spíše slimfitového střihu. Dovolím si tvrdit, že je nenarvete na klasické kalhoty, ale na základní vrstvu třeba z merina samozřejmě ano. Zkrátka je třeba počítat s tím, že nebudete používat kalhoty jako převlekové, ale půjdete v nich celý den. Úzký střih nemusí vyhovovat každému, ale sám si ho nemůžu vynachválit, jelikož jsem docela štíhlý. Pokud máte široká stehna, mohl by být trochu problém se do nich narvat.

Kalhoty mají pružný pas s atypickým zapínám, respektive stahovadlem. Šňůrku stáhnete dle potřeby a zacvaknete do plastové klipsny, která stahovací gumičku drží. Z tohoto systému jsem měl zpočátku obavy, ale funguje bez problému a tkaničky se nepovolují. Z vnitřní strany pasu vedou po obvodu tři gelové linky, které pomáhají tomu, aby se kalhoty v pase nepohybovaly.

Kalhoty váží 275 gramů (pánská velikost L), respektive 239 gramů (dámská velikost XS) včetně kompresního sáčku, který se ke kalhotám dodává. Kalhoty pořídíte za cenu okolo 3.500 Kč.

V řadě Kinetic Alpine vyrábí Rab kalhoty i bundu. Oba kusy oblečení jsou vyrobené ze stejného třívrstvého laminátu Proflex a mají tudíž totožné vlastnosti.

Praktické zkušenosti s kalhotami Rab Kinetic Alpine?

Rab u popisu kalhot slibuje, že by kalhoty měly být nepromokavé a zároveň natolik prodyšné, že je můžete nosit celý den a neměli byste se příliš zpotit. Jedna věc jsou parametry na papíře, druhá věc je, zda to skutečně funguje, nebo ne. Jak už jsem zmiňoval, vodní sloupec 10.000 mm by měl být dostatečný k tomu, aby vydržel celodenní déšť. Na látku kalhot není nikde vyvíjen velký tlak, takže voda by se na kůži teoreticky dostat neměla. Kritická místa jsou stehna a oblast kolen, kde látka může být napínána při chůzi.

Nebudu dlouho napínat. Z naší zkušenosti kalhoty nepromoknou ani při pořádných slejvácích nebo celodenním dešti. Vodoodpudivá úprava funguje skvěle, voda z látky okamžitě stéká dolů. V kalhotách se dá chodit bez problémů celý den a absolvovat výstupy, při kterých se pořádně zapotíte. Při vyšších letních teplotách je samozřejmě třeba počítat s tím, že se pod kalhotami zpotíte, ale to se zpotíte v jakýchkoli kalhotách. Kalhoty rozhodně dýchají lépe, než klasické nepromokavé kalhoty z GORE-TEXu nebo jiných membrán. Kalhoty zároveň výborně chrání před větrem.

Na těle působí kalhoty velmi dobře. Při oblečení Vám bude připadat, že jste v teplácích. Vnitřní materiál je na membránové kalhoty velmi příjemný a jemný. Střih kalhot sedí nám oběma akorát. Spíše než podle obvodu pasu, je lepší vybrat správně délku. I když Vám budou kalhoty volnější, v pase se dají docela o hodně stáhnout. Látka kalhot je skutečně tenká, hlavně ze začátku mi připadala tenká až moc a měl jsem strach, abych kalhoty neroztrhl pouhým pohledem. Naštěstí se moje obavy nepotvrdily a materiál vydrží docela dost. Na druhou stranu bych se v nich nechtěl prodírat ostružinami nebo šípkovými keři.

Kalhoty Rab Kinetic Alpine si oblékáme už ráno v případě, že je pravděpodobné, že bude přes den pršet. A to i když je ráno azuro. Normální kalhoty nebo kraťasy necháme v batohu a jdeme celý den v nepromokavých. Vzhledem k tomu, že se dá fungovat v kalhotách v pohodě celý den, nechceme ztrácet čas převlékáním kalhot v průběhu dne. V některých situacích se navíc převlékat v určitých místech výstupu prostě nechcete. A když nakonec nezaprší, vlastně to vůbec nevadí.

Co se mi líbí

  • možnost používat celý den – není příliš mnoho nepromokavých kalhot, které můžete používat v pohodě celý den, aniž byste se nezpotili
  • příjemné na těle – v kalhotách si připadáte jako v teplácích, spíše působí jako softshellové, oproti jiným membránovým kalhotám je to propastný rozdíl
  • funkčnost – kalhoty skutečně nepromoknou ani neprofouknou
  • sbalitelnost – ke kalhotám je dodáván kompresní sáček, díky kterému ušetříte místo v batohu

Co by mohlo být lepší

  • odolnost – látka je velmi tenká a v drsnějším terénu mám o kalhoty občas trochu obavy; na vrhání se do ostružin nebo skalní lezení to moc nebude, zatím jsme ale nezaznamenali žádné poškození

Shrnutí

Rab Kinetic Alpine Pants naplňují to, co výrobce slibuje. Nepromokavé kalhoty, které jsou prodyšné a díky tomu se v nich dá bez problému chodit celý den bez nutnosti převlékání. Zároveň jsou lehké, větruodolné a příjemné na kůži. Naše potřeby splňují ideálně.

Komentáře

  1. Zdeněk L.
    17.1.2021

    Dobrý den, se zájmem jsem si přečetl recenzi kalhot. A rád bych se zeptal: jsou tyto kalhoty vhodné i na běžky? (běžné rekreačně-sportovní běžkování 10-15 x za sezonu o víkendech, nejsem žádný závodník). Děkuji.

  2. Adam (horama.cz)
    18.1.2021

    Dobrý den, přiznám se, že na běžky jsem je nezkoušel (běžky provozujeme rovněž rekreačně a používáme většinou softshellové kalhoty). Rab Kinectic Alpine Pants byly v různých jiných recenzích velmi dobře hodnocené jako ideální kalhoty na skialpy. Myslím si, že budou v pohodě i na běžky, ale záleží, jak moc se potíte na nohách. Na vyloženě sportovní jízdu to možná podle mě bude chtít něco prodyšnějšího.

Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.