Batoh Pinguin Ace nás provází na našich výletech už skoro 4 roky. Používáme ho téměř na každý pěší výlet, přežil s námi tropickou Madeiru, podzimní Nový Zéland, deštivé Skotsko i zasněženou Kanadu. Se mnou pak strávil nesčetně dnů na kole, ať už na celodenních výpravách nebo při lítání v bikeparku. Svého času jsem ho nosil dokonce i do práce. Ze zkušeností s předchozími batohy si dovolím tvrdit, že za tu dobu, co používám Pinguin Ace, bych musel vystřídat několik batohů. A ono ne, on stále drží a sice už nevypadá jako nový, ale stále spolehlivě slouží (fotky níže jsou aktuální po 4 letech užívání). Česká značka outdoorového vybavení Pinguin v současné době mírně vylepšila detaily batohu Ace (zejména změnila na batohu používané přezky a zřejmě rozměry kapes bederního pásu, ubyla píšťalka na hrudním pásu) a přidala nějaké barevné kombinace, ale základ zůstává stejný. Jak si tedy po téměř 4 letech aktivního používání vede Pinguin Ace 27 se podíváme na následujících řádcích.
Vlastnosti
Objem batohu, jak již napovídá název, je 27 litrů a rozměry jsou 53 x 30 až 32 (podle naplnění) x 20 centimetrů. Batoh váží v plné sestavě (tedy s bederním pásem a výztuží zad) 1472 gramů (váženo na naší váze). Pokud vyndáte výztuž zad ušetříte 270 gramů. Ušetřit váhu můžete také odepnutím bederního pásu. Batoh má 2 hlavní komory, 2 postranní zapínací kapsy na čele batohu, semišovou kapsu nahoře batohu, 2 kapsy v bederním pásu a 2 boční kapsy bez zapínání.
Hlavní kapsa blíže k zádům má uvnitř gumový popruh a dvě poutka na umístění pitného vaku. My používáme 3 litrový, který se sem vejde úplně v pohodě. Jen malá odbočka, zkušenosti máme s vaky přímo od Pinguinu a od Ospreye. Ty od Pinguinu jsou trochu užší, takže při plném naplnění se docela nafouknou a zaberou více místa uprostřed batohu než ty od Ospreye, které jsou širší a více se rozprostřou, takže se pak do batohu snáze dávají další věci. V hlavní kapse se pak nalézá přístup k plastové výztuži zad, kterou jde po trochu boje z batohu vyjmout. Sám to ale nedělám, protože batoh díky výztuži skvěle drží tvar a navíc deska poskytuje ochranu při pádech na kole, což se mi několikrát osvědčilo. V druhé hlavní komoře pak naleznete dvě gumová poutka, která jsou určena pro lavinovou sondu a lopatu. Super vychytávkou je, že zipy jsou vedeny kolem hlavních komor podél obvodu batohu, takže i když máte věci úplně dole, snadno se k nim dostanete.
Nahoře batohu najdete semišovou kapsu, která se hodí na mobil a sluneční brýle a další věci, které nechcete, aby se poškrábaly. Pokud ale batoh naplníte k prasknutí, počítejte s tím, že do této kapsy už toho moc nenarvete, protože sdílí svůj objem s hlavními komorami. Obdobné platí i pro zapínací kapsy na čele batohu. Tyto kapsy využíváme pouze na drobnosti jako je kapesník, obvaz, čelovku nebo multiklíč. Zvláště do spodní kapsy je při naplnění batohu obtížné se dostat, zkrátka se hůře manipuluje se zipem.
Na batohu najdete několik praktických přezek. Na první pohled jsou patrné dva příčné odepínací se popruhy, na které můžete připnout různé věci od bundy, přes obyčejnou přilbu na kolo, integrální přilbu na kolo, další přilby, snowboard, lyže, až po sněžnice nebo karimatku. Výčet samozřejmě není omezený a improvizaci se meze nekladou. Dále naleznete na batohu poutka na připnutí turistických hůlek nebo cepínu.
V bederním pásu naleznete další dvě mini zapínací kapsičky, které primárně používáme na klíče od bytu a od auta. Samotný bederní pás se dá odepnout a batoh používat případně bez něj (stejně jako u výztuhy tohle neděláme). Na spodku batohu se pak nachází zavírací kapsa na pláštěnku, kterou přetáhnete přes batoh v případě nepřízně počasí. Pláštěnka je k batohu připevněna suchým zipem a dá se v případě potřeby odepnout. Pokud jde o nepromokavost, přes pláštěnku batoh nepromokne (odzkoušeno ve Skotsku). Zároveň díky použité tkanině nepromokne ani při lehkém deštíku.
Při prvním pohledu na batoh je patrné, že je poměrně široký, ale zároveň má úzký profil. Zároveň jsou záda hezky vypolstrovaná několika polštářky s pěnou, lehké polstrování je i na popruzích a bederním pásu. Díky tomu na zádech sedí opravdu příjemně a někdy ani nevíte, že ho máte, pokud teda není přeplněný k prasknutí. Tato situace mě vede k dalším dvěma poznatkům. Zaprvé látka, ze které je batoh ušit není vůbec pružná, což je dobře, ale zároveň to znamená, že víc věcí než je udávaný objem do něj prostě nenarvete. Druhou poznámkou je fakt, že horní poutko nebudí příliš důvěry a pokud je batoh opravdu plný, raději ho beru za popruhy než za poutko, které by si zasloužilo umístění vedle ramenních popruhů a nikoliv mezi otevírání dvou hlavních komor batohu.
Vypolstrovaná záda z polštářků sice pomáhají proudění vzduchu, ale v parných letních měsících si záda prostě zapotíte.
Batoh se vyrábí v jedné univerzální velikosti, což jednoduše znamená, že nepadne každému. Pokud máte delší nebo kratší záda, než výrobce zamýšlel, bederní pás nebude sedět na správném místě, tedy nebude obepínat hřebeny pánve. V případě delších zad to znamená, že bederní pás bude nad pánví, což může mít za následek, že Vás bude bederní pás dřít, zvláště, když budete mít těžší batoh a vydáte se na delší pochod. Proto doporučuji si batoh před zakoupením vyzkoušet.
Proč jsme si vybrali Pinguin Ace 27?
Původním zadáním bylo najít batoh na ježdění na kole, do kterého budu moci narvat všechny věci, které bych mohl při celodenní vyjížďce potřebovat. Zároveň jsem hledal batoh, který by poskytoval alespoň nějakou ochranu páteře, což Pinguin Ace díky zádové výztuži (polypropylenová deska s duralovou výztuží uprostřed) splňoval. Ostatní batohy s integrovaným páteřákem se pohybovaly mimo můj cenový i morální rozpočet, a proto jsem nakonec sáhl po Pinguin Ace 27. Batoh seženete přímo u výrobce Pinguin outdoor equipment (odkaz).
Batoh používám na všechno, co dělám. Takže hlavně na turistiku a na kolo. Zároveň slouží i jako přepravní batoh, takže když zvolíme jiný sport (např. badminton, lezení, apod.) věci přenášíme v tomto batohu. Lze si představit využití pro minimalistickou formu trekování/bivakování, protože díky různým poutkům se dá na batoh zavěsit karimatka, spacák i stan. Batoh dále můžete využít na skialpinismus, kdy lze k batohu připnout lyže i snowboard. Praktické zkušenosti však nemáme.
Co se nám líbilo
- odolnost – s ohledem na dobu a četnost používání si batoh stále vede na jedničku, od nošení je na jedné straně bederního pásu trochu odřená vrchní hrana, trochu vybledla barva, ale nečekal bych, že po 4 letech opravdu aktivního využívání (včetně nesčetně pádů na kole) bude vypadat, jak vypadá
- univerzálnost – batoh můžete použít k většině outdoorových aktivit, objem 27 litrů je opravdu univerzální a na jednodenní výpravy je parádní
- tvar – batoh skvěle padne a na zádech drží i při aktivnějším pohybu jako přibitý, navíc díky výztuze zad drží i prázdný svůj tvar
- otevírání hlavních kapes – snad nejlepší věc, hlavní kapsy jde otevřít po většině jejich obvodu, takže se dostanete i k věcem, které máte třeba i nedopatřením dole
- výztuha zad – díky výztuze zad batoh vždy drží svůj tvar, navíc extra ochrana při pádu se hodí
- cena – při porovnání s jinými batohy vychází Pinguin Ace velmi dobře (doporučená cena je 2.290 Kč, ale dá se sehnat o pár stovek korun levněji)
Co nás moc nepotěšilo
- otevírání kapes na čele batohu – zipy na kapsách na čele batohu nejsou ideálně řešené a pokud máte aspoň trochu naplněný batoh, zavírání těchto dvou kapes je obtížné
- nosnost horního poutka – při narvaném batohu poutku moc nevěřím (je přišité mezi hlavními komorami), ale zatím mě nezklamalo (=neutrhlo se)
Shrnutí
Za mě ideální batoh na všechno. Jakmile doslouží stávající, což netuším, kdy bude, protože nevypadá, že by se někam chystal, určitě nebudu váhat pořídit si znovu Pinguin Ace.
Komentáře
Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.