Pinguin Trail 42: jednoduchý batoh na horské treky

Je to prostě jednoduchý jednokomorový batoh na hory. Tuto větu by stačilo napsat a vystihl bych zřejmě hlavní vlastnost batohu Pinguin Trail 42. Pro někoho ale může být jednoduchost výhoda, pro někoho naopak negativní vlastnost. Zkušenosti s tímto batohem naznačují, že i my dva z něj máme rozporuplné pocity. Zatímco Nina ho příliš v lásce nemá a připadá jí nepraktický kvůli tomu, že má jen jednu komoru, do které se dá dostat jenom shora, mně připadá naopak přehledný a je fajn, že všechno narvu do jedné kapsy, ve které ty věci zároveň i najdu. V následujících řádcích se proto podíváme na to, jak batoh po zhruba půlročním užívání hodnotíme.

Vlastnosti

Batoh, jak už je z názvu zřejmé, má objem 42 litrů a rozměry jsou v naplněném stavu 64 x 31 x 28 centimetrů (ve sbaleném stavu je výška 55 centimetrů). Váha batohu je příjemná a činí 1490 gramů (váženo na naší váze). Váhu můžete srazit o pár gramů dolů, pokud vyndáte zádovou výztuž (280 gramů), bederní pás a pláštěnku. Jak již bylo v úvodu naznačeno, batoh má jednu velkou hlavní komoru, do které se dostanete rozepnutím a odklopením svrchního víka. Oproti standardním krosnám, kdy horní víko odklápíte směrem k sobě, zde jej odklápíte naopak od sebe, což mi osobně přijde praktičtější. Batoh má v horním odklápěcím víku dvě kapsy, jednu svrchní na samém týlu batohu, do které se dostanete okamžitě, a jednu vnitřní síťovanou, do které se dostanete až po odepnutí víka. Obě kapsy mají otevírání na zipy. Dále se na čele batohu nachází jedna rozepínací kapsa, která je společná s komorou batohu a je proto určena spíše na ploché předměty, 2 postranní kapsy ze síťoviny a 2 kapsy v bederním pásu. A to je všechno, další kapsy na batohu nenajdete. Proto, pokud máte rádi batohy s hodně kapsami nebo více komorami, bude zřejmě lepší, pokud se poohlédnete jinde. Pokud Vám nevadí mít všechny věci v jedné kapse nebo to přímo vyžadujete, čtěte dále.

Hlavní kapsa je neskutečně prostorná a pocitově do ní narvete opravdu hodně věcí. Jak už bylo řečeno, dostanete se k ní při odepnutí horního víka batohu, které je zajištěno dvěma obousměrnými zipy, a povolením stahovadla. V hlavní komoře nenajdete žádné přihrádky ani oddělení kromě gumového popruhu s dvěma poutky na pitný vak. Z hlavní komory máte dále přístup také k výztuži zad, která zajišťuje, že batoh vždy drží tvar, i když v něm máte méně věcí.

Na batohu najdete dvě poutka na trekové hole nebo cepíny. Zároveň pak můžete díky stahovacím popruhům s přezkami na bok batohu umístit další věci. Na víku batohu se zároveň nachází 4 plastová poutka pro přidání popruhů k umístění dalšího nákladu. Batoh je vybaven stahovací přezkou přes prsa (bez píšťalky) a dále bederním pásem, ve kterém najdete dvě malé zapínací kapsy na drobnosti. Na spodku batohu se pak nachází zavírací kapsa na pláštěnku, kterou přetáhnete přes batoh v případě nepřízně počasí (pláštěnka je součástí batohu).

Materiál (Hicor), ze kterého je batoh primárně vyroben, zajišťuje batohu dobrou odolnost proti natrhnutí nebo dokonce roztrhnutí. Stejný materiál využívá i batoh Pinguin Ace 27 (náš test), který má po 4 letech používání pouze drobné oděrky. Lze proto předpokládat, že batoh vydrží opravdu hodně. Hicor má také dobrou voděodpudivost, takže lehký deštík není pro batoh problém. V případě slejváku už ale bude dobré nasadit pláštěnku.

Popruhy, záda a bederní pás jsou přiměřeně vypolstrovány (EVA Foam). I v letních dnech Vám záda poměrně dobře dýchají. Zároveň, alespoň mně, padl batoh jako ulitý. Nosí se opravdu dobře, i když je narvaný k prasknutí a hmotnost nákladu výrazně převyšuje 10 kilogramů. Po seřízení popruhů mě nikde nic netlačilo ani neřezalo, takže v tomto jsem byli já i Nina spokojeni.

Jednokomorový batoh s otevíráním pouze shora nemusí vyhovovat vždy každému, jak se také v našem případě ukázalo. Z mého pohledu mi přijde super, že mám vše na jednom místě bez zbytečných přepážek, které by objemnost batohu jen zmenšovaly. Do vícekomorového batohu zkrátka nenarvete tak snadno objemnější věci. Do Pinguin Trail není problém nacpat cokoliv, co nepřekračuje jeho rozměry a potom to zase jednoduše vytáhnout. Akorát musíte vědět, kde co máte, a kdy to budete potřebovat, což nevylučuje, že se Vám mohou věci při manipulaci s batohem přeházet. Problém také může nastat, pokud máte více malých věcí, které se už třeba nevejdou do kapes v horním víku batohu. Nejhorší podle Niny je, když potřebujete vyndat něco zespodu batohu, což přiznávám, že může být problematické, protože batoh nemá boční ani spodní otevírání. Zřejmě by neuškodilo, kdyby se dal batoh rozepnout nejen u víka, ale kdyby zipy pokračovaly až dolů, kdy by se otevřel celý prostor batohu. V takovém případě by se vyřešil problém, že jste si něco dali naspod a kvůli tomu musíte přeházet celý batoh. Pokud ale při balení trochu plánujete, tomuto problému se můžete vyhnout.

Proč jsme si vybrali Pinguin Trail 42?

Batoh Pinguin Trail 42 jsme pořizovali, protože Nina potřebovala batoh, do kterého by sbalila svoji karimatku, spacák, 3 litrový vak s vodou a další svoje věci na dvou a vícedenní výlety. To batoh splní v pohodě. Zároveň není nutné věšet věci na batoh, všechno se vejde v pohodě dovnitř. Vzhledem k tomu, že se mi batoh dobře nosí, začali jsme ho používat i na zimní a podzimní jednodenní výlety, kdy potřebujeme sbalit více oblečení nebo vybavení. Přestože na takových výletech batoh nenaplníme a zůstává v něm docela dost místa, nosí se stále dobře a díky zádové výztuze drží tvar.

Batoh seženete přímo u výrobce Pinguin outdoor equipment (odkaz).

Co se nám líbilo

  • jednoduchost – jedna komora a pár kapes k tomu, zkrátka jednoduchý batoh
  • dobře sedí na zádech a dobře se nosí – docela podstatná vlastnost, pokud batoh nepadne, je k ničemu, Pinguin Trail 42 mi padl fakt dobře a někdy ani nevím, že ho mám
  • výztuha zad – díky výztuze zad batoh vždy drží svůj tvar
  • odklápění víka batohu od sebe – můžete se do batohu dostat, i když jej máte na sobě, stačí sundat ramenní popruhy a otočit jej dopředu (u klasických krosen to je méně praktické, jelikož mají odklápění horního víka k sobě)

Co nás moc nepotěšilo

  • jednoduchost – evidentně může být i negativní vlastnost (:-D), na batohu totiž není nic extra, je to prostě jednoduchý batoh; navíc pokud na výlety nosíte spoustu malých věcí, možná Vám nebude stačit omezené množství kapes a budete nuceni je nějak poskládat do hlavní komory; kvůli tomuto batohu jsme svačiny začali balit do zvláštní plátěné tašky, abychom je nehledali všude po batohu
  • horší přístupnost věcí na spodku batohu, vstup pouze shora – batohu by možná neuškodilo otevírání zespodu nebo na čele batohu pro lepší přístupnost věcí, které jste dali dospodu batohu

Shrnutí

Pinguin Trail 42 je jednoduchý a příjemně padnoucí batoh na jednodenní i vícedenní turistiku. Musíte si ale uvědomit, že si pořizujete jednokomorový batoh s jedním přístupem shora, což má svoje výhody, například ve snadném sbalení, ale  i nevýhody, například v podobě horší přístupnosti věcí, které v batohu máte.

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.