Pláže okolo Staré Bašky na chorvatském ostrově Krk

Ačkoliv jsme měli v plánu výlet na kopec Hlam nad Baškou, kvůli opravě silnice jej musíme přehodnotit a zvolit náhradní variantu. Objíždíme horský hřeben a zamíříme do Staré Bašky. Projíždíme vesnicí Punat, kde se nachází velký přístav plný plachetnic, a pokračujeme dále po silnici nejprve mezi hory a pak po pobřeží do vesnice Stará Baška. Před vesnicí nás vítá značka s přeškrtnutým karavanem, ale v současném rozpoložení na ni nemám náladu. Naše dodávka je navíc podle techničáku osobní auto, takže projíždíme vesnicí a zastavujeme na malém plácku s hezkým výhledem na moře, kde dneska budeme spát. Slunce se zrovna sklání k obzoru a Nina si pochvaluje, že konečně stojíme na dobrém místě s hezkým výhledem. Po večeři se jdeme kouknout na západ slunce a pak zamíříme na kutě.

Plánem pro dnešní den je projít pláže v okolí Staré Bašky a odpoledne se zajet kouknout do města Krk na pizzu a zmrzlinu. Večer pak vyrazíme domů, ideálně bychom chtěli dojet ke slovinským Škocjanským jeskyním, do kterých bychom se podívali zítra dopoledne (výlet Výprava do Chorvatska přes vodopády u Buzetu a Škocjanské jeskyně). Ráno nás vítá jasná obloha a slunečno má být celý den. Teplota by se měla vyšplhat až k 25 stupňům. Možná až moc horko na první dubnový týden.

Z našeho spacího místa nad vesnicí scházíme k malému přístavišti, kde před chvílí vysypala malá výletní loď několik turistů, aby je za pár minut nabrala a pokračovala na některý z dalších ostrovů. Moc lidí nepotkáváme a většina místních domů jsou zřejmě “chaty” zahraničních turistů (podle registračních značek u nich zaparkovaných aut). Za přístavištěm pokračujeme po stezce vedoucí po pobřeží, po které moc lidí asi nechodí, jelikož je docela zarostlá a občas se musíme prodírat rozbujelým porostem. Pokračujeme do malé zátoky, která je v mapě označena jako Uvala Petehova, ve které se nachází dvě kamínkové pláže. Vítá nás průzračná voda, avšak dojem trochu kazí skutečnost, že hned u pláží je soukromá vila, ze které je vstup přímo na pláž a koukají na nás kamery.

Nikdo tu ale není, tak tu chvíli pobudeme a pak pokračujeme po pobřeží dále. Pěšina se postupně vytrácí, ale tráva je zatím nízká a dá se tu jít docela dobře. Přicházíme na skálu nad pláží Zala, kde zjišťujeme, že tudy asi na pláž nesejdeme, takže to musíme kousek obejít. Dostaneme se na štěrkovou cestu, která nás kolem rozvalin kostela zavede na pláž Surbova. Před pláží si nelze nevšimnout stožárů s dráty vysokého napěti, které překonávají skalnatý hřeben po naší levici a míří k malé budově kousek od pobřeží. Hádáme, co v té budově asi bude, že k ní vedou takové dráty. Jakmile ale přijdeme blíže je nám jasné, že dráty pokračují dále pod zem a v zabetonované šachtě rozdělující pláž vedou podmořské kabely elektřinu na některý z dalších ostrovů.

My už se ale blížíme k dnešnímu cíli, k malé pláži kousek dále po pobřeží. Scházíme na pláž a pozorujeme s Medíkem moře, které je plné života. Nejenže je tu spousta malých ryb, ale po chvíli nacházíme i několik mořských hvězdic a medúzy. Kousek dále pak vidíme ve vodě mořského ježka. Chvíli si tu odpočineme a pak máme v plánu přejít ještě na pláž za kopečkem, ale zjišťujeme, že tu obsadil nahý pár, takže je nebudeme obtěžovat a míříme zpátky k autu.

Jakmile se Medík po obědě vyspí, míříme do města Krk, ve kterém si projdeme malé historické centrum a přístav. V zásadě není moc o co stát, ale lepší, než sedět v autě. K našemu štěstí je nejlépe hodnocená zmrzlina zavřená a pizza za moc nestojí. Ale přiznám se, že jsem ani nečekal nic jiného. Oproti tomu, jak nám za celou naši chorvatskou cestu přišlo, že tu ještě není moc turistů, tak město je jimi docela narváno a moc si nedokážu představit, jak to tu vypadá v letní sezoně. Se sklánějícím se sluncem zvedáme kotvy, míříme do auta a hurá zpátky domů.

Praktické informace

Vzdálenost a časová náročnost:

Popisovaný výlet po plážích okolo Staré Bašky měří zhruba 6 kilometrů, nastoupáte na něm okolo 150 výškových metrů a zabere Vám přibližně 2 hodiny, ale záleží na tom, jak dlouho se zdržíte na jednotlivých plážích.

Proč jít:

  • průzračné moře
  • hezké pláže

Doporučení:

Stáhnout GPX trasy – odkaz na Mapy.cz

Mapa výletu po plážích okolo Staré Bašky v Chorvatsku
Mapa výletu po plážích okolo Staré Bašky v Chorvatsku (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Naše velikonoční výprava do Chorvatska

#1: Výprava do Chorvatska přes vodopády u Buzetu a Škocjanské jeskyně

#2: Sentonina stezka s vodopády aneb z Rabace do Labinu v Chorvatsku

#3: Měsíční krajina chorvatského ostrova Krk z jeho nejvyššího vrcholu Obzova

#4: Výlet z chorvatské Bašky na pláž Škuljica na ostrově Krk

#5: Pláže okolo Staré Bašky na chorvatském ostrově Krk

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.