Z Ostravice za borůvkovými knedlíky na Doroťanku přes Gruň a Bílý Kříž

Naplánovat výlet na kole po Beskydech, který by si užil biker a zároveň i jeho drahá polovička, která techničtější úseky dvakrát nevyhledává, může být oříšek. Pro všechny, kdo vhodnou trasu hledají, mám však snadné řešení. Jeďte sami. Ne, teď vážně. Pokud hledáte inspiraci pro poměrně nenáročný cyklovýlet v Beskydech, na kterém si užijete asfalt, šotolinu a lesní cesty, ale zároveň i nejlepší kořenový sjezd v Beskydech (pokud se necítíte, dá se objet bokem, nebo úplně), jste na správném místě.

V pondělí ráno nakládáme kola do vlaku a máme namířeno na Ostravici. V místní super pekárně na nádraží si kupujeme částečně snídani a částečně svačinu a vydáváme se po hlavní cestě vstříc vodní nádrži Šance. Po kilometru ze silnice sjíždíme a začíná první kratší stoupání, kterým se dostaneme nad v současné době opravovanou hráz Šance. Pokračujeme dále po asfaltové cestě, míjíme po levé straně odbočku na Lysou horu a sjíždíme do Masarykova údolí, kterým pokračujeme kousek k rozcestí se zelenou turistickou značkou. Prozatím poměrně nezáživnou cestu střídá nejdelší a největší dnešní stoupání, kdy po zelené značce vyjíždíme na Gruň. U dvou osamocených chat na Poledňaně si dáváme první pauzu na opalování na louce, protože bezkonkurenční výhled na královnu Beskyd, Lysou horu, k tomu vybízí sám o sobě.

Po krátkém odpočinku pokračujeme po šotolinové lesní cestě na Gruň, kde se nejprve stojí za to podívat se k dřevěnému kostelu Panny Marie (300 metrů doprava od výjezdu na asfaltovou cestu po hřebeni). Následně se vracíme zpátky a pokračujeme krátkým stoupáním vzhůru k penzionu a hospodě na Švarné Hance.

Po výjezdu krátkého stoupání máme krásný výhled na československý hraniční hřeben Beskyd a v dáli na vrcholky Malé Fatry.

Cesta po hřebeni nás dále zavede na Bílý Kříž, kde si na louce dáváme další pauzu a vychutnáváme si výhledy na beskydské vrcholky.

Pokud nevyhledáváte při výletech na kole kořeny, kameny a úzké pěšiny, pokračujte dále po zelené turistické značce do údolí Černé Ostravice (tady na Vás čeká nově vyasfaltovaná lesní cesta). a pokračujte až do Starých Hamrů. Pokud však zároveň chcete i na borůvkové knedlíky na Doroťance, budete muset na rozcestí Pod Vjadačkou (asi 3,5 kilometru od Bílého Kříže po zelené) odbočit doleva a vyšlápnout si asi kilometrový kopec po asfaltové cestě.

My však chceme poznat krásu Beskyd a trochu oprášit zdvihy na naší vidlici/tlumiči a proto se vydáváme z Bílého Kříže po červené turistické značce kolem vrcholu Súľov. Po krátkém stoupání přes kořínky a kameny kolem Súľova na nás vyjukne úzká pěšinka, která se po chvílí mění v široký chodník plný kamenů a kořenů. Tady nastává čas poslat partnerku lehčí a širší cestou po levé straně. Sám si pak užívám jeden z nejhezčích úseků v Beskydech na hraně Súľovských skal. Stačí se držet pěšiny, která kopíruje hraniční patníky. O zábavu je pak postaráno. Pěšina se pak zpátky napojuje na turistickou značku, kde je typický beskydský terén plný volných šutrů. Zkrátka poctivý přírodní technický sjezdík, ale bez větších záludností.

Po tomto “náročnějším” úseku nás opět čeká široká lesní cesta, která se dále táhne po celé hranici až na Bumbálku (to kdybyste měli choutky pokračovat z Doroťanky dále po hraničním hřebeni). Náš dnešní cíl v podobě chaty Doroťanka a borůvkových knedlíků, které nám unikly před nosem minulý týden na Masarykově chatě, je před námi.

Po obědě se vracíme kousek zpátky, odkud jsme přijeli a po chvíli sjíždíme odbočkou doleva do údolí Černé Ostravice. Tady to díky novému asfaltu jde skoro bez šlapání a po chvíli stojíme mezi Starými Hamry a Bílou. Následuje nepříjemný asi kilometrový úsek po hlavní silnici, kde si s Vámi řidiči kamionů mnohdy nedělají rozpaky. Přežili jsme to však ve zdraví a záhy stoupáme Starými Hamry po cyklostezce, která vede okolo Šance.

Cesta nám ubíhá poměrně rychle a po chvíli stojíme zpátky v Masarykově údolí. Do Ostravice už zbývá kousek. Dneska bohužel vynecháváme Beskydský pivovárek na Ostravici, protože o víkendu toho bylo dost. Jinak je to ale naprostá povinnost. Cestu nekončíme na Ostravici, ale pokračujeme ještě po cyklostezce podél Ostravice do Frýdlantu, kde nasedáme na nejbližší vlak směrem domů. Dneska zase bylo fajn.

Praktické informace

Vzdálenost:

Popisovaná okružní trasa z Ostravice přes Gruň a Bílý Kříž měří zhruba 47 kilometrů, s prodloužením do Frýdlantu nad Ostravicí asi 55 kilometrů.

Časová náročnost:

Trasu jsme absolvovali zhruba za 3 a půl hodiny (nepočítám přestávky na jídlo a focení). Jezdíme na pohodu.

Proč jet:

 • poměrně nenáročná trasa s pěknými výhledy na Beskydy a Malou Fatru
 • borůvkové knedlíky na Doroťance a super pivo v Beskydském pivovárku

Doporučení:

 • trasu lze podle fyzických možností prodloužit o další super úseky, stačí z Doroťanky pokračovat po červené turistické značce dále po hřebeni směrem na Konečnou a Bumbálku

Stáhnout GPX trasyodkaz na Mapy.cz

Trasa z Ostravice přes Bílý Kříž a Doroťanku
Trasa z Ostravice přes Bílý Kříž a Doroťanku (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Komentáře

 1. Jídlo na cestách
  26.2.2023

  Pokud někde budete na Valašsku, zkuste se zastavit na borůvkové knedlíky na Kohútce (Nový Hrozenkov), jsou vyhlášené široko daleko:
  https://www.jidlonacestach.cz/boruvkove-knedliky-z-kohutky/
  Obrovská porce, borůvky sbírají na kopcích okolo, k tomu je to fajn odměna po výšlapu do kopce 🙂

 2. Josef Perner
  6.7.2023

  Miluji Jeseníky, kameny, splavující vodu v kamenech, přes spády, nádhera, lesy zelená barva na oči, úlet od starostí, příroda je lék na duši a mozek, zastavený čas života, pokora k ní a k sobě, prožitek! děkuji že tady bydlím, Jo:)

Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.