Záliv Orosei z Punta su Nuraghe nad Cala Gonone

Poslední výletový den na Sardinii patřil výletu přímo nad “naší” vesnici Cala Gonone. Osobně jsem od něj moc neočekával, ale nakonec nám překvapivě nabídl nádherný výhled na skalnaté pobřeží zálivu Orosei. A přitom jsem to měli autem 10 minut. Za první serpentinou silnice vedoucí z Cala Gonone odbočujeme na lesní asfaltovobetonovou silnici, která vede kolem archeologického naleziště Nuraghe Mannu do vnitrozemí, kde nic není. Akorát spousta křáků, skal a alternativní začátek výletu na pláž Cala Luna, kam jsme zavítali v náš první den (výlet Nádherná sardinská pláž Cala Luna s medvědem v krosně). My zastavujeme o dost dříve, auto necháváme stát u jedné z prašných odboček a vydáváme se po pěšině na okružní trasu s cílem na vrcholu Punta Su Nuraghe, na který jsme měli výhled i z našeho ubytování v Cala Gonone.

Pěšina nás vede do nízké středomořské vegetace, ale k našemu překvapení je velmi dobře vychozená. Možná je to populární výlet, ale nechci podceňovat místní kozy, které právě hodují na keřích v okolí. Hlavní atrakcí tohoto výletu je kromě výhledů na pobřeží a záliv Orosei obnovená pastýřská chata Cuile Toddeito, která je volně přístupná a připravena na přespání. V těchto kamenných staveních s dřevěnou střechou dříve přebývali pastýři koz a ovcí. Shrnul bych to tak, že jsem rád, že žiju v dnešní době. Kousek od chaty je malá jeskyně Grotta Toddeito a rovněž zrekonstruovaná ohrada pro dobytek. U chaty chvíli pobydeme a pak pokračujeme po stezce lesem, která nás zavede na kamenný svah, odkud je nádherný výhled na jižní část zálivu Orosei.

Scházíme kousek níže a odbočujeme doprava a míříme na náš výhledový vrchol. Trochu musíme hledat správnou odbočku, jelikož orientace v křoví není snadná. Nakonec však podle mužíků chytneme správný směr a po “hřebeni” míříme ke skalnatému vrcholu Punta Su Nuraghe. Abychom se dostali na vrchol, musíme překonat oblou skálu, což s krosnou a medvědem na zádech není úplně nejjednodušší, ale nakonec se tam vydrápu. Horší bude cesta dolů, protože úplně nevěřím přilnavosti podrážky mých bot, které už pár set kilometrů nachodily. Na vrcholu docela fouká, ale na druhou stranu je to vykoupeno nádherným výhledem na Cala Gonone pod námi. Vyfotíme pár fotek, pokocháme se a míříme zase zpátky.

Skalku se mi podaří úspěšně slézt, stejně tak vyhnout se nástrahám všudypřítomných trčících větví. Medíkovi po výletu zbydou obě oči. K autu je to relativně kousek, ještě pár posledních kamenů a jsme zpátky na prašné cestě. Jak jsem psal v úvodu, sice to byl krátký výlet, nic jsem od něj nečekal, ale nakonec nám nabídl jeden z nejhezčích výhledů za náš pobyt na Sardinii. A co si přát víc?

Praktické informace

Vzdálenost a časová náročnost:

Popisovaný výlet na Punta Su Nuraghe nad Cala Gonone měří zhruba 5 kilometrů, nastoupáte na něm okolo 200 výškových metrů a zabere Vám přibližně hodinu a půl (náš souhrnný čas pohybu 1:25).

Proč jít:

  • nádherné výhledy na záliv Orosei
  • nenáročná procházka přes dva kopečky

Doporučení:

Stáhnout GPX trasy – odkaz na Mapy.cz

Mapa výletu na Punta Su Nuraghe nad Cala Gonone na Sardinii
Mapa výletu na Punta Su Nuraghe nad Cala Gonone na Sardinii (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Naše výlety na Sardinii

#1: Nádherná sardinská pláž Cala Luna s medvědem v krosně

#2: Osamoceni na plážích Cala Cartoe a Cala Osalla a nevydařený výlet na Monte Albo

#3: Cala Goloritze, výlet na perlu mezi plážemi Sardinie

#4: Sardinské pohoří Supramonte z hřebene nad soutěskou Gorropu

#5: Střídavě oblačná procházka po pobřeží k jeskyním u Cala Gonone

#6: Záliv Orosei z Punta su Nuraghe nad Cala Gonone

#7: Naše sardinská zkušenost

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.