Tři tisícové vrcholy v Serra de Tramuntana s parádním výhledem na Mallorku

Na Mallorce nám zbývá poslední den, který se rozhodneme využít ke krátké hřebenovce přes tři vrcholy, konkrétně Puig de sa Rateta, Puig de na Franquesa a Puig de l’Ofre, nad nádrží Cúber. Odpoledne by nás pak měla čekat projížďka po ikonické horské silnici Sa Calobra a možná koupání na pláži Cala Tuent. Zřejmě bude záležet na tom, jak moc studené bude moře a zda bude svítit slunce. Letadlo nám letí z Palmy v sedm večer, takže bychom to všechno měli v pohodě stihnout. Ráno balíme věci a loučíme se s městem Alcúdia, které se teprve probouzí do dalšího dne. Začátek našeho výletu se nachází na břehu vodní nádrže Cúber pod nejvyšším vrcholem Mallorky, Puig Major. Po cestě se ještě neplánovaně zastavíme na vyhlídce u silnice vedoucí do Sólleru, abychom se podívali, kde jsme včera slézali z protějšího Puig Roig (příspěvek). Odtud ten skalní stupeň vypadá docela vysoký.

Na parkoviště u nádrže přijíždíme dnes jako druzí (odpoledne byla silnice docela přeplněná zaparkovanými auty), balíme svačinu do batohu a vyrážíme po břehu nádrže na zhruba 12 kilometrový okruh přes tři kopce přímo před námi, z nichž nyní jde vidět jenom první z nich, Puig de sa Rateta. Ráno je ještě docela chladno, ale stoupající slunce dává tušit, že se již brzy oteplí. Cesta nás od hráze nádrže zavede nejprve do údolí, abychom pár set metrů následovali vodní potrubí. Poté už se vydáváme zřetelnou stezkou vzhůru do kopce. V mapě je zaznačená zkratka, která vede přímo nahoru, ale využíváme jí tak napůl. Na chvíli ztratíme z dohledu zřetelný chodník, který se klikatí v serpentinách a jdeme přímo nahoru, abychom se na něj za pár minut napojili zpátky.

Puig de sa Rateta má tři vrcholy, které od sebe dělí jen pár desítek výškových metrů. Mezi nimi se nachází kamenná náhorní plošina, kterou okupují mallorské kozy. Docházíme na hlavní vrchol a rozhlížíme se po okolí. Pár set metrů pod námi se leskne modrá hladina nádrže Cubér a naproti nám se tyčí Puig Major. Po pravé straně pak máme Puig des Tossals Verds (na který si v případě potřeby můžete prodloužit tento výlet) a Puig de Massanella, na kterém jsme stanuli předevčírem (příspěvek). Zároveň vidíme celou naši dnešní trasu vedoucí přes další dva vrcholy a poté údolím pod námi kolem nádrže. Na vrcholu dlouho neotálíme a pokračujeme dolů do sedla pod Puig de na Franquesa. Strmá cesta opět prověří naše kolena, ale není to nic hrozného.

Po chvíli stojíme v sedle a čeká nás další stoupání. Cesta obchází skálu před námi zleva a pak se ztrácí mezi kameny. Namísto hledání stezky a kamenných mužíků volíme vlastní směr, přímo na vrchol, od kterého nás dělí asi 100 výškových metrů. Zamakáme a za pár okamžiků stojíme na kamenném vrcholku, kde nás čeká krátká pauza na občerstvení. Časově nám náš plán zatím vychází, takže nemusíme nijak zvlášť spěchat. Zbývá nám už jen poslední z dnešních vrcholů, a to Puig de l’Ofre.

Opět klesáme do sedla mezi dvěma horami, abychom posléze vystoupali na Puig de l’Ofre. Z něho máme výhled na Sóller i na Puig des Teix, na který jsme vystoupili před několika dny (příspěvek). Následují poslední vrcholové fotky a po pár minutách sestupujeme dolů po úzké pěšině, která se mění v udržovanou cestu. Ta nás zavede celým údolím zpátky až k nádrži Cúber. Cesta je zároveň součástí trasy GR221 vedoucí napříč Mallorkou a je zřejmě docela oblíbená, protože zatímco na hřebeni jsme potkali pár turistů, zda je koncentrace lidí o poznání vyšší. Pochod k nádrži a k autu ubíhá velmi svižně a než se nadějeme už jedeme k odbočce na cestu Sa Calobra vedoucí ke stejnojmenné pláži.

Silnice se nejprve drápe do sedla nad námi, aby posléze v serpentinách po úbočí hor sestoupila k moři. Silnice je vyhledávaným cílem pro silniční cyklisty, takže je třeba počítat, že jich tu bude opravdu hodně. Někdy to chce pevné nervy, zvláště u jedinců, kteří zřejmě moc rozumu nepobrali a myslí si, že jsou na té silnici sami. Nějak to ale zvládneme a kousek před populární pláží Sa Calobra odbočujeme doleva na silnici, která nás zavede do vedlejšího údolí s pláží Cala Tuent. Předpoklad, že tu nebude tolik lidí, se naplňuje. Problém je, že slunce nám moc nepřeje a střídavě se schovává za mraky, takže v kombinaci s občasným větrem zrovna dvakrát teplo není. Na koupání to není ideální, ale okoupáním noh po výletu nepohrdneme. Z pláže vyjíždíme raději s předstihem, protože cesta může být nevyzpytatelná, ale všechno stíháme v pohodě a než se nadějeme, letadlo se s námi odlepuje od země. Sbohem Mallorco.

Praktické informace

Vzdálenost a časová náročnost:

Popisovaný okruh přes Puig de sa Rateta, Puig de na Franquesa a Puig de l’Ofre měří zhruba 12 kilometrů, nastoupáte na něm okolo 600 výškových metrů a zabere Vám zhruba 3 a půl hodiny (náš čas pohybu 3:01).

Proč jít:

  • hezký, nenáročný a krátký výlet přes tři tisícové vrcholy v Serra de Tramuntana
  • pěkné výhledy na okolní vrcholy, hlavně na sousední Puig Major a vodní nádrž Cúber

Doporučení:

  • na výlet si vystačíte s teniskami
  • ideální výlet na dopoledne, pokud Vám večer letí letadlo domů
  • výlet se dá prodloužit na sousední Puig des Tossals Verds, ale počítejte s dalšími zhruba 600 výškovými metry navíc

Stáhnout GPX trasy – odkaz na Mapy.cz

Trasa na Puig de sa Rateta, Puig de na Franquesa a Puig de l'Ofre na Mallorce
Trasa na Puig de sa Rateta, Puig de na Franquesa a Puig de l’Ofre na Mallorce (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Naše výlety na Mallorce

#1: Výstup na mallorský Puig des Teix a procházka noční Palmou

#2: Pěšinou přes mallorské útesy i vnitrozemí s výhledem na ostrov Sa Dragonera

#3: Mallorca na dlani z Puig de Massanella a západ slunce na mysu Formentor

#4: Mallorský Puig Roig aneb tam kam stezka (ne)vede

#5: Tři tisícové vrcholy v Serra de Tramuntana s parádním výhledem na Mallorku

#6: Naše mallorská zkušenost

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.