Pěšinou přes mallorské útesy i vnitrozemí s výhledem na ostrov Sa Dragonera

Předpověď počasí nevypadá ideálně a zdá se, že ve většině mallorského pohoří Serra de Tramuntana by mělo podstatnou část dne pršet. Proto je třeba sáhnout po rezervním výletu přes útesy v severozápadním cípu Mallorky, kde by naopak mělo svítit slunce. Okruh kolem přístavního městečka Sant Elm s nejvyšším bodem na Puig de ses Basses jsem měl připraven právě pro deštivé dny, takže se nám dnes akorát hodí do krámu. Po snídani balíme zároveň všechny naše věci do auta, protože se po výletě přesouváme na východ ostrova, kde strávíme další 3 dny. Pravda, moc těch věcí není, letěli jsme jenom s jedním příručním zavazadlem. Cesta z Palmy na severozápad ubíhá po dálnici poměrně svižně a za pár chvil už stoupáme po úzké cestě k Sant Elm. Auto parkujeme na jedné z ulic a vzápětí se vydáváme po lesní cestě vzhůru.

Po pár okamžicích se dostáváme na pěšinu, na které rychle získáváme první výškové metry a také se nám otevírá výhled na Středozemní moře a nedaleký ikonický ostrov Sa Dragonera. Mám rád, když začínáme stoupat od mořské hladiny, protože pak mám pocit, že už jsme toho hodně a hlavně velmi rychle nastoupali. Hlavní dávka výškových metrů nás dnes ale teprve čeká. Úzká pěšina, která se vine na úbočí hory nad mořem se postupně mění ve skalnaté stoupání. Po překonání malého skalního stupně se dostáváme do malého údolí, které je z pravé strany ohraničeno horským hřebenem a po levé straně pod námi se nachází pozůstatky důlní kolonie.

Zbytky stavení a terasy ve svahu necháváme za sebou a pokračujeme po prašné cestě k sedlu mezi dvěma skalnatými vrcholy nad námi. Chvíli přemýšlím, že bychom to mohli vzít na Puig de ses Basses přes ně, ale pak se spokojím se značenou pěšinou údolím. Dneska nás čeká ještě hodně kilometrů. Pokud byste si chtěli výlet zkrátit, není nic snazšího než pokračovat po cestě až do sedla a pak se vrátit zpátky do Sant Elmu. My ale pokračujeme dále travnatým údolím s ostrovem Sa Dragonera za zády. Vrchol kopce Puig de ses Basses se zdá být kousek před námi a vypadá to, že by z něj mohl být hezký rozhled. Na konci údolí odbočujeme doprava a po neznatelné pěšině se vydáváme na Puig de ses Basses, který je označen betonovou mohylou. Po překonání hřebene zjišťujeme, že dnešní trasa byla prozíravou volbou, jelikož pohoří Serra de Tramuntana na východě od nás halí těžké dešťové mraky.

Na vrcholu se příliš nezdržíme, protože tu docela fouká, a raději scházíme o kousek níže na vyhlídku (Mirador d’en Josep Sastre) na ostrov Sa Dragonera a na údolí, kterým jsme před chvíli prošli. Ideální čas na svačinu. Racci by si nad námi dali zřejmě taky, ale svoje jídlo musí hledat dole u mořských břehů. K mořské hladině je to z vyhlídky více než 400 metrů. Po krátké pauze se zvedáme a pokračujeme dále po pěšině na útesech do sedla Cas Guixers, odkud zamíříme do vyprahlého vnitrozemí.

Zdá se, že cesta bude monotónní, přeci jen nám k silnici vedoucí do Sant Elm zbývá 5 kilometrů, ale ubíhá nám relativně svižně. Občas nás za zatáčkou překvapí nějaké kůzle, které začne zběsile prchat, jinak je tu naprosto pusto. Potkáváme sice pár stavení, ale zdá se, že jsou opuštěná. Na této části trasy se docela hodí mobil s mapou, protože jinak bychom určitě nevěděli, kterou pěšinou se máme vydat. Je jich tu několik. Postupně se ale dostáváme do správného bodu k hřbitovu mezi vesničkou s’Arracó a Sant Elmem. A když už jsme tady, tak se kouknem, jak to na mallorském hřbitově vypadá.

Nyní máme dvě možnosti, buď můžeme dojít po cestě do Sant Elmu, nebo si dát ještě jedno stoupání na vyhlídku Pintal Vermell, za které bychom měli mít opět výhled na ostrov Sa Dragonera a Sant Elm. Samozřejmě se rozhodujeme pro druhou možnost a za pár minut už se zase drápeme do dalšího kopce. Sice to není žádné brutální stoupání, ale v nohách už máme pár kilometrů, takže to jde nahoru pomalu. Nakonec ale úspěšně staneme na vrcholu a opět se můžeme rozhlédnout po pobřeží Mallorky a Středozemním moři.

Cesta z vyhlídky do Sant Elmu uteče jako voda, akorát při ní dvakrát zvládnu blbě došlápnout a vyvrtnout si kotník. Bolest je ale vykoupena šplouchajícím mořem a tyrkysovou vodou. Pláže v Sant Elmu jsou v zátoce, takže tu moc nefouká, ani tu nejsou velké vlny. Voda je ale ještě docela studená, takže do ní jdeme jenom po kolena. Po krátkém odpočinku nám zbývá ještě pár stovek metrů k autu. Bohužel se někdo rozhodl, že se do něj podívá, což zjišťujeme docela vtipným způsobem. Já se při příchodu ještě dívám na mobil a nastavuju si navigaci, zatímco Nina, bez toho aniž bych auto odemkl, úspěšně otevírá kufr a boční dveře. Moje dveře jí nejdou otevřít, na což jí zahleděn do mobilu odpovídám, proč rve za tu kliku, když jsem ještě neotevřel a začínám jí obviňovat, že kliku ohnula. Najednou mi dochází, že je něco špatně, což následně potvrzují i stopy po šroubováku v klíčové dírce. Následuje prohledání toho, o co jsme přišli. Jedinou cennou věcí, kterou jsme nechali v kufru byl notebook, který tam kupodivu zůstal, akorát brašna od něj byla otevřená. Stejně jako kabelka od Niny, kde ale byly jen nějaké kapesníky a pití. Štěstí tedy stálo při nás, asi někdo hledal jen peníze. Hajzli.

Praktické informace

Vzdálenost a časová náročnost:

Popisovaný okruh z vesnice Sant Elm přes Puig de ses Basses měří zhruba 19 kilometrů, nastoupáte na něm okolo 850 výškových metrů a zabere Vám zhruba 6 hodin (náš čas pohybu 4:38).

Proč jít:

  • nádherné výhledy na pobřeží a útesy Mallorky, hlavně na ostrov Sa Dragonera
  • celkově pohodová trasa, čeká Vás pozvolné nenáročné stoupání k nejvyššímu bodu trasy Puig de ses Basses a poté procházka po vnitrozemí Mallorky
  • koupání na plážích v Sant Elm

Doporučení:

  • na výlet si vystačíte s teniskami
  • můžete si přibalit plavky na koupání na pláži v Sant Elmu (relativní teplo bylo i v dubnu, pláže jsou v zátoce, takže pro lehké otužilce vhodná příležitost)
  • výlet si můžete v případě potřeby zkrátit od důlní kolonie přes horské sedlo nebo od hřbitova, kdy můžete po silnici nebo souběžně vedoucí cestě dojít do Sant Elmu (v případě štěstí pojede do Sant Elmu od hřbitova autobus, jezdí zhruba čtyřikrát za den)
  • v Sant Elmu je placené parkoviště, ale auto můžete nechat v některé z bočních uliček

Stáhnout GPX trasy – odkaz na Mapy.cz

Trasa na Puig de ses Basses na Mallorce
Trasa na Puig de ses Basses na Mallorce (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Naše výlety na Mallorce

#1: Výstup na mallorský Puig des Teix a procházka noční Palmou

#2: Pěšinou přes mallorské útesy i vnitrozemí s výhledem na ostrov Sa Dragonera

#3: Mallorca na dlani z Puig de Massanella a západ slunce na mysu Formentor

#4: Mallorský Puig Roig aneb tam kam stezka (ne)vede

#5: Tři tisícové vrcholy v Serra de Tramuntana s parádním výhledem na Mallorku

#6: Naše mallorská zkušenost

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.