Nádherné pláže na severu italské Elby a výlet na mys Capo Enfola

Na pobřeží severozápadně od Portoferraia se nachází několik nádherných pláží, které na začátku května zejí prázdnotou. V letních měsících sice pláže podle fotek praskají ve švech, ale nyní na nich budeme převážně sami. Zvláště když je docela zamračeno a na začátek května jsou teploty spíše nižší než obvykle. Zítra se má konečně trochu vyjasnit, takže odpoledne přejíždíme z Portoferraia a jdeme se kouknout na pláže Sansone a La Sorgente, které jsou prakticky vedle sebe. S parkováním je to tu asi v létě trochu složitější, ale teďka tu nikdo není, takže necháváme dodávku u cesty a míříme mezi několika domky dolů k moři. Je sice zataženo a na koupání to určitě není, ale i běhání po pláži s Medíkem a házení kamínků je fajn. Chvíli tu pobudeme, ale pak už je čas na večeří, takže se vracíme zpátky do auta.

Další den nás vítá slunečným počasím a my máme v plánu vyrazit ještě o kousek západně na mys Capo d’Enfola. Bohužel parkoviště před začátkem trasy má výškové omezení ve výšce 2 metrů, takže s dodávkou zastavujeme v zatáčce před parkovištěm. Prašná cesta nás v několika zatáčkách zavede na kopeček nad námi, kde je patrné opevnění, které tu bylo vybudované mezi dvěma světovými válkami k obraně průlivu mezi Elbou, Korsikou a Toskánskem. Dodnes je možné vstoupit do tunelů, ve kterých jsou patrné ubytovací prostory pro vojenskou osádku. Opevnění sehrálo svou roli při osvobození Elby od německých okupantů spojeneckými vojsky v červnu 1944 (pokud chcete vědět více, hledejte informace o operaci Brassard).

Po prozkoumání jednoho z tunelů si na vrcholku kopce dáváme malou svačinu a pak pokračujeme po stezce, která nás zavede na mys Enfola. Medík zvládá místní terén velmi dobře, ale záhy se stezka zlomí dolů, takže jí naložíme zpátky do krosny a scházíme k mysu. Je tu celkem větrno, ale svítí slunce a výhled na moře je parádní. Jižním směrem se nám v mracích schovává nejvyšší hora Elby, Monte Capanne, na druhé straně pak můžeme pozorovat členité severní pobřeží Elby s několika zálivy a plážemi. A naproti přes moře se rýsuje hornatá Korsika.

Zpátky se vracíme stezkou vedoucí po druhé straně kopce a za chvíli se napojíme na prašnou cestu, která nás zavede zpátky dolů na parkoviště v osadě Enfola, kterou tvoří pár domů, bistro a kemp. Nikam nespěcháme, takže si Medík může chvíli poběhat a balancovat na obrubnících okolo cesty, jak to má ráda. Oproti předchozím dnům je docela horko, takže se zdá, že si odpoledne budeme moci ochladit nohy v moři.

Praktické informace

Vzdálenost a časová náročnost:

Popisovaný výlet na mys Capo d´Enfola na Elbě v Itálii měří zhruba 5 kilometrů, nastoupáte na něm okolo 200 výškových metrů a zabere Vám přibližně 2 hodiny (náš souhrnný čas pohybu 1:18).

Proč jít:

  • pěkné kamínkové pláže
  • hezký výhled na severní pobřeží Elby a Monte Capanne

Doporučení:

Stáhnout GPX trasy – odkaz na Mapy.cz

Mapa výletu na Capo d´Enfola na Elbě v Itálii
Mapa výletu na Capo d´Enfola na Elbě v Itálii (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Naše květnová výprava na Elbu

##: Naše zkušenost z italské Elby (cestopis)

#1: Pár cestovních patálií při cestě a prvních dnech na italské Elbě

#2: Elba jako na dlani z Cima del Monte a hradu Volterraio

#3: Procházka poloostrovem u Lacony na Elbě než začne pršet

#4: Nádherné pláže na severu italské Elby a výlet na mys Capo Enfola

#5: K majáku na Capo di Poro u Mariny di Campo na Elbě

#6: Panoramatická hřebenovka plná květin na východě Elby

#7: Kamenité Monte Giove s výhledem nejenom na italskou Elbu

#8: Nejvyšší hora Elby, Monte Capanne, s výhledem široko daleko

#9: Západní pobřeží Elby a Korsika z Monte San Bartolomeo

#10: Elba: enduro ráj na malém ostrůvku ve Středozemním moři

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.