Trutnov Trails aneb nej traily v České republice?

Po zimě je potřeba začít provětrávat kolo. Ve čtvrtek hlásí super počasí, takže si beru volno a vyrážím na Trutnov Trails. Aspoň vyzkouším novou externí spoušť na foťáku. Mám tušení, že k tomu, abych dnes vyfotil pár dobrých fotek, se dneska víc nachodím, než najezdím. Ale aspoň si vždycky trochu odpočinu. Brzké vstávání mi moc dobře nedělá, ale po chvíli se vykopu z postele a už frčím z Žižkova prázdnou Prahou na hlavní nádraží. Nahazuju kolo do rychlíku do Trutnova a jdu se ještě na dvě hodinky prospat. Hlavně nesmím promeškat Velké Svatoňovice, vesnici před Trutnovem, odkud vyrazím na malou objížďku po Markoušovickém hřebenu, kudy vede jeden z trutnovských trailů (po zimě trochu zapomenutý) s názvem Bunkr trail. Pojmenovaný je tak proto, že vede kolem opevnění a srubů z první republiky, které měly sloužit k obraně před Němci, a logicky na něm narazíte na spoustu bunkrů.

Vyhazuju kolo z vlaku a vydávám se na zahřívací kolo. Kopec ve vesnici Markoušovice a následující cesta na hřeben mě však ukazují, že jsem si na zahřátí zvolil přeci jen trochu prudší trasu. Ale aspoň potrénuju. Mým prvním cílem je rozhledna pojmenovaná příhodně jako „rozhledna na Markoušovickém hřebeni“. Asi už došla jména. Každopádně je z ní nádherný výhled do zdejší úžasné kopcovité krajiny i na vrcholky Krkonoš, které mají ještě nasazené sněhové čepice.

Od rozhledny pokračuju po Bunkr trailu kolem dalšího pěchotního srubu Na Pahorku a dále po louce nad vesnici Lhotu, která je startovním místem Trutnov Trails. Kvůli nevoli některých zdejších obyvatel, kteří mi z dostupných záznamů přijdou velmi hlasití, tomu však už asi dlouho nebude. Na Bunkr trailu mě čeká ještě pár stoupání přes kopečky nad Lhotou a poté sjíždím po zimě sotva rozeznatelnou pěšinou zapadanou listím dolů do Lhoty přímo nad statek jednoho z největších odporovatelů stezek.

Trochu se bojím, když kolem statku projíždím, abych zvolil správnou rychlost na veřejné komunikaci v obci a aby mě místní domobrana nezastavila. Je ale čtvrtek dopoledne, takže asi nemají pohotovost a chystají se na víkend a enduro závody, které jsou za rohem. To zase bude pozdvižení. Na Bunkr trailu sem se dostatečně zahřál, příště určitě zkusím vystoupit ve Rtyni a jet delší část hřebene, který vypadal jako příjemná hřebenovka. Teď už ale šlapu po lesní cestě a chvíli se rozhoduju, jestli to vezmu zkratkou nebo po Panském stoupáku. Nakonec se rozhoduju pro zkratku, aspoň se trochu protáhnu.

Za pár minut jsem nahoře a nikde nikdo. Z mediální masírky by se mohlo zdát, že tu potkám stovky lidí a ono nic. Asi to je jenom o víkendech, ale minulý podzim jsem tu potkal o víkendu asi 20 lidí, tak nevím. Po chvílí mě svojí přítomností obšťastňuje skupinka čtyř bikerů a díky jejich hlasitému hovoru mi to nedá, abych nezaslechl, že když teď vyskládali trail Pod Jeskyňkou kameny, tak se to dá jet na cyklokrosce. Zajímavé, Whistler sekci bych chtěl vidět někoho dávat na cyklokrosce. Ale nechci provokovat, tak si raději žmoulám svoji svačinu, a pozoruji typické zástupce bikerů, kteří místním tak vadí.

Sám se nejdřív vydávám na ikonické místo Trutnov Trails, Čížkovy kameny, odkud vede Modřínový trail. Tento rok přibyl další z Číkových kamenů také Boulder trail, který ale ještě není z jara otevřený. Na Modřínovém trailu mě nejprve čeká hrabanka lesem, kterou následně doplní kameny, ze kterých se dá hezky odrážet a jízda tím získá hodně na zábavnosti. Ani se nenaděju a jsem dole, nezbývá než jet zase nahoru.

Čeká mě příjemné stoupání po Panském stoupáku zpátky na rozcestí se začátkem tras. Po krátkém oddechu se vydávám na nový Perníkový trail, který mě minulý rok na podzim nadchnul. Parádní hrabanka, utažené zatáčky, malé i velké kameny, prostě všechno co mám na bikovaní rád. Pro úsměv na konci sjezdíku nemusím chodit daleko. Slunce kouzlí v lese hezké stíny, takže možná i ty fotky na časovač budou vypadat aspoň trochu dobře.

Po absolvování Perníkového trailu mi zbývá času tak akorát na výjezd a trail Pod Jeskyňkou se svoji známou Whistler sekcí po skalkách. Fotím už jenom dvě fotky, protože je třeba si sjezd užít a taky i proto, že se mi nechce kolo vytahovat zpátky nad Whistler sekci. Docela už jsem z toho chození unavený a je třeba pošetřit síly na sjezd, protože na Trutnov Trails to stojí za to.

Trutnov Trails v letošní sezóně chystají otevření dalších trailů, na což se osobně hodně těším. Trutnov Trails jsou pro mě nejlepším „trailcentrem“ v České republice a děkuji borcům, kteří je staví a nenechají se odradit házením klacků pod nohy. Někdy (spíš vždycky) to musí mít hodně těžké. Za mě přeji hodně zdaru.

Praktické informace

Vzdálenost a časová náročnost:

Délku trasy a tudíž i časovou náročnost si zvolíte vždy sami. Prostě jedete na kolik trailů Vám vyjde energie. Jednotlivé traily měří od 2 do 5 kilometrů, výjezdová trasa zhruba 4 kilometry.

Proč jet:

  • parádní traily všech stupňů obtížnosti, na kterých si zajezdí rodiny s dětmi (Kozí trail) i enduro střelci (Pod Jeskyňkou a nově připravované kousky)
  • super výhledy z Bunkr trailu
  • v okolí Trutnova se dá namotat spousta dalších zajímavých tras na kolo, stačí jenom kouknout do mapy

Doporučení:

  • ideální je vyrazit na víkend, první den se seznámíte a druhý den už užíváte
  • pro další informace navštivte oficiální stránky Trutnov Trails (www.trutnovtrails.cz)
Trutnov Trails
Trutnov Trails (po kliknutí na mapu budete v novém okně přesměrováni na Mapy.cz)

Komentáře

    Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Rádi odpovíme.

    Pro odeslání komentáře musíte potvrdit, že nejste robot.